poniedziałek, 16 września 2019 r.

Świąteczne koncerty w Bydgoszczy (I)

Niedzielny wieczór w Bydgoszczy upłynął w duchu bożonarodzeniowej atmosfery - w Teatrze Polskim odbył się koncert kolęd Polaków i Romów, a w Bazylice Mniejszej - wystąpili Skaldowie.

Koncert zespołu "Dzieci Naszego Taty", działającego przy bydgoskiej parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, oraz cygańskiego zespołu Don Wasyla był jedynym i niepowtarzalnym w swoim rodzaju - po raz pierwszy zostały publicznie zaprezentowane kolędy w polsko-romskich aranżacjach. W ten sposób "Dzieci naszego Taty" i cygańscy artyści wsparli dzieło Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego im. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Koncert był także zwieńczeniem wielotygodniowych prac nad płytą, zatytułowaną "Maleńka miłość". "Tytuł płyty ma oznaczać nie tylko Jezusa Chrystusa narodzonego w Betlejem, ale również miłość, która bije w malutkich serduszkach "Dzieci Naszego Taty" dla serc tych dzieci, które przebywają w ośrodku i oczekują na prawdziwą, rodzicielską miłość" - tłumaczy ks. Wojciech Przybyła, opiekun zespołu. "Ta płyta pokazuje, że - mimo różnicy kulturowej i innego podejścia do religii - dla miłości Boga i człowieka nie istnieją żadne bariery. A poza tym, to chyba nie jest z nami tak źle, skoro możemy się wzajemnie na siebie otworzyć - polski szowinizm powoli odchodzi do lamusa" - dodał ks. Przybyła.

"Jesteśmy takimi samymi ludźmi, jak Polacy. Mieszkamy w tym kraju, jesteśmy chrześcijanami - najwyższy czas, by artyści cygańscy nagrali kolędy" - tak wspólną pracę nad płytą podsumował Don Wasyl. Być może ten świąteczny album będzie początkiem dalszej współpracy polskich i romskich artystów. Płyta "Maleńka miłość" została zadedykowana Ojcu Świętemu.

Także wczorajszego wieczoru wierni, zgromadzeni w odświętnie przystrojonych wnętrzach bydgoskiej Bazyliki, mogli wysłuchać wspaniałego koncertu Skaldów - "Moje Betlejem". Tradycje kolędowania w rodzinie Zielińskich siegają lat dzieciństwa. Cykl "Moje Betlejem" powstał na początku lat 90. Artyści, razem z Leszkiem Aleksandrem Moczulskim, postanowili zostawić po sobie "jakieś" kolędy - w sumie powstało ich kilkanaście. Skaldowie koncertują głównie w kościołach - nawet poza Polską. Tym razem odwiedzili Bazylikę św. Wincentego a Paulo, w której urząd proboszcza sprawuje ks. Augustyn Konsek, wielki budowniczy duszpasterstw akademickich w Krakowie.

Autor: Marcin Jarzembowski - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy