środa, 3 czerwca 2020 r.

I Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej

W Bydgoszczy odbył się I Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej. To niecodzienne wydarzenie muzyczne objęli honorowym patronatem ks. abp Henryk Muszyński oraz Konstanty Dombrowicz, Prezydent Miasta Bydgoszczy.

"To inicjatywa kulturalna wielkiej wagi, która jest z pewnością głębokim przeżyciem. Ja bardzo lubię pieśni pasyjne i często ich słucham w okresie Wielkiego Postu" - wyznał metropolita gnieźnieński. 5 kwietnia do grodu nad Brdą przyjechało 31 zespołów z całego kraju, m.in. z Warszawy, Białegostoku, Wrocławia, Brodnicy, Włocławka czy Katowic.

"Nasz konkurs jest kontynuacją odbywających się od lat koncertów pasyjnych w farze-konkatedrze, a także następstwem I Przeglądu Chóralnej Pieśni Pasyjnej, który odbył się w ramach obchodów jubileuszu 500-lecia bydgoskiej fary w marcu ub. r. Nie przypuszczaliśmy, że spotka się on z tak wielkim oddźwiękiem" - wyznał dyrektor artystyczny konkursu Mariusz Kończal.

Przesłuchania w kategorii chórów kościelnych odbywały się u Ojców Jezuitów. W tym samym czasie w sali koncertowej Akademii Muzycznej trwały przesłuchania w kategorii chórów świeckich. "Pod uwagę braliśmy to, co składa się na tzw. muzykalność, a więc czystość, intonację, brzmienie i oddanie samego ducha pieśni pasyjnych" - wyjaśniał członek jury prof. Zbigniew Bruna z Bydgoszczy.

Wszystkie zespoły spotkały się o godzinie 18.00 w konkatedrze, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. połączona z ogłoszeniem wyników, wręczeniem nagród i koncertem laureatów. W kategorii chórów kościelnych Grand Prix zdobył Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego z Warszawy pod dyrekcją Pawła Hruszwickiego. W kategorii chórów świeckich Grand Prix zdobył Chór Akademii Medycznej w Białymstoku pod batutą Bożenny Sawickiej. Nagrody w obu kategoriach wręczyli: bp Bogdan Wojtuś oraz Konstanty Dombrowicz, prezydent Bydgoszczy.

Autor: Katarzyna Mamys/Marcin Jarzembowski - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy