sobota, 28 marca 2020 r.

Aktualności

Gorzkie Żale i Msza św. TRANSMISJA

Zapraszamy w niedzielę 29 marca na cotygodniową transmisję nabożeństwa Gorzkich Żali i Mszy św. z katedry gnieźnieńskiej. Początek transmisji o 15.00. Jednocześnie przepraszamy za ewentualne zakłócenia lub gorszą jakość przekazu, która wynika z dużego przeciążenia platformy YouTube.

Prymas: jesteśmy w komunii duchowej

„Przed nami kolejna niedziela, trudniejsza niż poprzednie. Będziemy sprawować w naszych kościołach Msze św. bez udziału wiernych, przyjdą tylko ci, którzy mają intencje. Bardzo proszę, byśmy zrozumieli tę trudną sytuację. Jesteśmy fizycznie rozdzieleni, ale w komunii duchowej”.

Jezu dodaj nam sił i odwagi

„Nawet w obliczu choroby, która zmusza człowieka do izolacji od rodziny i przyjaciół, nie możemy szukać winnych, ale trwać w nadziei” – mówił w rozważaniach Drogi Krzyżowej abp Wojciech Polak, modląc się, by Jezus był blisko wszystkich chorych i umacniał bliskich, którzy cierpią z powodu rozłąki i bezradności.

Urbi et Orbi (video)

W piątek 27 marca o 18.00 papież Franciszek poprowadzi modlitwę na dziedzińcu bazyliki św. Piotra, przy pustym placu. Podczas nabożeństwa czytane będzie Słowo Boże, odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu, a na koniec Ojciec Święty udzieli błogosławieństwa „Urbi et Orbi” z możliwością otrzymania odpustu zupełnego.

Przewodnik Katolicki

W związku z obecną sytuacją zawieszone zostało do odwołania papierowe wydanie „Przewodnika Katolickiego”. Zespół redakcyjny jednak pracuje i co tydzień przygotowuje nowy numer w wersji elektronicznej (bez dodatków diecezjalnych). Tematyka w dużej mierze nawiązuje do bieżących wydarzeń.

Rekolekcje on-line

„Przemyślenia w czasach zarazy” – zapraszamy na specjalne rekolekcje internetowe na portalu polsatnews.pl oraz na Facebooku Polsat Rodzina #Zostańwdomu w okresie Wielkiego Postu. Jest też rekolekcyjna propozycja dla młodzieży przygotowana przez Radio Maryja.

Prymas dla "Przewodnika Katolickiego"

„W sprawowaniu Mszy w pustym kościele jest miłość. I jest to miłość bardzo konkretna, bo przecież jesteśmy zjednoczeni duchowo (...) Wszyscy rozumiemy, że ta izolacja nie jest po to, żeby nas rozdzielić, ale jest dla naszego wspólnego dobra”.

Rozporządzenie Prymasa Polski z dn. 25 marca br.

Publikujemy nowe rozporządzenie abp. Wojciecha Polaka dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej w czasie stanu epidemii. Decyzje dotyczące Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego zostaną opublikowane w oddzielnym dokumencie.

Przewodnik antywirusowy

Pandemia! Koronawirus! Znaki! Plagi! Czy to Pan Bóg nam to robi? Czy w tym do nas mówi? Nie brakuje takich opinii także wśród nazwisk znanych i słuchanych. Jeśli też zadajecie sobie takie pytania, a także wiele innych, polecamy codzienny video komentarz ks. Mirosława Tykfera, redaktora naczelnego Przewodnika Katolickiego. 

Abp Muszyński o "Ojcze Nasz"

Miałem to wielkie szczęście i łaskę, że modlitwy Ojcze nasz nauczyłem się w domu rodzinnym. Towarzyszy mi ona zatem przez całe moje życie do późnej starości jako podwójne błogosławieństwo Chrystusa dane przez zmarłych Rodziców. Właśnie dlatego ma ona dla mnie od samego początku charakter bardzo osobisty.

35-lecie sakry biskupiej

25 marca abp senior Henryk Muszyński obchodzić będzie 35. rocznicę sakry biskupiej oraz 28. rocznicę objęcia urzędu arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego. Zaplanowana z tej okazji Msza św. została odwołana, pamiętajmy jednak w modlitwach o arcybiskupie seniorze o co on sam prosi i za co już teraz dziękuje.

W środę w południe odmów "Ojcze nasz"

Papież Franciszek zachęcił wszystkich chrześcijan do odmówienia 25 marca w południe modlitwy „Ojcze nasz” oraz do włączenia się w modlitwę, której będzie przewodniczyć w piątek 27 marca o 18.00 na pustym Placu św. Piotra. Środa i piątek – pomódlmy się z Ojcem Świętym.

Duszpasterstwo w sieci

Rządowe i kościelne wytyczne ograniczające bezpośrednią działalność duszpasterską zwiększyły internetową aktywność księży i parafii. Oprócz transmisji Mszy św. i nabożeństw duchowni kontaktują się z parafianami za pośrednictwem komunikatorów, a gdy nie ma Internetu, dzwonią.

"Przewodnik Katolicki" także on-line

„Przewodnik Katolicki” poszerza ofertę i wychodzi do czytelników w mediach społecznościowych. Od poniedziałku 23 marca na fanpage'u gazety nadawany będzie codzienny komentarz live do bieżących wydarzeń, a od środy 25 marca „Prawda w chaosie religijnych opinii”.

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 25, 26 i 27 marca o godzinie 20.40, a więc zaraz po zakończeniu transmisji Mszy św. z Jasnej Góry w TVP 3 nauki rekolekcyjne głosić będzie o. Jacek Salij OP. Zapraszamy do skorzystania z tej formy przygotowania do przeżycia Triduum Paschalnego i świąt Wielkiej Nocy.

Gorzkie Żale i Msza św. TRANSMISJA

Transmisja nabożeństwa Gorzkich Żali i Mszy św. w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, 22 marca, z katedry gnieźnieńskiej. Nabożeństwu przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, Eucharystii ks. kan. Dariusz Sobczak. 

Prymas prosi: zostańmy w domu

„Zostańmy w domach, weźmy udział w Mszy św. przez środki społecznego przekazu. Bądźmy razem na modlitwie w ten właśnie sposób. Niech to będzie wyraz naszej miłości i troski o siostry i braci” – prosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Polecamy