niedziela, 23 września 2018 r.

Aktualności

Kard. Turkson w Gnieźnie

Jesteśmy posłani w świat, aby go rozwijać i o niego dbać, aby wnosić nowe życie w miejscach naznaczonych znęcaniem się, degradacją i śmiercią. Dzięki temu możemy oprzeć się temu, co nas odczłowiecza, a rozwijać to, co dobre - mówił kard. Peter Turkson w wykładzie na zakończenie XI Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Msza św. na zakończenie XI Zjazdu Gnieźnieńskiego TRANSMISJA

Zapraszamy na transmisję Mszy św. kończącej XI Zjazd Gnieźnieński z homilią kard. Petera Turksona, prefekta watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Początek o godzinie 13.00.

O uchodźcach, patriotyzmie i Europie

Drugi dzień XI Zjazdu Gnieźnieńskiego wypełniły dyskusje na kilka ważnych i rozbudzających emocje tematów. Dyskutowano m.in. o polityce migracyjnej, kryzysie uchodźczym, roli Polski w Europie oraz rozumieniu, definiowaniu i urzeczywistnianiu patriotyzmu.

Ekumeniczna Droga Wolności

„Wyzwala tylko ta prawda, w której się trwa, w której zamieszkam, w której się zadomowię” - mówił podczas nabożeństwa ekumenicznego kończącego pierwszy dzień XI Zjazdu Gnieźnieńskiego metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Uczestnicy otrzymali też Biblię Ekumeniczną. 

XI Zjazd Gnieźnieński GALERIA

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z inauguracji XI Zjazdu Gnieźnieńskiego z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Odbywający się pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” kongres potrwa do 23 września.

Rozpoczął się XI Zjazd Gnieźnieński

„Europa ludzi wolnych jest Europą ludzi zdolnych do przekraczania dzielących nas barier, do pokonywania nieufności, ludzi wezwanych w imię wolności do budowania, a nie niszczenia” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak otwierając w Gnieźnie XI Zjazd Gnieźnieński.

Zmarła Krystyna Winkel

Zmarła Krystyna Winkel, matka ks. Marcina Winkla, wikariusza w parafii pw. Świętego Ducha we Wrześni. Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w poniedziałek 24 września o godzinie 11.00 w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Zmarłą polecamy Bożemu miłosierdziu.

Gnieźnieńska szkoła dialogu

Tak właśnie papież Benedykt XVI nazwał Zjazdy Gnieźnieńskie odbywające się w nowożytnej formule od 2003 roku, a nawiązujące do tego pierwszego, historycznego Zjazdu z roku 1000, który wprowadził Polskę w krąg kultury i cywilizacji europejskiej.

Wolność = odpowiedzialność

„Dobrego zagospodarowywania wolności wciąż musimy się uczyć, i nie dlatego, że wcześniej nie odrobiliśmy lekcji, ale dlatego, że wymusza to wciąż zmieniająca się rzeczywistość” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak. W piątek rozpocznie się XI Zjazd Gnieźnieński poświęcony rozumieniu i zagospodarowywaniu wolności.

XI Zjazd Gnieźnieński już w piątek

„Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” – pod takim hasłem rozpocznie się w najbliższy piątek 21 września w Gnieźnie XI Zjazd Gnieźnieński. Trzydniowy kongres wpisze się w tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kuria nieczynna

Informujemy, że w dniu inauguracji XI Zjazdu Gnieźnieńskiego 21 września Kuria Metropolitalna oraz Trybunał Metropolitalny w Gnieźnie będą nieczynne.

Markowice: muzyka wielkich mistrzów

W sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach trwa V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Błogosławić Mnie będą wszystkie narody”. Zapraszamy w każdą niedzielę do 14 października. 

XI Zjazd Gnieźnieński - informacja dla mediów

Odbiór akredytacji na XI Zjazd Gnieźnieński będzie możliwy 20 i 21 września w holu budynku Liceum i Muzeum Początków Państwa Polskiego ul. Kostrzewskiego 3. Publikujemy również program konferencji prasowych i briefingów.

Zjazd interaktywnie

Rozpoczynający się w piątek XI Zjazd Gnieźnieński będzie okazją do dyskusji i wymiany poglądów nie tylko pomiędzy panelistami. Dużo aktywniejszy udział w dyskusji wezmą także uczestnicy. Zaplanowano ponad 20 spotkań warsztatowych. 

Polecamy