poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Wizyta u Papieża

W dniach od 2 do 8 listopada 45 osobowa grupa gnieźnian - radnych miasta oraz powiatu wraz z przewodniczącymi pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Jaromira Dziela oraz Starosty Gnieźnieńskiego Jacka Kowalskiego, przebywa z wizytą we Włoszech.

Program pobytu przewiduje w dniu 4 listopada audiencję u Ojca Świętego na której nastąpi uroczyste wręczenie Papieżowi aktu nadania honorowego obywatelstwa Miasta Gniezna wraz z kluczem.

Natomiast prezentem na przypadające w tym dniu imieniny Ojca Świętego będzie wykonana w pracowni konserwacji zabytków Vesco w Gnieźnie przez panią Marzenę Szczerkowską kopia Karty Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego - z łac. Codex Aureus (druga połowa XI wieku). Oryginał wykonany jest z kart pergaminowych, malowany temperą akwarelą i złotymi farbami. Kodeks ufundował dla Katedry Gnieźnieńskiej Bolesław Śmiały, koronowany w niej w 1076 roku na króla Polski. Kopię wykonano na pergaminie, sporządzonym z koźlęcej skóry według oryginalnej techniki.

Program wyjazdu przewiduje w dalszej kolejności zwiedzanie Watykanu i Rzymu a 6 listopada gnieźnianie złożą wizytę w partnerskim mieście - Anagni. Współpraca z bratnim miastem we Włoszech trwa już 8 lat, a wizyta wielu przedstawicieli samorządu gnieźnieńskiego stanie się kolejną okazją do wspólnych rozmów.

Zwiedzanie Asyżu i Wenecji zakończy pobyt gnieźnian we Włoszech.

Polecamy