piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Dom Jubileuszowy w Bydgoszczy

Idea wybudowania Domu Jubileuszowego powstała podczas Światowych Dni Młodzieży w Rzymie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele bydgoskiego Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak". W swoim przesłaniu Papież Jan Paweł II powiedział o "porządnym stróżowaniu w poranku nowego tysiąclecia". Te słowa zainspirowały młodych społeczników do postawienia domu-pomnika, w którym każdy - nawet wychowanek ulicy - mógłby znaleźć miejsce dla siebie, doświadczyć życzliwości i pomocy ze strony rówieśników.

Na początku była tylko pusta kaplica i puste konto. Prace projektowe zaczęły się w 2000 roku - swój finał znalazły w listopadzie 2001. Rok później - w styczniu - na dach starej kaplicy weszli robotnicy. Budynku nie dało się zaadaptować - zaczęła się rozbiórka. Jak wspomina ks. Krzysztof Bucholc, główny organizator budowy, w tym zimowym czasie tylko raz spadł śnieg, dzięki czemu prace mogły toczyć się bez przerwy. Dziś budynek jest podpiwniczony - na tym poziomie powstanie siłownia, sala rehabilitacyjna, bilardowa czy siedziba parafialnego klubu sportowego "Wiatrak". Część budynku pokryta jest stropem, coraz bardziej widoczne są ściany. Pomysłodawcy mają nadzieję na ukończenie podstawowych prac do 28 września br. W tym dniu abp Henryk Muszyński wmuruje kamień węgielny, który pochodzi z bydgoskiej Doliny Śmierci, miejsca upamiętniającego ofiary II wojny światowej. 23 maja 2001 roku kamień trafił do Rzymu, gdzie został poświęcony przez samego Ojca Świętego. Właśnie wtedy Papież wypowiedział pamiętne słowa zachęty - "Budujcie!".

Włączenie się w dzieło tworzenia Domu Jubileuszowego możliwe jest także w wymiarze duchowym. Wielu, których nie stać na materialną pomoc, buduje Dom przez modlitwę i post. ""W górę serca!" powiedział kiedyś Ojciec Święty. Tu można poczuć, jak serca idą w górę - a dzięki nim mury. To wielki dowód na istnienie Boga oraz ludzkiej miłości i życzliwości" - mówi ks. Bucholc.

Autor: mj

Polecamy