piątek, 21 lutego 2020 r.

Dzień Papieski (III)

W tym roku "Dzień Papieski" obchodzony jest pod hasłem "Jan Paweł II - świadek nadziei". W wymiarze intelektualnym ma on przybliżyć treści nauczania Ojca Świętego oraz propagować wiedzę o Jego pontyfikacie. Dodatkiem artystycznym są koncerty, wystawy plastyczne, fotograficzne, a nawet rajdy i zloty - w tym ten najbardziej nietypowy - bydgoskich Aniołów. "Dzień Papieski" ma także wymiar realnego wsparcia - w wielu miastach odbywa się ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych. Zebrane fundusze pomogą w stworzeniu stypendiów dla zdolnej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. Podczas zeszłorocznej kwesty udało się zebrać kwotę pozwalającą na ufundowanie kilkuset stypendiów. W całości obchodów nie mogło też zabraknąć wymiaru duchowego - organizatorzy zaplanowali wiele uroczystości liturgicznych i czuwań modlitewnych.

Bydgoskie obchody "Dnia Papieskiego" poprzedziła licytacja prac lokalnych artystów na antenie TVP 3 Bydgoszcz. Całkowity dochód z tej aukcji zostanie przeznaczony na budowę powstającego w Bydgoszczy Domu Jubileuszowego. Główne uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele św. Krzyża przy ul. Artyleryjskiej, którą transmitowała telewizja regionalna. Jedno, co nie dopisało w tę świąteczną niedzielę, to pogoda. Na szczęście, większość z zaplanowanych imprez odbywała się w nowej hali widowiskowo-sportowej "Łuczniczka" na Babiej Wsi. W samo południe można było odmówić "Anioł Pański" z Ojcem Świętym, którego obraz pojawił się na specjalnie przygotowanych telebimach. Licznie zgromadzonym Bydgoszczanom towarzyszyły także fragmenty homilii Jana Pawła II z ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny. Tym, co wyróżniało bydgoskie obchody "Dnia Papieskiego" na tle innych miast, był zlot Aniołów. W samej Bydgoszczy mieszka niewiele osób, noszących takie nazwisko, ale organizatorzy wcześniej informowali o zlocie w całej Polsce. Na anielskich gości czekało anielskie ciasto, wspólne zdjęcie i uwiecznienie w kronice. Bydgoszczanie wysłali też swojego przedstawiciela do stolicy. Jeden ze studentów, przebrany za anioła, pojechał z bydgoskim chlebem do Warszawy. Nie można też zapomnieć o najbardziej znanym aniele chrześcijańskiej sceny muzycznej, który przyfrunął do grodu nad Brdą na wieczorny koncert. Magda Anioł zaprezentuje piosenki ze swojej ostatniej płyty. Pogram artystyczny wzbogacą swoją obecnością: Joszko Broda z dziećmi oraz Ryszard Rynkowski.

"Dzień Papieski" zakończy się o godzinie 21.00 uroczystym Apelem Jasnogórskim oraz wysłaniem balonów z "Aniołami Dobrych Wiadomości". Te ostatnie są zbierane przez cały dzień na specjalnym stoisku. Młodzież z Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak", działająca przy parafii Matki Bożej Królowej Męczenników w bydgoskim Fordonie, przyjmuje zapisywane przez Bydgoszczan na karteczkach dobre wiadomości. Skąd wziął się taki pomysł? "Z bardzo prostej przyczyny" - wyznaje Mariola Drapiewska, współorganizatorka przedsięwzięcia - "Tyle słyszy się dziś złych informacji, więc tego dnia postanowiliśmy skupić się tylko na dobrych. Wszystkie zebrane karteczki razem z balonami pofruną do nieba".

Autor: mj

Polecamy