czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Święto Młodych w Bydgoszczy

Bydgoska młodzież rozpoczęła obchody Święta Młodych w sobotę, 12 kwietnia. Droga krzyżowa ulicami miasta rozpoczęła się pod murami 500-letniej fary. Stamtąd, pod przewodnictwem ks. abp. Henryka Muszyńskiego, ponad tysiąc osób przeszło do bazyliki na nabożeństwo Eucharystyczne. To była droga nie tylko krzyża Jezusa, ale droga miłujących serc, droga odkrywania tego, kim jesteśmy wobec Boga.

"Chcę dodać młodym ludziom otuchy i odwagi" - motywował swój udział w Święcie abp Henryk Muszyński. "Wzmocnić ich nadzieję, bo jednym z istotnych znamion młodości jest dynamizm - chcę ich w tym dynamizmie podtrzymać i powiedzieć, że są bardzo potrzebni".

"Myślę, że do młodych trzeba mówić tak, jak to czyni Ojciec Św. - żeby przylgnęli do Jezusa i nie bali się związać z Nim swojego życia. Do mnie zawsze przemawia to, co Jan Paweł II powiedział na Placu Zwycięstwa - że "człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa". Więcej - człowiek sam siebie nie zrozumie bez Chrystusa" - wyznał obecny w Bydgoszczy nowo mianowany bp pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Wojciech Polak.

13 kwietnia, w Niedzielę Palmową, przypadła kulminacja uroczystości. O godz. 11.00 w konkatedrze została odprawiona uroczysta Msza Św., do udziału w której zaproszono wszystkich przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych. Wieczorem na Fordonie wierni mogli uczestniczyć w niezwykłym Misterium Męki Pańskiej. W Dolinie Śmierci, która jest przesiąknięta krwią męczenników II wojny światowej, bydgoscy studenci wcielili się w postaci z ostatniej drogi Chrystusa na Golgotę. Inscenizacja odbyła się po zmroku, przy zapalonych reflektorach, co spotęgowało dramatyzm i siłę oddziaływania. Święto Młodych w Wielkim Poście to szczególna droga do nieba...

Autor: Katarzyna Mamys - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy