wtorek, 12 listopada 2019 r.

Aktualności

Święto Niepodległości w Inowrocławiu

O obowiązku budowania narodowej wspólnoty oraz potrzebie przebaczenia mówił bp Krzysztof Wętkowski w Inowrocławiu, podczas miejskich obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Zwiastowania NMP.

Dekrety

Z dniem 9 listopada br. abp Wojciech Polak Prymas Polski zwolnił ks. Janusza Umerle z obowiązków rezydenta w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie i mianował go rezydentem w parafii pw. św. Mikołaja i św. Konstancji w Gniewkowie.

 

 

Gniezno: Msza św. za Ojczyznę

Do odpowiedzialności i współpracy w służbie Ojczyźnie wezwał Prymas Polski abp Wojciech Polak w kazaniu wygłoszonym 11 listopada w katedrze gnieźnieńskiej. „Otrzymawszy wolność trzeba pamiętać, że ma być ona użyta do dobrego, a nie do nieładu, do anarchii, do rozkładu” – powtórzył za kard. Stefanem Wyszyńskim.

PWSD: krok ku kapłaństwu

Sześciu kleryków Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie zostało w niedzielę 10 listopada uroczyście włączonych do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu. Biskup Krzysztof Wętkowski udzielił też posługi akolitatu jednemu z alumnów.

Trzemeszno: jubileusz bazyliki

Pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio i z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka odbyły się w sobotę w Trzemesznie uroczystości jubileuszowe 50-lecia nadania tytułu bazyliki mniejszej trzemeszeńskiemu kościołowi pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła.

Święto Niepodległości - zapraszamy

W obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości zapraszamy do katedry gnieźnieńskiej na Mszę św. za Ojczyznę. Eucharystii, która rozpocznie się o 9.30 przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Transmisja on-line na www.archidiecezja.pl

Lipówka w "Ukrytych skarbach"

Kościół pw. Świętego Krzyża we Wrześni będzie jednym z „bohaterów” programu „Ukryte skarby” w TVP3. Emisja w sobotę 16 listopada o godzinie 10.00. O świątyni, a także otaczających go od niedawna kamiennych stacjach Drogi Krzyżowej opowiadał proboszcz parafii ks. kan. Czesław Kroll. 

 

Prymas w Wylatowie

Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił 5 listopada w kościele w Wylatowie odnowiony ołtarz boczny z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. Metropolita gnieźnieński udzielił też sakramentu bierzmowania młodzieży.

Dzień Zaduszny

Prymas Polski abp Wojciech Polak modlił się w Dzień Zaduszny w katedrze gnieźnieńskiej za zmarłych prymasów, arcybiskupów i biskupów gnieźnieńskich oraz kanoników Kapituły Prymasowskiej. Mszę św. koncelebrowali bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Henryk Muszyński oraz bp senior Bogdan Wojtuś

Noc Świętych w archidiecezji GALERIA

Czuwanie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych odbyło się w różnej formie w ponad dwudziestu miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Zapraszamy do galerii zdjęć, która będzie na bieżąco aktualizowana.

Dekrety

Z dniem 1 listopada br. prymas Polski abp Wojciech Polak mianował ks. Mariusza Koronowskiego, proboszcza parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Orchowie, wicedziekanem dekanatu trzemeszeńskiego na okres 5 lat >>>

Wszystkich Świętych

"Dziś święto rodziny, bo święci są przecież naszymi braćmi i siostrami. Oni wskazują nam drogę, bo sami nią już przeszli, zostawili na niej swój ślad, abyśmy i my mogli pójść i nie pobłądzić” – mówił w uroczystość Wszystkich Świętych w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Noc Świętych w Gnieźnie

Franciszkańscy misjonarze i męczennicy bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski byli patronami i bohaterami tegorocznej XV Nocy Świętych w Gnieźnie. Modlitewne czuwanie przed uroczystością Wszystkich Świętych odbyło się także w ponad dwudziestu innych miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Gniezno: konkurs biblijny

W Gnieźnie odbył się 29 października etap diecezjalny XIII Archidiecezjalnego Konkursu Biblijnego dla młodzieży klas VII i VIII Szkół Podstawowych. Wzięło w nim udział ponad 30 uczniów z placówek z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.

Kalendarium archidiecezji gnieźnieńskiej na listopad

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń i posług biskupich w archidiecezji gnieźnieńskiej w listopadzie.

Trzemeszno: misje przed jubileuszem

W dniach 20 – 27 października odbyły się w Trzemesznie misje ewangelizacyjne przygotowujące parafię do przeżycia uroczystości upamiętniających 50. rocznicę nadania kościołowi parafialnemu godności bazyliki mniejszej. Obchody odbędą się 9 listopada.

Giewartów: finał festiwalu

Zakończył się VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Błogosławić Mnie będą wszystkie narody”, którego obecna edycja miała miejsce w Giewartowie, po pięciu wcześniejszych edycjach w Sanktuarium w Markowicach.

Polecamy