poniedziałek, 23 września 2019 r.

Od św. Jadwigi ku Pani Jasnogórskiej

Blisko 90 pątników liczy grupa pielgrzymkowa, która prowadzona już po raz 9 przez ks. Jacka Orlika w ramach Pieszej Pielgrzymki Promienistej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, wyruszy jutro z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy ku Pani Jasnogórskiej. Tegoroczne hasło "Oto Matka Twoja" nawiązuje do osoby Ojca Świętego i Jego 25 letniej posługi na Stolicy Piotrowej.

Nie patrząc na pogodę, umocnieni codzienną Eucharystią i modlitwami, przez jedenaście dni będą szli, noga za nogą, lasami, drogami polnymi czy asfaltowymi przez wiele wsi i miast. A wszystko po to, aby po przejściu około 340 km, piątego sierpnia dotrzeć do duchowej stolicy Polski. Tam po błogosławieństwie krzyżem złożonym z cząstek niesionych przez poszczególne grupy, wspólnym wyznaniu wiary i odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych pokłonią się pielgrzymi Pani Jasnogórskiej i na Jej ręce złożą swoje prośby, dziękczynienia i uwielbienia.

Mało kto zdaje sobie sprawę z ogromu pracy i liczby osób zaangażowanych w przygotowanie i właściwy przebieg pielgrzymki ku Pani Jasnogórskiej. Już teraz mówimy "Bóg zapłać" wszystkim, którzy włączają się w trud organizacji wszystkich pielgrzymek, jak również za wszelkie oznaki otwartości ludzi, solidarności i pomoc, które są nam - pielgrzymom bardzo potrzebne. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy nie mogąc pielgrzymować z nami fizycznie, czynili to poprzez kontakt duchowy czy też odwiedziny na trasie.

Inicjatorem Pieszej Pielgrzymki Promienistej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która już po raz 44 podąża do Tronu Pani Jasnogórskiej, był śp. ks. kanonik Wojciech Dzieżgowski. Każda grupa samodzielnie opracowuje trasę marszu oraz program duszpasterski. Mimo iż idą różnymi drogami, to jednak jak promienie słoneczne - stąd nazwa pielgrzymki "Promienista" - zbiegają się w Częstochowie. Na pielgrzymkowy szlak wyruszą grupy z Bydgoszczy, Gniewkowa, Gniezna, Inowrocławia, Janikowa Kruszwicy, Powidza, Solca Kujawskiego, Strzałkowa, Strzelna, Witkowa i Żnina. Jakie jeszcze grupy - okaże się na Wałach.

Autor: Adam Jaworski - "Przewodnik Katolicki" Bydgoszcz

Polecamy