piątek, 10 lipca 2020 r.

Aktualności

FDNT e-obóz TRANSMISJE

Zapraszamy na transmisje on-line spotkań, paneli i modlitw organizowanych w ramach w-obozu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który odbędzie się w Gnieźnie  w dniach 10-11 lipca. Publikujemy program transmisji.

"Bogactwo młodości" e-obóz FDNT

Gniezno miało w tym roku gościć studentów, stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ze względu na wciąż niepewną sytuację obóz odwołano, z inspiracji młodych przygotowano jednak internetową alternatywę. W dniach 10-11 lipca odbędzie się e-obóz FDNT.

Dotacja dla Archiwum

Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych przyznała Archiwum Archidiecezjalnemu w Gnieźnie dofinansowanie w kwocie 35 360 zł na projekt pn. „Trzeci etap konserwacji archiwaliów sądowych z Gniezna z okresu od XV do XVI wieku”. Dotację przyznano w ramach konkursu „Wspieranie Działań Archiwalnych 2020".

Uroczystości odpustowe w Markowicach

„Maryja buduje na miłości. Ona buduje na miłości i przez miłość, bo wiara działa przez miłość. Maryja o sercu kochającym jest potrzebna współczesnemu człowiekowi” – mówił w niedzielę w sanktuarium w Markowicach Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Nabór do szkoły organistowskiej

Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej ogłasza nabór na nowy rok nauki 2019/2020, który – jak ufamy – rozpocznie się we wrześniu. Po ukończeniu nauki absolwent otrzymuje dyplom uprawniający go do podjęcia zawodu organisty w całej Polsce. Zapraszamy. 

CEF: dla rodziców, którzy stracili dziecko

Takich rekolekcji nie jest zbyt wiele. Przyjeżdżają na nie ludzie z całej Polski – tacy, których żałoba jest bardzo świeża i tacy, którzy żyją z nią dłużej i już nieco spokojniej. W dniach 31 lipca – 2 sierpnia rekolekcje dla rodziców, którzy utracili dziecko odbędą się po raz kolejny w CEF. 

Letnie prezentacje organowe

W pierwszą niedzielę lipca (5.07) rozpoczyna się w katedrze gnieźnieńskiej IV edycja Letnich Prezentacji Organowych. Jak zawsze wystąpią młodzi organiści – uczniowie i studenci szkół i akademii muzycznych w Poznaniu, Bydgoszczy, Ełku i Gnieźnie. Zapraszamy w kolejne wakacyjne niedziele o 14.15. Festiwal potrwa do końca sierpnia.

Nowa publikacja

Na rynku wydawniczym ukazała się kolejna publikacja nt. dziejów lądzkiego klasztoru, pt. Ląd Pomnikiem Historii. Dawne opactwo cysterskie z XII w. z perspektywy dekady 2009-2019, autorstwa ks. Mariusza Chamarczuka. Środki uzyskane ze sprzedaży publikacji zasilą prowadzone prace konserwatorskie.

Dyżury misjonarza miłosierdzia

Przypominamy, że w katedrze gnieźnieńskiej wciąż dyżuruje misjonarz miłosierdzia. Szczególnym znakiem podkreślającym ważność jego posługi jest m.in. władza przebaczania grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej. 

Wójcin: poświęcenie ołtarza

Abp Wojciech Polak poświęcił 28 czerwca nowy ołtarz w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Wójcinie. „To właśnie tutaj, wokół ołtarza, my wszyscy, tak przecież różni, jesteśmy jedno. Ołtarz jest bowiem źródłem jedności Kościoła i braterskiej zgody” – mówił w homilii.

Prymas głosował

„To nasze prawo, obowiązek i odpowiedzialność” – tak o udziale w wyborach prezydenckich mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak, który głosował przed południem w lokalu wyborczym w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Gnieźnie.

25-lecie gnieźnieńskiego Karmelu

Prymas Polski abp Wojciech Polak odprawił w niedzielę Mszę św. z okazji ćwierćwiecza istnienia Karmelu Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa. „Wasza obecność w Gnieźnie jest znakiem Bożej miłości” – mówił do sióstr.

Zmarł Bernard Wieczorkiewicz

Zmarł Bernard Wieczorkiewicz ojciec ks. Mariusza Wieczorkiewicza, proboszcza parafii w Pawłowie. Msza św. pogrzebowa celebrowana będzie w środę 1 lipca o godzinie 11.00 w parafii pw. św. Wawrzyńca w Nakle n. Notecią pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. 

Msza św. krzyżma

„Nie otrzymaliśmy kapłańskiego namaszczenia dla samych siebie. Nie otrzymaliśmy go z powodu samych siebie, aby zatrzymać je w sobie. Mamy nim służyć innym” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. krzyżma, której przewodniczył w czwartek 25 czerwca w katedrze gnieźnieńskiej.

Prymas u księży seniorów

Abp Wojciech Polak poświęcił 25 czerwca obraz św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego dla Domu Księży Seniorów w Gnieźnie. „Przedstawiając ich na wspólnym obrazie nie tylko wskazujemy na ich wzajemną więź i bliskość, ale widzimy w nich także tych, którzy rzeczywiście budowali dom na skale” – mówił.

Zmarł ks. prałat Henryk Posłuszny

W sobotę 20 czerwca w Domu Księży Emerytów w Ciechocinku zmarł ks. prałat Henryk Posłuszny. Przeżył 90 lat, w kapłaństwie 63 lata. Pogrzeb odbędzie się 26 czerwca o 11.00 w kościele w Liskowie (diec. kaliska).

25-lecie gnieźnieńskiego Karmelu

Siostry karmelitanki bose świętują ćwierćwiecze istnienia Karmelu Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa w Gnieźnie. Jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka sprawowana będzie w najbliższą niedzielę 28 czerwca w klasztornej kaplicy.

Polecamy