poniedziałek, 20 stycznia 2020 r.

Aktualności

"Życzliwymi bądźmy"

Pod takim hasłem będzie przebiegał od 18 do 25 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach.

Śladami Żydów Gnieźnieński

W gnieźnieńskim Ratuszu odbyło się 17 stycznia spotkanie panelowe poświęcone społeczności żydowskiej zamieszkującej Gniezno w XIX i na początku XX wieku oraz zachowanym artefaktom i judaicom. Wydarzenie zorganizowano w ramach ogólnopolskich obchodów XXIII Dnia Judaizmu.  

Siedem wieków historii

Wspólnota żydowska żyła w Gnieźnie blisko 700 lat. Wyznawcy judaizmu mieli w mieście swoją ulicę, warsztaty, szkołę, synagogę, związki i bractwa. Zmienne były koleje losu i nie zawsze dobre relacje z miejscową ludnością. Gmina to kurczyła się, to rozrastała. Całkowitą zagładę przyniosła jej II wojna światowa.

Nabożeństwo Słowa Bożego

„Bez świętowania nie możemy być” – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas nabożeństwa Słowa Bożego, które odbyło się 16 stycznia w Gnieźnie w ramach ogólnopolskich obchodów  XXIII Dnia Judaizmu. Ich motywem przewodnim było świętowanie dnia świętego.

XXIII Dzień Judaizmu

Jak dzień święty obchodzą chrześcijanie, a jak Żydzi? Sympozjum naukowe poświęcone temu tematowi odbyło się 16 stycznia w Gnieźnie w ramach ogólnopolskich obchodów XXIII Dnia Judaizmu. Upamiętniono również ofiary Holocaustu modląc się, by ta zagłada już się nie powtórzyła. 

"Menora Dialogu" dla abp. Muszyńskiego

Abp Henryk Muszyński otrzymał Menorę Dialogu w uznaniu zasług „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. W uroczystości wręczenia nagrody 15 stycznia wzięli udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich i rabin Berlina Walter Homolka oraz abp Stanisław Gądecki i abp Wojciech Polak.

Prymas na spotkaniu u Prezydenta RP

"Naszym zadaniem było, jest i będzie poszukiwanie prawdy, zgody i jedności” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas noworocznego spotkania Prezydenta RP z przedstawicielami Kościołów, związków wyznaniowych i mniejszości narodowych.

Prymas w DOM-u

Prymas Polski spotkał się 13 stycznia z podopiecznymi Stowarzyszenia DOM, które prowadzi w Gnieźnie dwa schroniska dla osób bezdomnych. Ich mieszkańcy złożyli w tym roku oryginalne życzenia papieżowi Franciszkowi – przesłali nagranie z nauki tanga i spektaklu „Mój Chrystus połamany”.

Zakładka "nawiedzenie"

W segmencie POLECAMY (u dołu strony) oraz DUSZPASTERSTWO uruchomiliśmy specjalną zakładkę z informacjami dotyczącymi nawiedzenia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej. Znaleźć w niej można m.in. harmonogram nawiedzenia, tekst nowenny, a także nagranie hymnu "Bogarodzica". 

 

To zakłamywanie historii

„Obwinianie Polaków o mordy dokonane przez Niemców, przez hitlerowców, jest wielką nieuczciwością i zakłamywaniem historii” – stwierdził abp Wojciech Polak odnosząc się do pojawiających się w narracji medialnej, publicystycznej i politycznej prób piętnowania Polski jako kraju antysemitów.

Wkrótce 23. Dzień Judaizmu

W dniach 16-17 stycznia odbędą się w Gnieźnie ogólnopolskie obchody 23. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Głównym punktem będzie nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i naczelnego rabina RP Michaela Schudricha.

Zmarła Stanisława Stępień

Zmarła Stanisława Stępień (l.92) matka o. Józefa Stępnia OSPPE, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 stycznia o godzinie 14.00 w kościele pw. MB Częstochowskiej w Radkowicach (diecezja kielecka). Zmarłą polecamy Bożemu Miłosierdziu.

Kolędowanie w "Słonecznej Przystani"

Abp Wojciech Polak odwiedził 8 stycznia wychowanków Domu Dziecka Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Kołdrąbiu. Były życzenia, opłatek i jasełkowy spektakl przygotowany specjalnie z tej okazji przez dzieci i młodzież. 

Września: Mazowsze u Jadwigi

Mieszkańcy Wrześni mieli wielką przyjemność posłuchać koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Koncert odbył się w pierwszą sobotę stycznia, kiedy w parafiach rozpoczęła się nowenna przed zbliżającym się nawiedzeniem obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. 

KODA dla młodzieży oazowej

W czasie przerwy świąteczno-noworocznej od 27 grudnia 2019 r. do 5 stycznia 2020 r., w parafii pw. Św. Floriana w Chodzieży odbył się Kurs Oazowy dla Animatora zorganizowany przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Orszaki w parafiach cz. 2

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części galerii zdjęć z Orszaków Trzech Króli w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Uliczne jasełka odbyły się w Pobiedziskach, Powidzu, Trzemesznie, Długiej Goślinie, Mieścisku. Zdjęcia przesyłać można na pkgniezno@wp.pl

Orszaki w parafiach cz.1

Orszaki Trzech Króli zorganizowało kilkanaście miast i parafii archidiecezji gnieźnieńskiej. Uliczne jasełka odbyły się m.in. w Inowrocławiu, Pyzdrach, Słupcy, Lubostroniu, Jabłówku, Wągrowcu, Żernikach, Miłosławiu, Budzisławiu Kościelnym i Kruszwicy.

Polecamy