czwartek, 27 lutego 2020 r.

III Konferencja Młodzieżowego Wolontariatu

"Chciałbym, żeby wolontariat był czymś normalnym - jak chleb, jak powietrze" - ks. Andrzej Tuszyński gościem III Konferencji Młodzieżowego Wolontariatu w Bydgoszczy.

Bydgoska konferencja odbyła się pod hasłem "Wolontariusza świat nadziei - spotkaj mistrza". Gościem specjalnym był ks. Andrzej Tuszyński - bliski współpracownik bpa Jana Chrapka - "mistrza pomocy drugiemu człowiekowi", który jest opiekunem młodzieżowego wolontariatu w Radomiu. Ksiądz Andrzej próbował uświadomić licznie zgromadzonej młodzieży, że wolontariat jest dziś czymś tak potrzebnym do prawdziwego życia jak chleb czy powietrze.

Ks. Tuszyński przyznał, że myśl o propagowaniu idei wolontariatu zrodziła się w nim podczas Światowych Dni Młodzieży w Rzymie, gdzie obserwował pracę blisko 25 tys. wolontariuszy. Uderzyło go wówczas to, że młodzi ludzie - umęczeni wielogodzinną pracą i upałem - schodzili ze swojego "posterunku" ze śpiewem na ustach. Drugim czynnikiem była świadomość, że ludzie często boją się niepełnosprawnych czy chorych tylko dlatego, że nie wiedzą jak im pomóc. Stąd wziął się pomysł na stworzenie profesjonalnego wolontariatu, opartego na specjalnym programie szkolenia. W Radomiu młodzi ludzie przechodzą 3-miesięczny kurs w formie warsztatów z pedagogiem, lekarzem, prawnikiem czy psychologiem. Dzięki temu nabywają wiedzę, która pozwala im lepiej służyć. Ksiądz Andrzej często powoływał się na swojego mistrza - bpa Chrapka, który mówił, że "Mamy rozsiewać miłość, a wtedy będziemy zbierali miłość". W obecnych czasach panuje "moda" na wolontariat - ważne, by dobrze spożytkować zaangażowanie młodzieży i trwale związać ją z ideą pomocy drugiemu człowiekowi. Takie działania na rzecz bezinteresownego poświęcenia drugiemu człowiekowi wspiera też kuratorium oświaty. W marcu przyszłego roku odbędzie się kolejna edycja konkursu młodzieżowego wolontariatu "Ośmiu Wspaniałych". W Bydgoszczy honorowy patronat nad nim objęli: prezydent miasta, wojewoda kujawsko-pomorski oraz abp Henryk Muszyński.

Autor: Kasia Mamys - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy