poniedziałek, 25 maja 2020 r.

"Pasja wg św. Jana" w wykonaniu aktorów z "Plebani"

W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, o godzinie 19.00 w Filharmonii Pomorskiej zostały wystawione fragmenty z "Pasji wg św. Jana" Jana Sebastiana Bacha. Obok Capelli Bydgostiensis i Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, pod batutą prof. Janusza Staneckiego, wystąpili odtwórcy głównych ról z serialu "Plebania" - Włodzimierz Matuszak (filmowy ks. proboszcz) oraz Bogdan Brzyski (grający postać wikarego).

Pasja, czyli Męka Chrystusa Pana wg przekazu Ewangelistów, była tematem udramatyzowanych misteriów już w średniowieczu. Pod wpływem kultury baroku wprowadzono do niej partie chóralne, instrumentalne i recytatywy. Znani aktorzy wykonywali partie mówione z towarzyszeniem bydgoskich artystów i - jak sami przyznają - było to dla nich niezwykłym przeżyciem. "Pierwsze odczucie to dreszcz wzruszenia - mówimy przecież o śmierci i męczeństwie, co w dzisiejszych czasach nabiera jeszcze dodatkowego sensu. Żeby operować głosem w takiej sytuacji, jaką tu pokazujemy, trzeba trochę doświadczenia, ale ja doskonale zdaję sobie sprawę, jak chłonie to widz. Ile nasz głos może przekazać - to są niuanse, o których trudno mówić, natomiast one w efekcie wywierają wrażenie, a przecież o to chodzi. Ludzie mają słuchać, mają się w to wczuć, mają się wzruszyć - to jest nasze zadanie" - przyznaje Włodzimierz Matuszak.

Niedzielny koncert był otwarciem Wielkiego Tygodnia, niejako wprowadzeniem do nadchodzących świąt. "To spotkanie na pewno przez chwilę zatrzymało mnie w jakimś biegu. Gdzieś zostawiłem wszystkie sprawy, które się wokół mnie dzieją. Zbliżyło mnie do święta zmartwychwstania Chrystusa - a poza tym, warto co jakiś czas wracać do takich tekstów. I nawet jeżeli się wydaje, że się je zna, słucha się ich w kościele w trakcie Triduum Paschalnego - to trzeba je sobie co jakiś czas przypomnieć dla samego siebie" - przyznał Bogdan Brzyski. Niedzielny koncert przedstawił widzom to, co się naprawdę wydarzyło - historię Męki Pańskiej. Bez zbytniej ornamentyki, efektów specjalnych - za to bardzo czytelnie i wymownie. Czasami w prostocie tkwi cała siła przekazu.

Autor: Katarzyna Mamys - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy