niedziela, 20 stycznia 2019 r.

Aktualności

Zmarł Włodzimierz Wilczewski

Zmarł Włodzimierz Wilczewski, ojciec ks. Pawła Wilczewskiego, wikariusza w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. Msza św. pogrzebowa odbędzie się w czwartek 24 stycznia o godzinie 11.00 w kościele pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie.

Dekrety (1.02.2019)

Prymas Polski abp Wojciech Polak odwołał ks. Krzysztofa Kubaszewskiego ze stanowiska wikariusza w parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu i mianował go wikariuszem w parafii pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie. Dekret wejdzie w życie 1 lutego br. >>>

Bliżej beatyfikacji

Konsylium lekarskie w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziło cud uzdrowienia młodej dziewczyny za przyczyną kard. Stefana Wyszyńskiego. Teraz potrzeba jeszcze zatwierdzenia tegoż cudu przez komisję teologów konsultorów oraz komisję kardynałów i biskupów.

Młodzi o pobycie w Chitré

„Atmosfera jest niesamowita. Wszyscy są serdeczni i otwarci. Pozdrawiają nas, zapraszają do swoich domów. W Krakowie też się cieszyliśmy, ale tutaj cieszą się chyba sto razy bardziej” – mówią młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy uczestniczą w dniach w diecezji w Chitré.

Modlitwa o jedność

Pod hasłem „Dąż do sprawiedliwości” zaczerpniętym z Księgi Powtórzonego Prawa od 18 do 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie będą się spotykać na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach i koncertach. 

Pozdrowienia z Panamy

Gnieźnieńska grupa wraz abp. Wojciechem Polakiem i blisko tysiącem młodych z Polski przeżywa dni w diecezji w Chitré w środkowej Panamie. Będą tam do poniedziałku. Później jadą do Panama City na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wraz ze zdjęciami przesyłają pozdrowienia. 

Prymas Polski z Chitré

„Jesteśmy w bardzo gościnnym miejscu. Wszyscy, ja także, mieszkamy u rodzin. Goszczą nas bardzo serdecznie. Na każdym kroku doświadczamy wielkiej życzliwości, a także żywiołowości i radości wiary Panamczyków” – pisze abp Wojciech Polak, który wraz z młodymi uczestniczy w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Zmarła s. Danuta Rachuta

Zmarła s. Danuta Rachuta ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, w latach 1981-2011 pracująca w Trybunale Metropolitarnym w Gnieźnie, uhonorowana przez papieża Franciszka odznaczeniem „Benemerenti”. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 21 stycznia w Gnieźnie.

Zaproszenie Prymasa Polski

Tegoroczne obchody Dnia Życia Konsekrowanego odbędą się w Gnieźnie w niedzielę 3 lutego i będą połączone z upamiętnieniem 70. rocznicy ingresu do katedry gnieźnieńskiej kard. Stefana Wyszyńskiego. Eucharystię transmitować będzie Telewizja Polonia. Publikujemy zaproszenie abp. Wojciecha Polaka. 

"Pawełki" u paulinów

Dziewięć dni, czyli nowennę trwają duchowe przygotowania w klasztorach paulińskich w Wągrowcu i Biechowie przed uroczystością patrona zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. To dziewięciodniowe nabożeństwo nazywane jest popularnie „Pawełkami”.  

Bóg rodzi się wszędzie

W kończącą liturgiczny okres Bożego Narodzenia Niedzielę Chrztu Pańskiego (13 stycznia) uczniowie golińskiej Szkoły Podstawowej odwiedzili z jasełką Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu. Dzieci zaprezentowały przedstawienie „Bóg się rodzi”.

Mogilno: szkoła ceremoniarza

W dniach 11-13 stycznia w gościnnych murach klasztoru braci kapucynów w Mogilnie odbył się I stopień trzynastej edycji Archidiecezjalnej Szkoły Ceremoniarza. Przez trzy dni grupa 57 lektorów poznawała zagadnienia związane z liturgią, budową Mszy świętej, komendami ceremoniarskimi oraz Mszałem Rzymskim. 

Młodzi już w Panamie

Po blisko 13-godzinnym locie, po godzinie 19.00 naszego czasu, młodzi razem z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem wylądowali w Panamie. Ugości ich diecezja Chitré znajdująca się około 300 kilometrów na południe od stolicy kraju. 

Zmarła Agata Szymendera

W niedzielę 13 stycznia zmarła Agata Szymendera, matka ks. Szczepana Szymendery, proboszcza parafii pw. św. Stanisława Bp. w Pruścach. Msza święta pogrzebowa sprawowana będzie w środę 16 stycznia o godzinie 11.00 w kościele pw. św. Józefa w Lesznie. Zmarłą polecamy Bożemu Miłosierdziu.

Polecamy