środa, 21 listopada 2018 r.

Aktualności

Wspierajmy zakony klauzurowe

Nawiązując do obchodzonego 21 listopada w liturgii wspomnienia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny papież zaapelował o wsparcie dla zakonów klauzurowych. Jest wśród nich także gnieźnieńska wspólnota sióstr karmelitanek bosych. 

Biskupi na rekolekcjach

Na Jasnej Górze trwają doroczne rekolekcje biskupów. Konferencje inspirowane pismami i życiem św. Franciszka z Asyżu głosi pochodzący z archidiecezji gnieźnieńskiej franciszkanin o. Ernest Siekierka. Rekolekcje zakończą się w czwartek 22 listopada, w dniu wspomnienia św. Cecylii.

Oaza modlitwy w Gnieźnie

W dniach 16-18 listopada odbyła się w Gnieźnie Oaza Modlitwy, czyli weekendowe rekolekcje dla młodzieży formującej się na co dzień w Ruchu Światło- Życie. W trzydniowym spotkaniu wzięło udział blisko 90 uczestników z całej archidiecezji. Spotkał się z nimi także Prymas Polski.

Zmarł ks. Andrzej Zamysłowski

We wtorek 20 listopada zmarł ks. Andrzej Zamysłowski, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Marcina w Jarząbkowie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 24 listopada o godzinie 12.00 w Jarząbkowie. Zmarłego kapłana polecajmy Bożemu Miłosierdziu.

Prymas o stanowisku KEP i raporcie

"W opublikowanym dziś Stanowisku Konferencji Episkopatu Polski zostaje potwierdzona zdecydowana wola Kościoła do oczyszczenia się z grzechu i przestępstw nadużyć" – mówi KAI abp Wojciech Polak, Prymas Polski i przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa KEP.

Komunikat KEP

"Przepraszamy Boga, ofiary wykorzystania, ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim" – piszą biskupi w stanowisku wydanym 19 listopada w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. 

Dekrety (2.12.2018)

Prymas Polski abp Wojciech Polak zwolnił ks. Józefa Bachorza z obowiązków proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego i Pierwszych Męczenników Polskich w Płonkowie i mianował go proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Budzisławiu Kościelnym. Dekret wejdzie w życie 2 grudnia br.

Prymas w Piekoszowie

„Ukoronowana 50 lat temu piekoszowska Matka Boża Miłosierdzia swoją matczyną obecnością i wstawiennictwem, łącząc to, co Boże i ludzkie, uczy nas wołania o Boże Miłosierdzie i pokładania ufności w miłosierdziu Pana”.

Pamięci ks. Kazimierza Skowrona

Wspólnota w Ostrowitem Prymasowskim uczciła pamięć syna parafii ks. Kazimierza Skowrona, zamordowanego w szóstym roku kapłaństwa w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. W niedzielę 18 listopada w kruchcie kościoła odsłonięto tablicę upamiętniającą kapłana.

Bracia w Biechowie

Bracia Towarzystwa św. Wojciecha Regionu Gniezno uczestniczyli w dniu skupienia, który odbył się 17 listopada w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Biechowie.

Bp Wętkowski na Jasnej Górze

"Wiara jest niezbędna do tego, aby mieć udział w życiu z Chrystusem. Pojawiają się kryzysy. Jednak kryzys wiary bardzo często prowadzi do jej oczyszczenia i pogłębienia" - mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej do narodowego sanktuarium. 

Gniezno: jubileusz SWPK

Działające w archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich obchodzi 25-lecie istnienia. Jubileuszowe dziękczynienie odbyło się 17 listopada w Gnieźnie z udziałem przeszło 400 osób zrzeszonych w kołach parafialnych.  

Światowy Dzień Ubogich

"Często bardziej od pieniędzy potrzeba człowiekowi nadziei, zwykłej ludzkiej obecności. Dlatego tak ważna jest nasza uważność, by tego potrzebującego nie minąć, otwarte serce, by się przy nim zatrzymać i odwaga, by zapytać, czego faktycznie potrzebuje, a nie tylko milcząco wrzucić pieniądz” - mówi dyrektor Caritas AG.

Spotkanie wizytatorów katechetycznych

Ocena pracy nauczycieli religii w świetle znowelizowanego prawa oświatowego była głównym tematem konferencji wizytatorów katechetycznych, która odbyła się 13 listopada w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W spotkaniu wziął również udział Prymas Polski.

Polecamy