czwartek, 28 maja 2020 r.

Pamięć o miejscach i ludziach

Na terenie bydgoskich dzielnic Smukała i Opławiec - na peryferiach miasta - znajdują się dwa cmentarze, na których spoczywają ofiaryistniejącego tam w czasie okupacji hitlerowskiej obozu koncentracyjnego. Od lat wiernym opiekunem tych miejsc jest proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego, ks. Stefan Bryll.

- Doskonale pamiętam terror niemieckiej okupacji. Wielu ludzi, których znałem z sąsiedztwa, zginęło w tym czasie - prawie na moich oczach. Pamięć o nich staram się krzewić wśród wiernych - to jedyne, co mogę teraz dla nich zrobić - mówi ks. Bryll.

W istniejącym na przedmieściach Bydgoszczy obozie przebywały rodziny polskie wysiedlone z Pomorza. Miejsce gehenny kilkuset Polaków otoczone było wysokim płotem i drutami - wielu bydgoszczan nawet nie wiedziało o jego istnieniu. Jedynie tutejsi mieszkańcy mieli świadomość tragedii, która rozgrywała się w ich sąsiedztwie. Po zlikwidowaniu obozu w 1943 r. więźniowie zostali przetransportowani do Potulic - część z nich zginęła. W sumie na obu nekropoliach spoczywa 800 osób.

W czasach powojennych mieszkańcy starali się doglądać cmentarze, ale dopiero w 1983 r., kiedy utworzono parafię pw. Przemienienia Pańskiego, ks. Stefan Bryll zorganizował regularną opiekę nad miejscami martyrologii. - Zainteresowałem się istniejącymi grobami i postanowiłem, by nie uległa zatarciu pamięć o tych, którzy tutaj cierpieli i umierali - dodaje. O porządek na cmentarzu dbają nie tylko grupy parafialne, ale mieszkańcy okolicznych osiedli i władze miasta. W okresie wiosennym i jesiennym ks. Bryll odprawia wśród mogił Msze św. w intencji zmarłych. Zawsze gromadzą one tłumy wiernych. To także wkład proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w podtrzymywanie pamięci o miejscach i ludziach już zapisanych na kartach historii. Ks. Stefan Bryll został w zeszłym roku uhonorowany złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Autor: Katarzyna Mamys - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy