środa, 3 czerwca 2020 r.

Pogrzeb śp. ks. kan. B. Dzierwy

Archidiecezja Gnieźnieńska pożegnała ks. kanonika Bolesława Dzierwę zasłużonego kapłana, długoletniego proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie, organizatora i dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Mszy świętej żałobnej, sprawowanej 14 lutego w katedrze gnieźnieńskiej, przewodniczył ks. arcybiskup Henryk Muszyński.

- Żegnamy dziś jednego z najbardziej zasłużonych kapłanów, człowieka niezwykle skromnego, wrażliwego i całkowicie oddanego Chrystusowi. Będziemy pielęgnować to, co po sobie pozostawił, dbać, by rzucone przez niego ziarno wzrastało - powiedział podczas uroczystości pogrzebowych, ks. arcybiskup Henryk Muszyński.

Ks. kanonik Bolesław Dzierwa urodził się 14 lipca 1926 roku w Kłecku. W 1949 roku ukończył Liceum Pedagogiczne w Wągrowcu, a sześć lat później Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie. Służbę kapłańską rozpoczął w 1955 roku. Przez osiem kolejnych lat był wikariuszem w parafiach w Janowcu, Bydgoszczy i Toruniu. Uczył religii, był kapelanem Domu Opieki Społecznej i kontynuował edukację na wydziale Konserwatorstwa i Zabytkoznawstwa na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez krótki czas pełnił również funkcję prokuratora i wykładowy w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz konserwatora zabytków w gnieźnieńskiej katedrze. Przyjaciele i współpracownicy wspominają, iż był niezwykle pogodny i w pełni oddany temu co robił. - Umiał chodzić po ziemi - mówi ks. kanonik Jan Kasprowicz - był bardzo pogodny, prawie zawsze uśmiechnięty i co najważniejsze optymistycznie nastawiony do życia. Zarażał tym. Gdy odchodził na emeryturę powiedział - ja mam już teraz tak, jakbym był w przedsionku nieba. Należał do tych, którym praca wskazuje nowe horyzonty i wartości. Był zawsze bardzo zaangażowany w to, co robił. Pamiętam, że na zwołane przez księdza kardynała posiedzenie komisji kurialnej dotyczącego godnego przygotowania katedry na obchody milenijne, przyniósł ogromną fotografię zdemontowanej wówczas konfesji świętego Wojciecha. Bardzo mu zależało, by ponownie stanęła w zregotyzowanym wnętrzu bazyliki. Mam to zdjęcie do dziś - wspomina ks. kanonik Jan Kasprowicz.

W 1969 roku ks. kanonik Bolesław Dzierwa został wikariuszem w parafii św. Andrzeja Boboli w Szubinie, a jedenaście lat później także jej proboszczem. Od 1989 roku pełnił funkcję kustosza zbiorów sztuki katedry gnieźnieńskiej, a od 1991 roku dyrektora powołanego przez Prymasa Tysiąclecia, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zgromadzonymi tam zbiorami opiekował się przez jedenaście lat. Obecny dyrektor muzeum, ks. Jarosław Bogacz wspomina, iż nawet będąc na emeryturze, czuwał nad dziełem swego życia.

- Bardzo często nas odwiedzał. Lubiłem z nim rozmawiać. Potrafił bardzo pięknie i interesująco mówić. Pamiętam jego gawędy na antenie radia ,,Plus", w których bardzo barwnie i ciekawie opowiadał o skarbach i zabytkach pierwszej stolicy Polski. Miał ogromną wiedzę i umiał ją przekazać. Zapamiętam go jako wielkiego miłośnika sztuki, człowieka niezwykle zaangażowanego, wrażliwego i niemal zawsze uśmiechniętego. Tej jego pogody ducha i spokoju będzie nam chyba najbardziej brakowało - dodaje ks. Bogacz.

W dzień będący wspomnieniem pierwszego objawienia Maryi w Lourdes, zmarłego ks. kanonika Bolesława Dzierwę żegnali najbliżsi, przyjaciele, byli parafianie, świeccy i duchowni współpracownicy oraz profesorowie i alumni gnieźnieńskiego Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Listy kondolencyjne przysłali również ks. kardynał Józef Glemp - Prymas Polski oraz arcybiskup Stanisław Gądecki - metropolita poznański. W pamięci wszystkich pozostanie niezwykle skromnym i pogodnym człowiekiem oraz całkowicie oddanym służbie Bogu, kapłanem.

Autor: BERNADETA GOZDOWSKA - Przewodnik Katolicki

Polecamy