środa, 22 listopada 2017 r.

Aktualności

Archidiecezja na Facebooku

Informujemy, że archidiecezję gnieźnieńską można teraz znaleźć także na Facebooku pod adresem @prymasowska. Zapraszamy do polubienia. Jednocześnie przypominamy, że mamy także profil na Twitterze  (również @prymasowska) oraz konto na YouTube. Zachęcamy do obserwowania i subskrybowania. 

KSM reaktywacja

W niedzielę 26 listopada oficjalna reaktywacja KSM Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Mszy św. w bazylice prymasowskiej o godzinie 10.15 przewodniczyć będzie i ślubowanie kandydatów przyjmie bp Krzysztof Wętkowski. Zapraszamy. 

Gniezno od św. Cecylii

Na pierwszy rzut oka – w tym przypadku raczej ucha – wydawać się może, że w Gnieźnie w dniu św. Cecylię, patronki muzyków, niespecjalnie jest kogo wspominać. Ani Chopina tu nie było, ani tym bardziej Bacha. A jednak muzyki wcale nie brakowało!

Rekolekcje kapłańskie - zmiana miejsca

Rekolekcje kapłańskie, które miały odbyć się w Rościnnie zostają przeniesione do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie. Rozpoczęcie w poniedziałek 27 listopada br. o godzinie 11.00., a zakończenie w czwartek 30 listopada obiadem.

Biskupi o homiliach

Homilie wygłaszane podczas Mszy świętych powinny być każdorazowo starannie przygotowywane. Papież Franciszek prosi księży o studium, modlitwę, refleksję i kreatywność duszpasterską – podkreślają biskupi w najnowszych „Wskazaniach Konferencji Episkopatu Polski dotyczących homilii mszalnej”. 

Finał konkursu biblijnego

„Idźcie i głoście – za przykładem pierwszych Apostołów Chrystusa” – hasło nawiązujące do kończącego się roku duszpasterskiego towarzyszyło tegorocznemu XI Archidiecezjalnemu Konkursowi Biblijnemu dla Młodzieży Gimnazjalnej. Finał odbył się 21 listopada w Gnieźnie. 

Inowrocław: spotkanie cecyliańskie

W przededniu wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, na zaproszenie ks. prałata Leszka Kaczmarka, proboszcza parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu, odbyło się spotkanie inowrocławskich organistów przy uroczystej wieczerzy. 

Mogilno-Dąbrówka #Karolina2017

W sobotę, 18 listopada przeżywaliśmy wspomnienie liturgiczne bł. Karoliny Kózki. Tego dnia do Mogilna przyjechała młodzież z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, aby świętować dzień swojej patronki. Zgromadziło się blisko 300 osób.

Sobota z prymasem Krasickim

W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbyło się pierwsze z cyklu spotkań „Opowieści o Prymasach”. Bajki Ignacego Krasickiego czytał aktor gnieźnieńskiego teatru Bogdan Ferenc. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. 

Prymas: odwaga płynie z modlitwy

„Nie bez przyczyny mówi się, że trudne tematy trzeba wpierw Bogu przedstawić w modlitwie. W tym dialogu człowiek znajduje bowiem nie tylko konieczną pomoc, ale i właściwe rozeznanie” – mówił 18 listopada na Jasnej Górze Prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Wizyta biskupa z Wenezueli VIDEO

W archidiecezji gnieźnieńskiej gości bp Carlos Alfredo Mendoza, ordynariusz diecezji Punto Fijo w Wenezueli. Gość spotkał się już z dziećmi, Prymasem Polski i bp. seniorem Bogdanem Wojtusiem. W planach ma jeszcze wizytę u sióstr pallotynek i odwiedziny w parafiach we Wrześni i w Żninie. 

Tytka miłosierdzia

Caritas zainaugurowała ogólnopolską akcję „Tytka Charytatywna”. Chodzi o konkretną, materialną pomoc osobom najuboższym. Kampania realizowana jest także w naszej archidiecezji pod nazwą "Tytka Miłosierdzia" i wpisuje się w ogłoszony przez papieża Franciszka Światy Dzień Ubogich. 

Czyny, nie słowa

„Ubóstwo ma oblicze kobiet, mężczyzn oraz dzieci wykorzystywanych do podłych interesów, podeptanych przez przewrotną logikę władzy i pieniądza” – pisze papież Franciszek na Światowy Dzień Ubogich, który obchodzić będziemy po raz pierwszy 19 listopada. 

Poświęcenie kościoła MB Miłosierdzia

Prymas Polski poświęcił i przewodniczył pierwszej Mszy św. w nowo wybudowanym kościele na gnieźnieńskim osiedlu Pustachowa. Świątynia, jak i tamtejsza parafia, mają za patronkę wspominaną 16 listopada Matkę Bożą Miłosierdzia. 

W ramach 600-lecia prymasostwa

Z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka odbyła się 16 listopada w Gnieźnie prezentacja znaczków pocztowych inspirowanych trzema miniaturami z gotyckiego Mszału Olbrachtowego. Ich emisja wpisuje się w obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. 

Zgłoszenia do 20 listopada

Parafialny Klub Sportowy KOZAL GNIEZNO serdecznie zaprasza do udziału w Turnieju Tenisa Stołowego im. bł. ks. Bronisława Markiewicza. Zaproszenie kierowane jest do duszpasterzy, sióstr zakonnych i osób działających przy parafiach – dzieci, młodzieży i dorosłych.

Polecamy