środa, 3 czerwca 2020 r.

Msza św. dla chorych

11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w bydgoskiej farze-konkatedrze została odprawiona uroczysta Eucharystia z celebracją sakramentu Namaszczenia Chorych, której przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Wśród zgromadzonych znaleźli się uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Miejskiej Poradni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy.

Choroba i związane z nią cierpienie zdają się należeć do najciemniejszych stron ludzkiej egzystencji. Kiedy przyjmuje się chorobę jako swoisty rodzaj zła, wówczas łatwo wzbudzić w sobie niepokój, rozpacz czy bunt. "Choroba jest łaską tylko wówczas, jeżeli człowiek potrafi ją przyjąć w duchu ekspiacji i zadośćuczynienia. Jest także krzyżem, ale wsparci Bożą mocą możemy nadać jej poprzez miłość wartość zbawczą. Wtedy staje się dobrem, co jest swego rodzaju paradoksem" - przyznał podczas spotkania w farze bp Bogdan Wojtuś.

Msza w konkatedrze była także okazją do uczczenia 10-lecia Warsztatów Terapii Zajęciowej, które są ważną formą rehabilitacji dla osób cierpiących na choroby psychiczne.

"Przeżywamy ten rok jako czas kontemplacji oblicza Chrystusa - także Chrystusa cierpiącego. Wpatrując się w Niego, możemy zgłębiać sens choroby w wymiarze nadprzyrodzonym. Chrystus niewinny, bez grzechu, cierpi. Chrystus dźwiga krzyż. Życzę, by wszyscy chorzy zrozumieli sens pójścia za Chrystusem, nawet wtedy, gdy droga prowadzi na Kalwarię" - podkreślił bp Bogdan Wojtuś, który udzielił zgromadzonym sakramentu namaszczenia.

Autor: Katarzyna Mamys/Marcin Jarzembowski - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy