środa, 3 czerwca 2020 r.

Ferie na Piaskach w Bydgoszczy

Tegoroczne białe ferie z pewnością poprawiły nastrój wszystkim dzieciom, które zostały w domu. Dla 57 lektorów, ministrantów oraz dziewcząt ze scholi z parafii z Liszkowa, Rynarzewa, Smogólca, Strzelna, Śmiłowa, Wronowy, Żnina i Bydgoszczy spędzało pierwszy tydzień ferii w domu rekolekcyjnym na Piaskach, śnieg był tylko jedną z wielu atrakcji.

"Bycie ministrantem, lektorem czy należenie do scholi jest jednym z powołań - wyjaśnia prowadzący rekolekcje, ks. Michał Andrzejewski, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Bydgoszczy. - Jest wiele dzieci, ale tylko niektóre są powołane do pełnienia tej służby, jaka jest pomoc we właściwym sprawowaniu i przeżyciu liturgii.

Punktem kulminacyjnym każdego dnia była msza św., poprzedzona przygotowaniem liturgicznym prowadzonym przez ks. Tadeusza Kwitowskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży oraz nauka pieśni. "Najbardziej podobają mi się tutaj msze św. i wspólne modlitwy - mówi Daniel Giża, miejscowy ministrant z 3 letnim stażem. - Lubię służyć do mszy św."

Zadowolenia nie kryje też Natalia Majkut, z 1 klasy gimnazjum, która od roku śpiewa w chórze: "Dużo się modlimy, ale też spędzamy czas na rozrywkach i śpiewie." W imieniu wszystkich uczestników Natalia zapewniła o sympatycznej opiece i co (prawie) najważniejsze... wyśmienitych posiłkach. "Ksiądz Michał spytał się mnie, co robię przez najbliższy tydzień, odpowiedziałem, że mam wolny i ... już miałem zajęty - zdradza formę werbunku jeden z opiekunów - Jacek Staszak. - Bardzo dobrze rozumiemy się z dziećmi."

Korzystający z uroków ferii kibicowali zawodnikom zmagającym się w turnieju piłki nożnej w nowej hali "Łuczniczka", uczestniczyli w rozgrywkach w warcaby, szachy i tenisa stołowego. Była także dyskoteka, pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz zwiedzanie straży pożarnej. Miłą niespodzianką były odwiedziny ks. bp Bogdana Wojtusia.

"W imieniu własnym i dzieci serdecznie dziękuję za ofiarną pomoc wolontariuszom: Jackowi, Magdalenie, Kamili, Małgosi oraz pracownikom kuchni." - mówi ks. Michał.

W drugim tygodniu ferii ponad 100 najmłodszych korzystało z półkolonii zorganizowanych przez miejscową parafię i Radę Osiedla Piaski, której przewodniczy Henryk Waźbiński. Oba tygodnie pokazały, jak niewiele potrzeba, aby sprawić wielu milusińskim prawdziwą radość.

Autor: Adam Jaworski - "Przewodnik Katolicki" Bydgoszcz

Polecamy