niedziela, 25 lutego 2018 r.

Aktualności

100-lecie święceń bł. Michała Kozala

Biskupi, kapłani i klerycy z archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji włocławskiej i diecezji bydgoskiej spotkali się 24 lutego w Gnieźnie, aby upamiętnić 100. rocznicę święceń bł. bp. Michała Kozala i wspólnie modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Prymas o bł. biskupie Kozalu

„Bł. bp Michał Kozal był związany zarówno z archidiecezją gnieźnieńską, jak i diecezją bydgoską i diecezją włocławską, a więc jest tym, który jednoczy całą metropolię gnieźnieńską. Chcemy, by był patronem naszego kapłaństwa i naszego wspólnego wołania o nowe powołania” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Stypendyści FDNT u Prymasa

Abp Wojciech Polak gościł w piątek stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy w Gnieźnie przeżywali swoje wielkopostne rekolekcje. Prymas odprawił dla młodych Mszę św., oprowadził ich po domu arcybiskupim, a później zaprosił na zupę jarzynową.

Profilaktyczny obóz zimowy

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie, po raz kolejny, w dniach od 17 do 24 lutego br. zorganizowała w Dusznikach Zdroju zimowisko pod nazwą: „Puchowe szaleństwo MAKSIA – profilaktyczny obóz zimowy”. Wzięło w nim udział 50 dzieci i młodzieży z Gniezna i Dobrosołowa.

100-lecie święceń bł. Michała Kozala

Biskupi, kapłani i klerycy z archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji włocławskiej i diecezji bydgoskiej spotkają się 24 lutego w Gnieźnie, by upamiętnić 100. rocznicę święceń bł. bp. Michała Kozala i wspólnie modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Patron trudnych czasów

Bp Michał Kozal: „Od przegranej orężnej bardziej przeraża upadek ducha. Wątpiący staje się mimo woli sojusznikiem wroga. Tchórzostwo, jako szczególny rodzaj zwątpienia jest matką wszelkich zaniechań, ucieczek i zdrad”.

Parafiada - zgłoszenia do końca lutego

W roku Zimowych Igrzysk Olimpijskich wraca Parafiada Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Nowością są eliminacje regionalne, kilka nowych konkurencji i jednodniowy finał w Inowrocławiu. Zgłosić mogą się wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.

OAZA: młodzi w stanie skupienia

Młodzież z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyła u progu Wielkiego Postu w pięciodniowych rekolekcjach oazowych. Był to czas intensywnej modlitwy, poznawania siebie nawzajem, a także wejrzenia we własne serce i przypatrzenia się swojej wierze.  

Kuria po rekolekcjach

Z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i bp. Krzysztofa Wętkowskiego odbyły się w pierwszy piątek i sobotę Wielkiego Postu (16-17 lutego) w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym, rekolekcje pracowników Kurii i Trybunału Metropolitalnego w Gnieźnie. 

PWSD: nowi lektorzy i akolici

Bp Krzysztof Wętkowski włączył do grona lektorów i akolitów 18 alumnów Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Msza św. z udzieleniem powyższych posług celebrowana była 18 lutego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. 

Dar z Niemiec

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej po raz kolejny otrzymała od Wspólnoty dla Chorych i Niepełnosprawnych w Polsce z Freiburga (Hilfsgemeinschaft für Kranke und Behinderte in Polen e.v.) sprzęt do pielęgnacji i opieki  nad chorymi i niepełnosprawnymi. 

Zapraszamy do Pakości

Pakoska Kalwaria nazywana często Jerozolimą Kujaw obchodzi w tym roku 390. rocznicę założenia. Zapraszamy do odwiedzenia tego szczególnego miejsca i udziału w piątkowych nabożeństwach Drogi Krzyżowej oraz w Obchodach Kalwaryjskich w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. 

Komunikat

Informujemy, że w piątek 16 lutego Kuria Metropolitalna i Trybunał Metropolitalny w Gnieźnie będą nieczynne ze względu na rozpoczynające się dni skupienia dla kapłanów i pracowników. Za utrudnienia przepraszamy. 

Środa Popielcowa

Abp Wojciech Polak przewodniczył w Środę Popielcową wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Wraz z wszystkimi wiernymi Prymas Polski przyjął na głowę szczyptę popiołu – symbol pokuty i chęci powrotu do Boga, ale także znak, który ukrywa tajemnicę ludzkiego istnienia. 

Rozpoczyna się Wielki Post

„Wielki Post i podejmowane w tym czasie praktyki nie mają być prężeniem muskułów i jak najszybszym biegiem do mety, po którym wrócimy do dawnych przyzwyczajeń i nawyków. To postawa, która powinna charakteryzować całe nasze życie” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Prymas: pedofilia to monstrualne zło

"Trudne, ale na wskroś ważne dla Kościoła świadectwo, wypowiadane z jego wnętrza i dane nam ku rozwadze i uzdrowieniu” – tak o książce Daniela Pitteta „Ojcze, przebaczam ci” mówił 13 lutego w siedzibie KEP abp Wojciech Polak, który napisał wstęp do publikacji.

Polecamy