środa, 29 marca 2017 r.

Aktualności

Złoty Kodeks w albumie

W sekretariacie KEP zaprezentowano 29 marca najnowsze opracowanie naukowe o Złotym Kodeksie Gnieźnieńskim należącym do najcenniejszych średniowiecznych rękopisów w Europie. Publikacja jest wydaniem fototypicznym wzbogaconym o transkrypcję oryginalnego tekstu w języku łacińskim i polskim. 

Nowość

Ukazała się nowa książka na temat judaizmu i nauczania Kościoła o Żydach i ich religii. Pozycja w przystępny i interesujący sposób prezentuje podstawową wiedzę nt. historii i współczesności judaizmu, jego filozofii, etyki, obrzędowości i zwyczajów, a także relacji do chrześcijaństwa. 

Nauczyciele religii na warsztatach

W marcu zakończyła się seria warsztatów metodycznych, doskonalących kompetencje zawodowe – pedagogiczne, dydaktyczne i teologiczne, nauczycieli religii. Zajęcia odbywały się w Gnieźnie, Inowrocławiu, Słupcy, Wągrowcu i Chodzieży. 

Sympozjum o prymasostwie

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyło się 27 marca sympozjum historyczne nt. dziejów i znaczenia godności Prymasa Polski. Spotkanie wpisało się kalendarz wydarzeń organizowanych z okazji świętowanego w tym roku jubileuszu 600-lecia prymasostwa polskiego. 

Gniezno czy Warszawa?

O przebiegu i kulisach starań na rzecz powrotu godności Prymasa Polski do arcybiskupa gnieźnieńskiego mówił 27 marca w Gnieźnie abp senior Henryk Muszyński. Duchowny ujawnił m.in. nieznane dotąd fragmenty korespondencji, jaką prowadził w tej sprawie z kard. Józefem Glempem. 

Rekolekcje szafarzy

Ponad stu Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyło w ostatni weekend marca w wielkopostnych rekolekcjach w Rościnnie. Skupienie poprowadził ks. dr Mirosław Piątkowski SVD, były misjonarz w Argentynie, propagator modlitw do Ducha Świętego. 

Jubileusz abp. Henryka Muszyńskiego (video)

Abp senior Henryk Muszyński dziękował 25 marca za dar powołania i 60-lecie kapłaństwa oraz 25-lecie posługi biskupiej w archidiecezji gnieźnieńskiej. „Moje serce przepełnia dziś ogromna wdzięczność za to, że Bóg nigdy mnie nie zawiódł" – przyznał.   

Dziś byłoby trudno

O pracach nad reformą struktur administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce w rozmowie z ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem, rzecznikiem KEP mówi abp Józef Kowalczyk, ówczesny Nuncjusz Apostolski w Polsce. Publikujemy wywiad ze współtwórcą reformy administracyjnej Kościoła.

Prymasi węglem

Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Golinie uczestniczyli w specjalnych warsztatach historyczno-plastycznych z okazji 600-lecia prymasostwa. Poznali historię godności oraz ostatnich prymasów, których później mieli okazję sportretować.  

Bliżej Taizé

Wyruszyli przede wszystkim, by spotkać się z młodymi. Odwiedzają szpitale, poprawczaki, domy dziecka, więzienia, schroniska dla bezdomnych, które nazywają miejscami nadziei. Bracia z Taizé wyruszyli w tour de Pologne. Na trasie znalazło się też Gniezno. 

Koncert na jubileusz

Uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie zaśpiewali i zagrali dla arcybiskupów seniorów. Koncert był prezentem z okazji jubileuszy – 60. rocznicy kapłaństwa abp. Henryka Muszyńskiego i 55. rocznicy kapłaństwa abp. Józefa Kowalczyka. 

LSO przy piłce

Tegoroczna edycja Mistrzostw LSO AG w Piłce Halowej, podobnie, jak w latach ubiegłych, rozgrywana była w trzech kategoriach wiekowych – ministrantów (szkoły podstawowe), lektorów młodszych (szkoły gimnazjalne) oraz lektorów starszych (szkoły ponadgimnazjalne). 

Maturzyści na Jasnej Górze

„Nie musicie wciąż szukać, odkrywać, zadręczać się, że nie wszystko rozumiecie. Bóg ma najlepszą odpowiedź na moje i twoje życie. Trzeba tylko zaryzykować, zaufać i czasami jak św. Józef, zamilknąć” – mówił abp Wojciech Polak do maturzystów modlących się 20 marca na Jasnej Górze. 

60-lecie kapłaństwa

„Bóg zawsze był większy od moich rachub, oczekiwań, nadziei, i wielokrotnie mnie w życiu zaskakiwał. Dziś robię z tego życia rachunek sumienia i z wdzięcznością wspominam każdy jego etap” – mówi w rozmowie z KAI abp senior Henryk Muszyński, który w tym roku świętuje 60. rocznicę święceń kapłańskich. 

Rekolekcje doradców

Doradcy życia małżeńskiego i rodzinnego uczestniczyli w dniach 17-19 marca w dorocznych rekolekcjach wielkopostnych. Zaproszono na nie także członków zespołów pastoralnych, prowadzących katechezy dla narzeczonych przygotowujących się do małżeństwa. 

Prezentacja "Nauczania Prymasa"

W Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie odbyła się 18 marca prezentacja zbioru wywiadów prasowych, listów pasterskich i okolicznościowych abp. Józefa Kowalczyka z lat 2010-2014, gdy pełnił on posługę arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego Prymasa Polski. 

Polecamy