poniedziałek, 16 września 2019 r.

Pogrzeb ks. prałata Zygmunta Trybowskiego

Setki osób pożegnały zmarłego ks. prałata Zygmunta Trybowskiego. Uroczystościom pogrzebowym, które odbyły się w kościele Matki Bożej Królowej Męczenników, przewodniczył metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński wraz z biskupem Janem Szlagą. Przy trumnie zmarłego zgromadzili się księża z całej Polski, a przed świątynią stały tłumy wiernych, uczestniczących we wspólnej modlitwie.

"Jest to pożegnanie jednego z naszych współbraci, którego dziełem jest cała parafia Królowej Męczenników w sensie widzialnym, a także w sensie duchowym. Człowieka, który był bezgranicznie oddany Kościołowi i wiernym. Dziś gromadzą się oni bardzo licznie - jest to najlepszy znak i wyraz wdzięczności, przywiązania i miłości, za to wszystko, co uczynił dla Fordonu, parafii i Kościoła" - mówił abp Henryk Muszyński.

"Był człowiekiem z mojego roku - tak zmarłego wspominał bp Jan Szlaga - Chciał być zwyczajny i taki był. Jednocześnie wiedział, że ma do spełnienia, jak każdy ksiądz, zadania wielkie. Tu zbudował kościół, wspólnotę, zaczął myśleć o nowej parafii i o budowie wielkiego centrum kultury katolickiej."

Ks. prałat Zygmunt Trybowski zmarł 25 grudnia. Archidiecezja Gnieźnieńska zawdzięcza Mu utworzenie parafii oraz wybudowanie świątyni będącej pomnikiem dla wszystkich pomordowanych w bydgoskiej Dolinie Śmierci podczas II Wojny Światowej. Dzięki życzliwości prałata Zygmunta Trybowskiego przy kościele p.w. Matki Bożej Królowej Męczenników zainicjowano budowę Domu Jubileuszowego. Ks. Zygmunt Trybowski urodził się 1 stycznia 1937 roku w Luzinie. 2 czerwca 1963 roku w Pelplinie z rąk biskupa Kazimierza Kowalskiego przyjął święcenia kapłańskie. Pracował na parafiach w Goręcznie, Lutowie, Chełmży i w Siemoniu. Gdy budowa została ukończona bp Marian Przykucki skierował księdza Trybowskiego do pracy w parafii p.w. Św. Mikołaja w Fordonie. Jednocześnie udzielił Mu nominacji na proboszcza nowej parafii p.w. Matki Bożej Królowej Męczenników u wrót bydgoskiej Doliny Śmierci w Nowym Fordonie.

Autor: Marcin Jarzembowski - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy