piątek, 28 lipca 2017 r.

Aktualności

Idźcie i głoście!

Z hasłem „Idźcie i głoście” wyruszyła 28 lipca Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Pątników żegnał i na drogę im błogosławił biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. 

Inowrocław w św. Krzysztofa

Jak co roku z okazji wspomnienia św. Krzysztofa w parafiach odbyło się poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo kierowców. W Inowrocławiu modlitwie towarzyszył festyn motoryzacyjny, który odbył się 25 lipca na lotnisku Aeroklubu Kujawskiego.

Stypendyści na obozie

Blisko 700 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia uczestniczy w dorocznym obozie, który w tym roku odbywa się na Podlasiu. Jedenastodniowe spotkanie, od 13 do 24 lipca wypełnia modlitwa, zwiedzanie, spotkania z ludźmi i integracja. Wśród uczestników są także stypendyści z archidiecezji gnieźnieńskiej. 

W sierpniu w CEF

Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Gnieźnie zaprasza w sierpniu na rekolekcje biblijne w dynamice Lectio Divina oraz rekolekcje dla osób, które utraciły dziecko. To najnowsze propozycje placówki, która po remoncie podejmuje działalność duszpasterską w pełnym zakresie. 

Młodzież Maryjna śladami św. Wincentego

Na początku lipca grupa Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej z Gniezna i Tczewa wyjechała w wymarzoną podróż do Francji – źródeł wincentyńskiego charyzmatu, którego 400-lecie obchodzimy w tym roku. Publikujemy nadesłaną relację młodych. 

Prymas apeluje o dialog i porozumienie

„Emocje nie mogą dominować, trzeba szukać dialogu w oparciu o fundamenty demokratycznego państwa prawa” – powiedział KAI Prymas Polski abp Wojciech Polak, komentując gorący spór parlamentarny wokół reformy sądownictwa.

Bezpiecznej drogi

Podaruj 1 grosz za 1 bezpiecznie przejechany kilometr na środki transportu dla misjonarzy - zachęcają organizatorzy XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa. MIVA Polska od lat z powodzeniem prowadzi akcję 1 grosz za 1 kilometr.

Na Jasną Górę - Idźcie i głoście!

Trwają przygotowania do Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Pątnicy wyruszą 28 lipca żegnani przez bp. Krzysztofa Wętkowskiego, a u celu staną 5 sierpnia witani przez Prymasa Polski. 

Tydzień w Taizé

Codzienna modlitwa i wspólne posiłki, zwykłe rozmowy i niezwykłe spotkania, różne języki i ta sama cisza, bułka z masłem i czekolada. Tak było w Taizé. Młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej spędzili w ekumenicznej wiosce cały ubiegły tydzień razem z Prymasem Polski. 

Wągrowiec: przykład z góry

Święci Zelia i Ludwik Martin zostali wyniesieni na ołtarze nie dlatego, że ich najmłodsza córka Teresa jest świętą i doktorem Kościoła, a druga córka Leonia objęta została objęta postępowaniem kanonicznym, ale dlatego, że sami wiedli świątobliwe życie. Ich relikwie właśnie peregrynują po parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu.

Golina: ewangelizacyjnie na Rynku

Rowerowa Pustynia Miast to nowa inicjatywa ewangelizacyjna, dzięki której za pomocą dwóch kółek wspólnoty salezjańskie dojeżdżają do wiosek i miasteczek, aby tam mówić ludziom
o Jezusie. Jeden z przystanków w drodze  był na Rynku w Golinie. 

Zmiana przepisów

13 lipca br. wszedł w życie obowiązek zawiadomienia o przestępstwie nadużycia seksualnego małoletnich po nowelizacji kodeksu karnego. Co oznacza w praktyce? Wyjaśnia dla KAI ks. prof. dr hab. Piotr Majer, wykładowca Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII. 

Wakacje LSO-Orzechowo

Góry w wakacje? Oczywiście. Ten kierunek wybrała również Liturgiczna Służba Ołtarza z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Orzechowie, która po zakończeniu roku szkolnego odpoczywała razem ze swoim opiekunem ks. Mariuszem Zawadzkim w Tatrach. 

Rekolekcje wędrowne

Wakacje to dla katechetów nie tylko czas wytchnienia od zajęć szkolnych, ale też okres duchowego wzrostu podczas rekolekcji i pielgrzymek. Gnieźnieński Wydział Katechetyczny zaproponował w tym roku różnorakie jego formy m.in. pielgrzymkę na Jasną Górę i rekolekcje wędrowne. 

Zmarł ks. Henryk Ląg

W poniedziałek 10 lipca zmarł ks. Henryk Ląg, długoletni proboszcz parafii pw. św. Anny w Kościeszkach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 lipca we Wrześni pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Zmarłego kapłana polecamy Bożemu Miłosierdziu.

Oaza Wielka w Gnieźnie

Rodziny i młodzież zaangażowani w ruch oazowy i odbywający doroczne rekolekcje w różnych ośrodkach spotkali się 10 lipca na oazowym dniu wspólnoty w Gnieźnie. Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył bp senior Bogdan Wojtuś. 

Zmarła śp. Helena Bidzińska

Zmarła śp. Helena Bidzińska, matka ks. Kazimierza Bidzińskiego pracującego w Polskiej Misji Katolickiej w Wielkiej Brytanii. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 lipca o godzinie 13.00 w kościele parafialnym pw. św. Urszuli w Wilczynie. Zmarłą polecamy Bożemu miłosierdziu.

Polecamy