poniedziałek, 25 marca 2019 r.

Aktualności

Domowy Kościół w Pakości

Do podjęcia na nowo drogi nawrócenia, która ma swój początek w spotkaniu z Bogiem zachęcał w niedzielę w Pakości abp Wojciech Polak. „Jest takie mocne zdanie w Katechizmie Kościoła Katolickiego, że serce ludzkie nawraca się, patrząc na Tego, którego zraniły nasze grzechy” – mówił.

Maturzyści na Jasnej Górze

Pierwsza grupa maturzystów z archidiecezji gnieźnieńskiej modliła się w sobotę 23 marca na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Druga grupa z towarzyszeniem Prymasa Polski pokłoni się Matce Bożej Jasnogórskiej w poniedziałek. 

Inowrocław: Dekanalna Szkoła Lektora

W sobotę 23 marca zakończyła się Dekanalna Szkoła Lektora, której zwieńczeniem była wspólna Msza święta w kościele pw. św. Jadwigi Królowej, a następnie wręczenie certyfikatów ukończenia szkoły nowym lektorom. 

Kleczew: Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Kleczewie odbył się 22 marca Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej. Okazją był zbliżający się Dzień Świętości Życia.

Do Włocławka po… nagrody

Igor i Pola ze Szkoły Podstawowej w Golinie zostali wyróżnieni i nagrodzeni w konkursach zorganizowanych w diecezji włocławskiej z okazji XV Narodowego Dnia Życia. Startowali w konkursie literackim i graficznym, w którym logo Igora zdobyło nagrodę główną.

Skupienie katechetów

W dniach 16-17 marca w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyły się rekolekcje wielkopostne dla katechetów świeckich, zorganizowane przez Wydział Katechetyczny gnieźnieńskiej Kurii. Uczestniczyło w nich 25 katechetów z terenu całej archidiecezji.

Rekolekcje wielkopostne Towarzystwa św. Wojciecha

Bracia Towarzystwa św. Wojciecha z archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej uczestniczyli w dniach 15-17 marca w Górce Klasztornej w rekolekcjach wielkopostnych. Konferencje prowadził prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, diakon stały z diecezji toruńskiej.

Aplikacja "Caritas"

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej uruchomiła aplikację „Caritas” na urządzenia mobilne. Znajdują się w niej informacje zarówno dla szukających pomocy, jak i dla tych, którzy chcieliby jej udzielić. Przy jej użyciu będzie można wskazać drogę potrzebującemu lub w szybki sposób przekazać darowiznę. 

Z Wrześni do Santiago

Marcin Olejniczak z Wrześni jest w drodze do grobu św. Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostela. Wyruszył w niedzielę 17 marca z błogosławieństwem swojej mamy i abp. Wojciecha Polaka. „Czego możecie mi życzyć? Buen Camino, czyli dobrej drogi”.

Zmarł ks. Stanisław Różniak

Zmarł ks. Stanisław Różniak, emerytowany kapłan archidiecezji gnieźnieńskiej, mieszkający na terenie parafii pw. św. Katarzyny w Rynarzewie (diecezja bydgoska). Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem bp. seniora Bogdana Wojtusia odbędą się 21 marca w kościele pw. św. Stanisława w Rynarzewie.

 

Prymas w Mogilnie

Prymas Polski odwiedził 15 marca podopiecznych Dziennego Domu Pobytu „Radość Życia” w Mogilnie. W czasie Mszy św. mówił słowami kard. Stefana Wyszyńskiego, że światu i Polsce potrzeba dziś przede wszystkim ludzi przebaczenia, silnych nie pięścią, a sercem; nie potężnych, ale miłujących, nie głośnych, ale uspokajających.

Prymas: nawet jedna ofiara to byłoby za dużo

„Dla nas to zawsze wstrząs, wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła” – mówił abp Wojciech Polak podczas czwartkowej konferencji prasowej towarzyszącej opublikowaniu danych statystycznych nt. przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych.

Abp Polak delegatem KEP ds. ochrony małoletnich

Podczas 382. zebrania plenarnego KEP abp Wojciech Polak został wybrany Delegatem KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Jego rola polegać będzie na lepszej koordynacji i komunikacji w sprawach związanych z ochroną małoletnich przed wykorzystaniem seksualnym w Kościele.

Polecamy