niedziela, 31 maja 2020 r.

Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej

Już od 20 lat w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy, do najstarszego w Polsce Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej koło Łobżenicy przybywają licznie wierni, by uczestniczyć w wystawianym tam w plenerze Misterium Męki Pańskiej. W tym roku będzie można je zobaczyć: 5, 6, 12, 13 i 26 kwietnia. Każdorazowo rozpoczyna się ono Mszą św. o godz. 14.

Akcja Misterium rozgrywa się na tzw. placu objawienia. Koło studzienki, gdzie w 1079 r. ukazała się Matka Boska, Apostołowie z Chrystusem spożywają ostatnią wieczerzę. Po lewej stronie od bramy prowadzącej do gaju wznosi się niewielki nasyp - Góra Oliwna. Przy dzwonnicy usytuowany jest pałac Piłata. Po lewej stronie sceny głównej znajduje się pałac Heroda, a po prawej Sanhedryn i siedziba Kajfasza. Golgotę umieszczono kilkaset metrów od placu objawienia, obok parafialnego cmentarza...

Jak zdradził nam ks. Andrzej Kościukiewicz MSF, reżyser misterium, w przedstawieniu bierze udział ponad stu aktorów, przebranych w stroje oddające nastrój ówczesnych czasów. Jest to jedyne misterium gdzie większość ról przedstawiają aktorzy nieprofesjonalni, najczęściej okoliczni rolnicy. W rolę Jezusa wciela się ks. Marian Kołodziejczyk MSF, opiekun kleryków i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim. Maryja - Danuta Kowalska z zawodu jest krawcową. Kajfasz - to Antoni Kapeja, sołtys wsi Piesna, i zarazem radny w Radzie Gminy Łobżenica. Od niego wypożyczane są konie na Misterium. Wraz z bratem Franciszkiem (gra Józefa z Arymatei) prowadzi gospodarstwo rolne. Także widzowie w trakcie przedstawienia stają się mimo woli jego aktorami - grając rolę tłumu z kart Ewangelii.

Godne uwagi są zawarte w Misterium realistyczne sceny biczowania i ukrzyżowania, które dodają całemu przedstawieniu cech autentyczności. Nowością jest muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby Misterium w 1998 r. przez Roberta Kanaana z Poznania.

Autor: Adam Jaworski - "Przewodnik Katolicki" Bydgoszcz

Polecamy