niedziela, 24 września 2017 r.

Aktualności

Wapno: konsekracja kościoła

„Uroczyste poświęcenie kościoła to wezwanie do wiary i szansa na ożywienie naszego świadectwa. To przypomnienie, że chrześcijaninem jest się nie tyle ze względu na to, co się mówi, ale na to, co się czyni, ze względu na swoją postawę” – przypomniał 23 września w Wapnie abp Wojciech Polak. 

Włączmy się!

„Różaniec do granic” jest szczególną sposobnością do realizowania wezwania, które Maryja przekazała dzieciom w Fatimie. Prosimy wszystkich wiernych, aby 7 października licznie włączyli się w tę inicjatywę – napisano w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski.

Pokusa normalności

„Jeśli ksiądz decyduje się na bycie jedynie osobą normalną, będzie kapłanem przeciętnym albo jeszcze gorzej. W dynamikę swej kapłańskiej tożsamości ma bowiem wpisany rozwój, dążenie do przekraczania samego siebie” – mówił w środę na Jasnej Górze abp Wojciech Polak. 

Prymas w Aleteia.pl

Kiedy wyzbędziemy się zacietrzewienia, przekonania o własnej nieomylności i pogardy wobec innych, wówczas będziemy umieli stanąć naprzeciw drugiego człowieka i powiedzieć: przepraszam, pomyliłem się, nie miałem racji. W ten sposób odnawiamy naszą więź i wspólnotę.

Dekret (Studium Pastoralne)

Prymas Polski abp Wojciech Polak powołał na okres 3 lat kierownictwo Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego w składzie: dyrektor - ks. dr Tomasz Trzaskawka, sekretarz – ks. dr Marcin Andrzejewski, członkowie Rady Programowej – ks. dr Przemysław Kwiatkowski, ks. dr Wojciech Rzeszowski, ks. dr Radosław Orchowicz, ks. kan. Zenon Starszak.

Kłecko: pamięci zasłużonego proboszcza

Dekret sądu kiszkowskiego z 1761 roku skazujący gorzuchowskie zielarki, spis wójtów kłeckich, miejscowe podania i legendy to część piśmienniczej spuścizny, która zachowała się dzięki pasji i pracy kłeckiego proboszcza ks. Józefa Dydyńskiego. W tym roku mija 120 lat od jego śmierci. 

Trzemeszno: dożynki i festyn

Wspólnota parafialna w Trzemesznie podziękowała za plony i bawiła się na festynie rodzinnym, podczas którego zbierano środki na leczenie dzieci chorych onkologicznie. Była to także okazja do parafialnej integracji. 

Jubileusz w Pieraniu

Prymas Polski przewodniczył 17 września uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej w Pieraniu. "Idziemy do Boga przez Maryję" - mówił w homilii abp Wojciech Polak zachęcając, by od Matki Bożej uczyć się wrażliwości i służby. 

MotoLednica w Gnieźnie

Motocykliści z całej Polski uczestniczący 16 września w kolejnej Moto-Lednicy zjechali do Gniezna, by pokłonić się św. Wojciechowi i spotkać z Prymasem Polski. Na pamiątkę podarowali abp. Polakowi krzyż zrobiony z motocyklowego łańcucha oraz przypinkę do kurtki upamiętniającą 100-lecie objawień fatimskich. 

Jubileusz Duszpasterstwa Rodzin

Rocznicowe obchody odbyły się 16 września z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, bp. seniora Bogdana Wojtusia oraz kapłanów i świeckich zaangażowanych w różnorakie formy wspierania małżeństw i rodzin w parafiach. 

Dekrety

Prymas Polski abp Wojciech Polak mianował ks. Sławomira Jessę, proboszcza parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie, dziekanem dekanatu goślińskiego na okres 5 lat. Dekret wejdzie w życie 17 września br. >>> 

Gniezno w nagrodę

Finaliści III Ogólnopolskiego Konkursu „Tu powstała Polska”, dedykowanego w tym roku jubileuszowi 600-lecia prymasostwa, spotkali się dziś z abp. Wojciechem Polakiem i prymasami seniorami. Kilkudniowy pobyt w Gnieźnie jest główną nagrodą dla zwycięskich drużyn. 

Iraccy posłowie w Gnieźnie

Prymas Polski spotkał się z goszczącą w Polsce delegacją irackiego parlamentu (Rady Reprezentantów). Posłowie, z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Abdulbari Zebari, poprosili abp. Wojciecha Polaka o pośredniczenie w przekazaniu apelu do irackich chrześcijan, aby ci nie opuszczali Iraku. 

Światło - follow it!

Pod takim hasłem przebiegał Ogólnopolski Zjazd Młodych Wolontariuszy Caritas w Łodzi. Archidiecezję gnieźnieńską reprezentowali uczniowie trzech szkół podstawowych – z Inowrocławia, Wilczyna i Słupcy.

Kapelani strażaków w Gnieźnie

U grobu i relikwii św. Wojciecha modlili się 12 września kapelani Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Polski. Mszy św. przewodniczył i wszystkim strażakom – tym w mundurach i tym w sutannach dziękował Prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Bazylika w Trzemesznie z dotacją UE

W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu podpisano umowy o dofinansowanie projektów w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Jednym z beneficjentów jest trzemeszeńska bazylika. 

Chodzież: 700 róż dla Matki Bożej

Piątkowy akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Matki Bożej miał w chodzieskiej parafii, która ma Maryję za patronkę, szczególnie piękną oprawę. Wraz z przyrzeczeniami parafianie złożyli u stóp Maryi białe i czerwone róże.

Polecamy