środa, 15 lipca 2020 r.

XXI Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Żyję już nie ja... Te słowa - zaczerpnięte z listu św. Pawła do Galatów (Ga 2, 20) - stały się myślą, wytyczającą kierunek duchowych rozważań tegorocznej XXI Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pątnicy przejdą ponad 300 km, by 6 sierpnia pokłonić się Czarnej Madonnie.

Pielgrzymka jest czytelnym znakiem wędrującego Kościoła - wspólnoty, która na szlaku pośród deszczu czy skwaru uświęca się przez prawdę i braterską miłość. Jest aktem religijno-pokutnym - towarzyszy jej duch modlitwy i ofiary. Bydgoscy pielgrzymi rozpoczną swoje "rekolekcje w drodze" jutro Mszą św. sprawowaną w farze-konkatedrze. "Spraw, niech nie żyję, lecz niech nie umieram. Ty sam żyj we mnie, niech żyję już nie ja!" - te słowa pielgrzymkowego hymnu (napisane przez ks. Huberta Nowaka) będą towarzyszyły braciom i siostrom przez 12 dni znojnej wędrówki.

Po Mszy św. pątnicy wyruszyą z Bydgoszczy przez Lubostroń i Rogowo do Gniezna. Najdłuższy odcinek czeka ich na drodze z Krzeczowa do Miedzna. W przedostatni dzień pielgrzymi pokonają 39 kilometrów. Na Jasną Górę wejdą 6 sierpnia - w uroczystość Przemienienia Pańskiego.

Pierwsze piesze pielgrzymki z archidiecezji gnieźnieńskiej na Jasną Górę zaczęły się w latach 30. okresu międzywojnia. Po wojnie przez wiele lat do tronu Pani Jasnogórskiej wędrowała pielgrzymka promienista. Kilkuosobowe grupy wyruszały z różnych zakątków diecezji. 1 sierpnia 1983 r. wyszła na szlak pierwsza pielgrzymka archidiecezjalna. Grupy schodzą się u grobu św. Wojciecha w Gnieźnie i stąd wspólnie ruszają na pielgrzymi szlak, by dojść na Jasną Górę, przed oblicze Czarnej Madonny.

Relacje z kolejnych etapów pielgrzymki można usłyszeć w informacjach Radia Plus Bydgoszcz od poniedziałku do piątku o godz. 8.57, 12.57 i 15.57 oraz na stronie internetowej www.pielgrzymka.lo.pl

Autor: Katarzyna Mamys - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy