poniedziałek, 29 maja 2017 r.

Aktualności

Prymas w sanktuarium w Wielu

Abp Wojciech Polak nałożył papieskie korony na wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, czczony w sanktuarium kalwaryjskim w Wielu (diecezja pelplińska). „Maryja jest królową i pozostaje królową, bo służy” – mówił w homilii. 

Mamy nowych księży

Abp Wojciech Polak udzielił 27 maja w katedrze gnieźnieńskiej święceń kapłańskich czterem diakonom gnieźnieńskiego seminarium duchownego. „Powołany ma udział w życiu i posłannictwie Chrystusa. Cały jest w Nim. Nie może być tylko połowicznie, od czasu do czasu” – mówił do wyświęcanych Prymas. 

Prymasowska gra miejska

Młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego wzięła udział 24 maja w edukacyjnej grze miejskiej „Pierwszy między równymi”. W ten sposób uczniowie włączyli się w obchody jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. 

Rodzice dzieciom

Jedna dziesiątka dziennie za dzieci własne i innych. Cztery minuty o dowolnej porze dnia, niekoniecznie na kolanach. Modli się tak już prawie 72 tysiące rodziców. Wspólnoty Różańca Rodziców działają także w naszej archidiecezji. 

Złoty jubileusz kapłaństwa

Księża świętujący 50-lecie święceń kapłańskich dziękowali 24 maja w katedrze gnieźnieńskiej za dar powołania i półwiecze służby w Winnicy Pana. Jubileuszowej modlitwie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Zmarł ks. Henryk Tomczyk

W wtorek 23 maja zmarł ks. Henryk Tomczyk, rezydent w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie. Wprowadzenie i modlitwa przy trumnie zmarłego kapłana w czwartek w parafii, uroczystości pogrzebowe w piątek w Jarocinie. 

Bądźmy tam razem!

Abp Wojciech Polak zaprasza młodych na Jutrznię Lednicką do Gniezna i doroczne czuwanie na Polach Lednickich, gdzie jak co roku będzie obecny. „Spotkajmy się na Lednicy! Obyśmy mogli przeżyć to doświadczenie wiary, które pozwoli każdej i każdemu z nas pójść i kochać innych” – mówi.

Prymas w Bydgoszczy

„Prośmy św. Ritę, by uczyła nas wzajemnej miłości i swoim wstawiennictwem wypraszała u Boga miłość zdolną przebaczać” - mówił 22 maja, w dniu jej liturgicznego wspomnienia, abp Wojciech Polak. Prymas Polski odprawił Mszę św. w bydgoskim kościele pw. św. Łukasza Ewangelisty.

Te miny mówią wszystko :)

W Zespole Szkół w Trzemżalu odbyło się rozwiązanie archidiecezjalnego konkursu zorganizowanego z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich pt. „Pomóżcie mi ratować świat”. W poniedziałek 22 maja pogratulowano i wręczono nagrody wyróżnionym i zwycięzcom. 

Gniezno: kościół MB Fatimskiej

Abp senior Józef Kowalczyk przewodniczył pierwszej Mszy św. i dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego w ścianę nowo budowanego kościoła parafii pw. Michała Kozala BM w Gnieźnie. Świątyni patronuje Matka Boża Fatimska.  

Piknik Prymasowski (video)

W sobotę 20 maja na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie odbył się pierwszy w historii Piknik Prymasowski. Rodzinna impreza adresowana była do wszystkich mieszkańców i gości bez względu na wiek. Gwiazdą wieczoru była Golec uOrkiestra. 

Dzień Lektora

„Potrzeba, abyście sami, spotykając w liturgii Chrystusa, chcieli Go zanieść innym, waszym koleżankom i kolegom, waszym rówieśnikom. Nie jest to oczywiście i nie będzie nigdy łatwe” – mówił 20 maja do nowych lektorów i ceremoniarzy Prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Misyjna majówka

Po raz trzeci odbyła się w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie misyjna majówka dla dzieci ze szkolnych ognisk misyjnych działających w archidiecezji gnieźnieńskiej. Było i do tańca i do różańca. 

IX Zjazd Szkół JPII

Uczniowie szkół mających za patrona św. Jana Pawła II spotkali się 18 maja na dorocznym zjeździe odbywającym się z okazji urodzin papieża Polaka. Tym razem gospodarzem spotkania było gimnazjum w Bachorcach. Dzieciom i młodzieży towarzyszył bp Krzysztof Wętkowski. 

Rowerem do Matki Bożej

Każdy dzień "białego tygodnia" w Orzechowie ma inną intencję. Poniedziałek to dzień dziękczynienia, wtorek modlitwy za zmarłych, środa zaś to dzień maryjny. Dzieci, wspólnie z rodzicami, pielgrzymują do niewielkiej leśnej kapliczki dedykowanej Matce Bożej. 

Dzień patrona w Orzechowie

Dzień patrona świętowała także społeczność Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Orzechowie. W poniedziałek 15 maja w sposób szczególny wspominano tam postać i życie papieża Polaka, a punktem kulminacyjnym był koncert zespołu ewangelizacyjnego "Wyrwani z niewoli". 

Polecamy