sobota, 25 lutego 2017 r.

Aktualności

Przewodnik Katolicki bliżej ludzi

„Przewodnik Katolicki” zmienił szatę graficzną. Bieżący numer ma nową winietę i layout. Dużo istotniejsze zmiany dotyczą jednak tego, co w środku, a więc filozofii pisma. „Chcemy opisywać historie zwykłych-niezwykłych ludzi, którzy są tacy jak my” – mówi redaktor naczelny ks. Mirosław Tykfer.

10 milionów zł dla katedry

Prace konserwatorskie i renowacyjne w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie będą kontynuowane. Archidiecezja gnieźnieńska otrzymała właśnie ponad 10 mln 600 tys. zł dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

Zmarł ks. kan. Henryk Badura

We wtorek 21 lutego zmarł ks. kan. Henryk Badura, długoletni proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rejowcu Poznańskim. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 25 lutego w Rejowcu Poznańskim. Zmarłego kapłana polecamy Bożemu miłosierdziu. 

Przekaż, bo możesz

Wypełniając kilka rubryczek w rocznym zeznaniu podatkowym można zapewnić komuś posiłek, podarować buty, pomóc w rehabilitacji, a nawet uratować życie. Nie pytajmy więc czy, ale komu przekażemy nasz 1 procent. 

Rekolekcje u sióstr szarytek

Do Przedszkola Sióstr Miłosierdzia przyjechało w ubiegły weekend około 90 dzieci m.in. z Tczewa, Bydgoszczy, Wągrowca, Poznania, Kartuz, Bolszewa i Buku. Najmłodsi odkrywali skarby Eucharystii i poznawali drogowskazy niezbędne każdemu członkowi Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej.  

Prymas w Bydgoszczy

„Jezus, wzywając nas dziś do doskonałości, pragnie, byśmy przekraczali to, co jest szukaniem jedynie naszego własnego dobra” – mówił 19 lutego w Bydgoszczy abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i poświęcił pomnik św. Jana Pawła II.

Chodzież: Forum Małżeństw

Już po raz drugi Chodzież włączyła się aktywnie w inicjatywę Międzynarodowego Tygodnia Małżeństw (MTM), który odbył się w dniach 7-14 lutego.  Nowością w tym roku był sposób organizacji, który przyjął nazwę Chodzieskiego Forum Małżeństw.

Komunikat Prymasa Polski

„Ochrona trzeźwości jest jednym z największych wyzwań przed jakimi stoi Kościół i nasza Ojczyzna” – pisze abp Wojciech Polak w specjalnym komunikacie, który czytany będzie w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej w niedzielę 19 lutego. 

Golina: ołówki dla Afryki

Już po raz piąty poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, wspierająca pracę misjonarzy, zorganizowała akcję „Ołówek dla Afryki”. W przedsięwzięcie zaangażowały się także wspólnie golińskie placówki oświatowe. 

Zmarł ks. Czesław Pietrzak

W środę 15 lutego zmarł ks. Czesław Pietrzak, długoletni proboszcz parafii pw. św. Mateusza Ewangelisty i Apostoła w Murzynnie. Wprowadzenie i modlitwa przy trumnie zmarłego kapłana 17 lutego w Domu Księży Seniorów. Uroczystości pogrzebowe 18 lutego w Murzynnie. 

Walentynki na plebanii

W parafii w Margoninie, w ramach realizacji programu duszpasterskiego „Idźcie i głoście”, organizowane są cykliczne spotkania formacyjne dla małżonków. Ostatnie odbyło się w dzień świętego Walentego nt. „Hierarchii w życiu małżeńskim”.

Biskup od zakochanych

Walentynki obchodzone 14 lutego niesłusznie bywają stawiane w jednym rzędzie z Halloween, jako kolejny eksportowany produkt kultury anglosaskiej. Okazuje się, że wspominany tego dnia św. Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta, jest patronem zakochanych od w 1496 roku.

Strzelno: niedziela małżeństw

Ponad sto małżeństw z parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie odnowiło w niedzielę 12 lutego ślubne przyrzeczenia. Eucharystii przewodniczył i małżonkom na dalszą wspólną drogę błogosławił bp senior Bogdan Wojtuś. 

Rekolekcje w PWSD

Nasi klerycy zdali egzaminy i cieszą się feriami. Zanim jednak wyjechali, gościli młodych ludzi z różnych miejsc archidiecezji gnieźnieńskiej. Rekolekcje były okazją do spotkania, umocnienia wiary i przyjrzenia się swojemu powołaniu oraz seminaryjnemu życiu. 

Ruszyły szkolenia

Rozpoczął się cykl szkoleń dla zespołów pastoralnych prowadzących katechezy dla narzeczonych w ramach przygotowania bliższego do małżeństwa. Pierwsze spotkanie odbyło się 11 lutego w Gnieźnie. Kolejne już niebawem we Wrześni, Wągrowcu i Inowrocławiu. 

Bp Wętkowski u chorych

„Największym bólem w chorobie jest często nie cierpienie fizyczne, ale poczucie odrzucenia i lekceważenia. Przeświadczenie, że człowiek stał się niewidzialny, zbędny, przeszkadzający” – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego.

Polecamy