środa, 12 sierpnia 2020 r.

Sukces Chóru Konkatedralnego

Chór Konkatedralny z Bydgoszczy zdobył drugie miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Holandii. Bydgoszczanie konkurowali z 18 zespołami z całego świata.

O uczestnictwo w konkursie starało się 6 chórów z Polski, ale do Holandii pojechali chórzyści z bydgoskiej konkatedry oraz Politechniki Łódzkiej. Polacy konkurowali z 18 zespołami z całego świata, m.in. Ukrainy, Litwy, Izraela i Filipin.

Kierownik bydgoskiego chóru Mariusz Kończak przyznał w rozmowie z KAI, że najbardziej wzruszającym momentem podczas ostatniego wyjazdu był koncert dla Polonii w jednym z kościołów w Hadze, na który przyszły tłumy wiernych. Zespół zaprezentował tam, m.in. pieśń Juliusza Łuciuka do słów Jana Pawła II - "O, ziemio polska, ziemio trudna, doświadczona...".

Obecne drugie miejsce jest dla bydgoszczan jednym z największych wyróżnień w jego historii.

Bydgoski Chór Konkatedralny pod dyrekcją Mariusza Kończala powstał z inicjatywy abp. Henryka Muszyńskiego w październiku 1999 roku. Dziś zespół liczy około 40 chórzystów. Tworzą go głównie młodzi ludzie - uczniowie szkół średnich, studenci i absolwenci wyższych uczelni niemuzycznych. W repertuarze Bydgoszczan jest muzyka europejska i polska, która powstała od XV do XX wieku.

Dotychczas chór brał udział w licznych uroczystościach kościelnych i państwowych. Ma już na swoim koncie kilka ważnych nagród, m.in. II miejsce w Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Chórów Kościelnych "Caecilianum 2001" w Warszawie oraz srebro zdobyte na II Międzynarodowym Konkursie Chórów im. Bohuslava Martinu w czeskich Pardubicach. Do tej trofeów doszło teraz drugie miejsce zdobyte w Holandii.

Kierownik chóru Konkatedry jest na co dzień pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie dyrygentury. Poza tym prowadzi chór akademicki oraz chór żeński Serioso-Giocoso przy IX Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy.

W najbliższych planach grupy Mariusza Kończala znajduje się ważny występ na Jasnej Górze. Chór bydgoskiej Konkatedry zaśpiewa 12 października w ramach ogólnopolskiego spotkania środowisk twórczych.

KAI (mj //ad)

Polecamy