poniedziałek, 27 maja 2019 r.

Aktualności

Prymas do księży i diecezjan

„Trzeba dalej pracować, nie uciekać, nie wycofywać się (…) Wszyscy musimy się troszczyć o to, aby nasze wspólnoty były nadal miejscami otwartymi, bezpiecznymi i przyjaznymi dla dzieci i młodzieży”. Publikujemy treść wywiadu, który ukazał się w archidiecezjalnym dodatku "Przewodnika Katolickiego".

Obowiązek i odpowiedzialność

„Udział w wyborach to nasza odpowiedzialność zarówno za Polskę, jak i Europę, której cząstką przecież jesteśmy” – powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak dziennikarzom po oddaniu głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Peregrynacja w przyszłym roku

Archidiecezja gnieźnieńska przygotowuje się do przyszłorocznego nawiedzenie Matki Bożej Jasnogórskiej w kopii cudownego Obrazu. Poprzednia taka peregrynacja miała miejsce ponad 40 lat temu. Publikujemy zaproszenie Prymasa Polski do udziału w archidiecezjalnej pielgrzymce na Jasną Górę. 

Pamiętajcie, jesteście od Jezusa!

Archidiecezja gnieźnieńska ma trzech nowych księży. Święceń prezbiteratu udzielił im w sobotę 25 maja Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Odrzucajcie wszystko, co jest światowością, pokusę władzy, pieniądza, znaczenia, siły” – mówił.

Srebrny jubileusz kapłaństwa

„W realizmie naszego kapłańskiego życia, w rzeczywistości takiej, jaka nam się dziś ukazuje, czy nam się to podoba czy nie, jesteśmy wezwani, aby potwierdzić naszą wierność Jezusowi” – mówił abp Wojciech Polak do księży dziękujących 24 maja w katedrze gnieźnieńskiej za ćwierćwiecza kapłaństwa.

Z okazji urodzin Jana Pawła II

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lipinach oraz parafia pw. św. Wojciecha w Margoninie zorganizowały wspólnie Ogólnopolski Konkurs o św. Janie Pawle II, adresowany do uczniów szkół podstawowych z całego kraju. Przedsięwzięcie wpisało się w obchody 100. rocznicy urodzin papieża Polaka.

Rościnno: misyjna majówka

Po raz piąty w Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie odbyła Misyjna Majówka z udziałem dzieci z ognisk i kół misyjnych działających w szkołach Gniezna, Żydowa, Ciążenia, Drążna i Szczytnik Duchownych. Spotkanie było jak zawsze okazją do dobrej zabawy, integracji i jeszcze pełniejszego poznania pracy misjonarzy.

 

Wolontariat wobec wyzwań starości

W teatrze Miejskim w Inowrocławiu odbyła się II Międzynarodowa Konferencja naukowa poświęcona problematyce wolontariatu. Tym razem tematem przewodnim był „Wolontariat wobec wyzwań starości”.

"W mocy Bożego Ducha"

Pod takim hasłem odbył się 16 maja w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie XI Festiwal Twórczości Religijnej Osób Niepełnosprawnych. W przeglądzie wzięło udział blisko 200 uczestników z siedemnastu placówek działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej.

Pożegnanie diakonów

W poniedziałek 13 maja wspólnota seminaryjna pożegnała alumnów VI roku, którzy tego dnia obronili swoje prace magisterskie. Wraz z rektorem ks. kan. Przemysławem Kwiatkowskim klerycy odwiedzili Rzym spotkając się m.in. z papieżem Franciszkiem. 

Uczniowie "Katolika" wicemistrzami Polski

W piątek 10 maja w Katowicach odbył się finał ogólnopolskiego konkursu Wielka Liga Czytelników. Zespół Katolickiej Szkoły Podstawowej w Inowrocławiu w składzie: Lena Matuszak, Julia Młodzikowska i Wojciech Stawoski zajął trzecie miejsce.

Ochrona w archidiecezji gnieźnieńskiej

Przypominamy, że w archidiecezji gnieźnieńskiej zostały już opracowane i zatwierdzone szczegółowe wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym. Dokument wejdzie w życie 1 lipca br.

Polecamy