środa, 26 lutego 2020 r.

Dzień Papieski - zapowiedź

13 października w 8 miastach Polski odbędą się obchody "Dnia Papieskiego".

Projekt dorocznego dnia upowszechniania nauczania Ojca Świętego powstał z inicjatywy Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", której założycielem był śp. ks. bp. Jan Chrapek. Ma on na celu możliwie głębokie poznanie i wykorzystanie w codziennym życiu wartości intelektualnych, duchowych i społecznych płynących z pontyfikatu Jana Pawła II. "Dzień Papieski" przypada na niedzielę poprzedzającą bezpośrednio rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską. Obchody przebiegać będą jednocześnie w ośmiu miastach Polski - m.in. Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Łodzi, Radomiu i Bydgoszczy.

Po raz pierwszy "Dzień Papieski" odbył się 14 października 2001 roku. Głównym hasłem był wówczas "Pontyfikat przełomów". W tym roku święto wypada 13 października - będziemy je obchodzić pod hasłem "Jan Paweł II - świadek nadziei". W wymiarze intelektualnym uroczystości Papieskie mają przybliżyć treści nauczania Ojca Świętego oraz propagować wiedzę o Jego pontyfikacie. Dodatkiem artystycznym będą koncerty, wystawy plastyczne, fotograficzne, a nawet zloty i rajdy. "Dzień Papieski" ma także wymiar realnego wsparcia - w tym czasie odbędzie się ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych. Zebrane fundusze pomogą w stworzeniu stypendiów dla zdolnej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. W całości obchodów nie może też zabraknąć wymiaru duchowego - organizatorzy zaplanowali wiele uroczystości liturgicznych i czuwań modlitewnych.

Bydgoskie obchody "Dnia Papieskiego" poprzedzi licytacja prac lokalnych artystów na antenie TVP 3 Bydgoszcz. Przez cały czas trwania uroczystości, pod hasłem "Dzielmy się radością", zbierane będą pieniądze na Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W programie przewidziano m.in. "Zlot Aniołów", czyli osób noszących nazwisko Anioł, otwarcie wystaw plastycznych oraz rozwiązanie konkursu fotograficznego "Moje spotkanie z Ojcem Świętym". W godzinach wieczornych odbędzie się koncert z udziałem zaproszonych gości. Na scenie wystąpią: Magda Anioł oraz Ryszard Rynkowski. "Dzień Papieski" zakończy się o godzinie 21.00 uroczystym Apelem Jasnogórskim oraz wysłaniem balonów z "Aniołami Dobrych Wiadomości".

Autor: mj

Polecamy