poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Afrykańska szkołaW bydgoskim oddziale Caritas otwarto wystawę fotograficzną, która ukazuje życie afrykańskich dzieci. Jednym z celów ekspozycji jest zbiórka pieniędzy na rzecz polskich misjonarzy pracujących w Kongo.

Od ponad roku przy bydgoskim Gimnazjum nr 23 działa szkolne koło wolontariuszy Caritas. W ubiegłym miesiącu powstało drugie w Wojnowie. W każdym młodym człowieku drzemie chęć pomagania innym, a takie koła podpowiadają, w jaki sposób to czynić - wyjaśnia ks. Roman Mrosczok, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Uczniowie pomagają siostrom zakonnym w przedszkolu i w prowadzeniu kuchni dla ubogich i bezdomnych. Podejmują też wiele cennych inicjatyw - jedną z nich jest wystawa na rzecz polskich misjonarzy z Afryki.

- W afrykańskiej szkole uczniowie często siedzą na podłodze, nie mają książek - wspomina Ania Ossete, wolontariuszka pochodząca z Kongo, obecnie mieszkająca w Bydgoszczy. Na wystawie znajdują się zdjęcia sprowadzone z Warszawy za pośrednictwem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Wstęp jest bezpłatny, ale organizatorzy liczą na dobrowolne ofiary na rzecz misjonarza naszej archidiecezji ks. Eugeniusza Bednarka, który pracuje w Kongo, oraz na szkołę katolicką, której dyrektorem jest także polski misjonarz ks. Józef Kordek.

Wystawa "Afrykańska szkoła" promuje życie, które otwiera się na innych ludzi. Pobudzenie wrażliwości na los afrykańskich dzieci jest pobudzeniem wrażliwości na drugiego człowieka w ogóle - przyznaje Andrzej Pyszka, opiekun szkolnego koła wolontariuszy.

Wystawę otworzył o. Ryszard Sum CSSp, który przez wiele lat głosił Ewangelię w Kamerunie Wschodnim. Zdjęcia można oglądać do końca kwietnia w oddziale Caritas przy ul. Cienistej 2.

Autor: Katarzyna Mamys - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy