czwartek, 19 stycznia 2017 r.

Aktualności

Dekret - duszpasterze LSO

Abp Wojciech Polak mianował dekanalnych duszpasterzy Liturgicznej Służby Ołtarza. "Korzystając z pomocnej współpracy bardziej wrażliwych rodzin i katechetów, z serdeczną troską opiekujcie się grupą ministrantów, aby poprzez służbę przy ołtarzu każdy z nich uczył się coraz bardziej kochać Jezusa" - napisał Prymas. 

Modlitwa o jedność

Pod hasłem „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas” przebiega rozpoczęty 18 stycznia Tydzień Modlitw o jedność Chrześcijan. O liczniejszy udział polskich wyznawców w tym wydarzeniu zaapelowali wspólnie przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Muzeum Polin w Gnieźnie

Z okazji Dnia Judaizmu w Kolegium Europejskim w Gnieźnie gości wyjazdowa wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jako pierwsi ekspozycję zwiedzili uczestnicy dzisiejszego sympozjum. Do piątku oglądać ją mogą nieodpłatnie uczniowie gnieźnieńskich szkół i wszyscy chętni.

XX Dzień Judaizmu

Wernisażem wystawy fotografii „Ściana Płaczu i nie tylko” zainaugurowano dziś w Gnieźnie obchody XX Dnia Judaizmu. Jutro odbędzie się sympozjum i otwarcie wyjazdowej ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin z udziałem Prymasa Polski i przedstawicieli wspólnoty żydowskiej z Poznania. 

Dekret - Fundacja św. Wojciecha

Prymas Polski abp Wojciech Polak odwołał dotychczasowy Zarząd Fundacji św. Wojciecha-Adalberta i powołał nowy, na którego czele stanął ks. dr Przemysław Kwiatkowski, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 

Ku czci św. Pawła Pustelnika

Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, ordynariusza toruńskiego i konfratra zakonu paulinów zakończyła tegoroczne dziewięciodniowe nabożeństwo „Pawełek” poprzedzające uroczystość ku czci patrona zgromadzenia św. Pawła Pierwszego Pustelnika. 

Prymas w Kopenhadze

Abp Wojciech Polak gości z wizytą duszpasterską u Polaków w Kopenhadze. W niedzielę 15 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Anny, dziękując wraz z wiernymi i duchowieństwem za minioną 1050. rocznicę Chrztu Polski. 

Papież do młodych

„Chciałem, abyście byli w centrum uwagi, ponieważ zależy mi na was” – pisze Ojciec Święty Franciszek w liście do młodych z okazji prezentacji Dokumentu Przygotowawczego XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który będzie im poświęcony. Publikujemy tłumaczenie listu.

W Domowym Kościele

Rodziny Domowego Kościoła rejonu inowrocławskiego spotkały się na dorocznym opłatku. Wspólne kolędowanie poprzedziła Msza św., którą wraz z duszpasterzami celebrował moderator rejonowy wspólnoty ks. Bartłomiej Blat.

Finał diecezjalny OTK

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, zwycięzcy eliminacji szkolnych, uczestniczyli 12 stycznia w etapie diecezjalnym XXVII Olimpiady Teologii Katolickiej, której w tym roku przyświeca hasło „Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca”. Laureaci pojadą na finał do Lublina.

Kolędowanie w DOM-u

Abp Wojciech Polak spotkał się 11 stycznia z podopiecznymi Stowarzyszenia „DOM”, które prowadzi w Gnieźnie dwa schroniska dla osób bezdomnych. Placówki zapewniają dach nad głową i przede wszystkim pracę, pomagając w ten sposób wyjść z bezdomności. 

Dzień Migranta i Uchodźcy

„Imigranci niepełnoletni, bezbronni i pozbawieni głosu” - tak brzmi tytuł papieskiego orędzia na najbliższy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Obchodzimy go w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, która w tym roku przypada 15 stycznia.

Betlejem w Kołdrąbiu

„Betlejem jest tutaj, w każdym z was” – mówił do wychowanków Domu Dziecka w Kołdrąbiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski odwiedził „Słoneczną Przystań” 10 stycznia. Były życzenia, opłatek i jasełkowy spektakl przygotowany specjalnie z tej okazji przez dzieci. 

Informujemy

Zgodnie z wolą i zachętą papieża Franciszka, mimo zakończenia Roku Miłosierdzia, posługa powołanych na ten czas misjonarzy miłosierdzia trwa nadal. W archidiecezji gnieźnieńskiej sprawuje ją pięciu kapłanów, którzy jak dotąd pełnić będą dyżury spowiednicze w swoich regionach.

Orszaki w archidiecezji

Nie tylko Gniezno podążało w Orszaku Trzech Króli. Barwne uliczne jasełka odbyły się także w innych miastach archidiecezji m.in. w Kłecku, Pobiedziskach, Kruszwicy, Pechcinie, Budzisławiu Kościelnym, Pyzdrach i Inowrocławiu. 

Monarchowie w Gnieźnie

Po raz piąty ulicami Gniezna przeszedł Orszak Trzech Króli. Uczestników przy katedrze gnieźnieńskiej witał Prymas Polski, który przypomniał, że w twarzach mędrców ze Wschodu są także twarze wszystkich tych, którzy cierpią i uciekają przed wojną. 

Polecamy