środa, 18 września 2019 r.

Droga, która zobowiązuje... - pielgrzymka

Pomimo smutnej, deszczowej pogody, w poniedziałek 28 lipca dotarła do Gniezna z radosnymi śpiewami XXI Piesza Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. W Wojciechowym Grodzie zatrzymali się jednak tylko na noc, aby już następnego dnia o godz. 6.30 Mszą św. sprawowaną przez ks. bp. Wojciecha Polaka rozpocząć kolejny dzień wędrówki w kierunku: "Kanny Galilejskiej naszego narodu". Do pielgrzymujących, dołączyły również trzy grupy z Gniezna.

Tegoroczna pielgrzymka archidiecezjalna rozpoczęła się 27 lipca (niedziela) w Bydgoszczy, hasłem przewodnim wędrówki są słowa św. Pawła "Żyję już nie ja..." (Ga 2,20). Do myśli tej nawiązał również w swojej homilii ks. bp. Wojciech Polak, mówiąc o konkretnej postawie, jaką należy przyjąć w tej trudnej, pątniczej drodze. - Postawa ta to oddawanie swojego życia po to, abym wiedział, że w trudnych sytuacjach mam oddawać życie za Jezusa Chrystusa, "obumierać z Chrystusem" - mówił ksiądz biskup, określając jednocześnie cel wędrówki. - Na pielgrzymce nie szukam tego, co dla mnie wygodne, ale uczę się oddawać każdego dnia moje życie, co objawia się poprzez moje myślenie, działanie i w całym stylu mojego pielgrzymowania.

Do pielgrzymów dołączyły trzy grupy z Gniezna: Biali - z parafii pw. Bł. Radzyma Gaudentego prowadzeni przez ks. Jana Kwiatkowskiego, Biało-Czarni z parafii pw. Św. Bogumiła, którym przewodzi ks. Maciej Pacanowski i Promieniści - z katedry pw. Wniebowzięcia NMP, na których czele idzie ks. kanonik Zenon Rubach, który pytany o intencje wędrówki, odpowiadział - Każdy ma swoją osobistą, natomiast wspólna, zważywszy na Rok Różańca Świętego jest intencją wskazaną przez Ojca Świętego: za rodziny i o pokój na Świecie.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę w środę 6 sierpnia w uroczystość Przemienienia Pańskiego. Trud drogi zaowocuje z pewnością w refleksje: kim są naprawdę i co znaczy życie w Jezusie Chrystusie?

Autor: MARCIN MAKOHOŃSKI

Polecamy