środa, 3 czerwca 2020 r.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

Spotkanie u Matki - to motto Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, który odbędzie się 22 maja br. w Górce Klasztornej. Organizatorem Spotkania są Księża Misjonarze Świętej Rodziny od 80 lat. opiekujący się góreckim sanktuarium.

"Zaproszenie jest kierowane w pierwszym rzędzie do Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych, także i tych nie posiadających zespołu muzycznego lub grupy teatralnej" - mówi ks. Andrzej Kościukiewicz MF.

Udział w Spotkaniu może wziąć każda osoba niepełnosprawna. Impreza o charakterze widowiskowym ma na celu zaprezentowanie własnego dorobku artystycznego. Nie polega na rywalizacji, nie ma podziału na wiek, rodzaj czy stopień niepełnosprawności uczestników.. Organizatorzy zapraszają także widzów, dla których przygotowali moc atrakcji i niespodzianek.

"Przegląd organizujemy w dwóch sekcjach: "muzycznej" i "teatralnej" - wyjaśnia Robert Mrotek, sekretarz Sanktuarium, organizator Spotkania.

Warunkiem udziału jest przesłanie do Sanktuarium, do dnia 10 maja zgłoszenia (kwestionariusz można znaleźć na stronie www.gk.msf.opoka.org.pl). Koszt uczestnictwa wynosi 5 zł od osoby.

Przegląd organizowany jest od 1997 r. Przed rokiem zgromadził ok. 3000 uczestników i widzów z całej Polski (m.in. z Bydgoszczy, Gniewkowa, Giżycka, Konina, Koszalina, Opoczna, Piły, Poznania, Sandomierza, Słupska, Szczecina, Tych, Warszawy, Wągrowca, Więcborka). Głównym celem Przeglądu jest ukazanie człowiekowi niepełnosprawnemu jego wartości jako twórcy kultury. "Staramy się, aby osoby niepełnosprawne zaakceptowały swoje odmienności fizyczne i psychiczne. Pragniemy, aby poprzez stymulację aktywności twórczej poszerzały swoją świadomość kulturalną" - dodaje Robert Mrotek.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 067 2860848. Szczegółowy program zamieścimy za tydzień. Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej leży w centrum Krajny, w odległości 1 km od Łobżenicy w województwie wielkopolskimJest najstarszym w Polsce miejscem znanym z kultu maryjnego i z licznych uzdrowień. Tutaj przyjeżdżają ze swoimi nieszczęściami pielgrzymi z całego kraju, aby zaczerpnąć wody i pomodlić się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Góreckiej. Gros z tych osób to niepełnosprawni, z upośledzeniem ruchowym, poruszający się na wózkach inwalidzkich.

Autor: Adam Jaworski - "Przewodnik Katolicki" Bydgoszcz

Polecamy