piątek, 4 grudnia 2020 r.

Aktualności

Zmarła Grażyna Maciejewska

Zmarła Grażyna Maciejewska, matka ks. Marcina Maciejewskiego, wikariusza w parafii pw.  św. Mikołaja w Powidzu. Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w sobotę 5 grudnia o 11.00 w kościele w Jarząbkowie. Następnie złożenie do grobu na miejscowym cmentarzu. Zmarłą polecamy Bożemu Miłosierdziu.

Zmarł ks. Jan Karczmarczyk

We wtorek 1 grudnia zmarł ks. Jan Karczmarczyk, kapłan archidiecezji gnieźnieńskiej pochodzący z diecezji włocławskiej, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Trąbczynie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 grudnia o 14.30 w Słodkowie.

"Skarbiec historii" - jak budowano katedrę?

Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka cyklu „Skarbiec historii”, poświęconego katedrze gnieźnieńskiej oraz świątyniom wzniesionym na Wzgórzu Lecha we wczesnym średniowieczu. Budowę obecnej gotyckiej bazyliki rozpoczął w 1342 r. abp Jarosław Bogoria Skotnicki.

Zmarł ks. Henryk Spychała

We wtorek 1 grudnia zmarł ks. Henryk Spychała, emerytowany, długoletni proboszcz parafii pw. św. Mikołaja i św. Jadwigi w Dębnicy. Uroczystości pogrzebowe (w reżimie sanitarnym) odbędą się w sobotę 5 grudnia o 11.00 w Dębnicy pod przewodnictwem Prymasa Polski.

Dzień skupienia katechetów

W sobotę 28 listopada odbył się adwentowy dzień skupienia katechetów. W tym roku, z powodu trwającej epidemii, nauczyciele religii przeżyli dzień modlitwy w wersji online. Konferencje w formie wideo przygotował ks. Remigiusz Malewicz, referent w Wydziale Katechetycznym.

Prymas Polski na Adwent

O wytrwaniu w nadziei, mocy Eucharystii, pomocy samotnym i chorym, świadectwie kapłanów i obecności młodych, a także tegorocznej kolędzie pisze w tegorocznym liście na Adwent abp Wojciech Polak. „Właśnie ten czas wzywa nas do konkretnych uczynków miłości, do jedności i świadectwa, do odważnej i wytrwałej wiary”.

Msza św. TRANSMISJA

Zapraszamy 29 listopada, w pierwszą niedzielę Adwentu, na transmisję Mszy św. z katedry gnieźnieńskiej. Początek godzina 10.00.

2021 Rokiem kard. Wyszyńskiego

Rok 2021 ogłoszony został rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego. Tak zdecydował w piątek 27 listopada Sejm RP. Warto dodać, że w 2021 roku będzie przypadać 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

XIV Konkurs Biblijny

Po raz kolejny młodzież klas VII i VIII szkół podstawowych archidiecezji gnieźnieńskiej została zaproszona do udziału w Archidiecezjalnym Konkursie Biblijnym, organizowanym od czternastu lat przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Zmarła Zofia Urbaniak

Zmarła Zofia Urbaniak, matka śp. ks. Krzysztofa Urbaniaka. Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w sobotę 28 listopada o godzinie 10.30 w kościele parafialnym w Strzelnie, następnie pochówek na cmentarzu parafialnym w Strzelnie (w reżimie sanitarnym).

Zmarł Stanisław Łojko

Zmarł Stanisław Łojko, ojciec ks. Marcina Łojko, wikariusza w parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w rygorze sanitarnym 1 grudnia w parafii pw. św. Józefa w Kołodziejewie. Msza św. pogrzebowa o godz. 12.00 pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego.

Inowrocław: modlitwa kolejarzy

W wigilię uroczystości św. Katarzyny Aleksandryjskiej, 24 listopada, w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu sprawowana była uroczysta Msza św. w intencji żyjących i zmarłych pracowników kolei oraz ich rodzin.

KSM: w kościele i w sieci

Obchodzona w ostatnią niedzielę roku liturgicznego uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest rokrocznie świętem patronalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi świętowali, choć nieco inaczej niż zwykle – rano spotkali się na modlitwie w kościołach parafialnych, a popołudniu online z Prymasem Polski.

"Skarbiec historii" - koronacje królewskie

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka cyklu „Skarbiec historii”, poświęconego koronacjom królewskim jakie miały miejsce w Gnieźnie. W poprzedzającej obecną bazylikę świątyni koronowało się pięciu piastowskich władców z Bolesławem Chrobrym na czele.

Ad maiorem Dei gloriam

Kościół wspomina 22 listopada św. Cecylię, której imię, według „Złotej legendy” Jakuba de Voragine'a  wywodzi się od określenia Caeli Lilia (lilia niebios). Od czasów średniowiecza jest Ona patronką muzyków kościelnych, którym w tym dniu należą się szczególne podziękowania.

Uroczystość Chrystusa Króla TRANSMISJA

Zapraszamy w niedzielę 22 listopada - uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata o 10.00 na Mszę św. pod przewodnictwem Prymasa Polski, który będzie się modlić w intencji Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, dla których dzień ten jest świętem patronalnym. 

LSO: wbijaj na zbiórkę

Duszpasterstwo LSO przygotowało serię filmików adresowanych do ministrantów pod nazwą #wbijajnazbiórkę. To e-spotkania, które mają pomóc w podtrzymaniu kontaktu w czasie pandemii. Filmiki będą publikowane co dwa, trzy tygodnie. Publikujemy pierwsze dwa odcinki.

Polecamy