czwartek, 27 lutego 2020 r.

Bydgoski "Katolik" najlepszy wśród podstawówek

W rankingu "Gazety Wyborczej", opublikowanym 29 kwietnia br., Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Wojciecha zajęła pierwsze miejsce wśród bydgoskich podstawówek. Tuż za nią uplasowała się Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego, która znajduje się na bydgoskim Fordonie.

W rankingu oceniano średnią ocen z ubiegłorocznych testów kompetencji szóstoklasistów, sukcesy uczniów w konkursach, wyposażenie szkoły i warunki nauki, ofertę nauczania języków obcych oraz propozycje zajęć pozalekcyjnych.

O to, w czym należy upatrywać ten sukces zapytaliśmy ks. Tomasza Cyla, dyrektora Katolickiej Szkoły Podstawowej: - Na ten fakt złożyła się wieloletnia praca rodziców i nauczycieli, którzy zawsze starają się odczytywać i rozwijać talenty dzieci otrzymane od Pana Boga. To rozwijanie talentów, to praca organiczna i cierpliwe stawianie wymagań w klimacie akceptacji i miłości. Duże znaczenie miała wysoka średnia z testów kompetencji (36 pkt. na 40 możliwych - przyp. aut.).

Do "katolika" uczęszcza 210 dzieci z Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Ponieważ chętnych jest zdecydowanie więcej niż miejsc, rodzice zapisują swoje pociechy na wiele lat wcześniej. Zdarzyło się nawet, że pewna mama zapisała do szkoły swoje dziecko, które miało się niebawem narodzić. Klasy liczą nie więcej niż 21 uczniów. Jak jest to istotne w nauczaniu, nie trzeba przekonywać. - Łatwiej nam dotrzeć do dzieci. Znamy także ich problemy i zainteresowania - dodaje ks. Tomasz Cyl. Świadczą o tym chociażby liczne nagrody (często te najwyższe) w konkursach międzyszkolnych. Do tego wysoki poziom nauczania, troskliwa opieka, doskonała współpraca nauczycieli i rodziców. Wszystkie te elementy składają się na sukces Katolickiej Szkoły Podstawowej, a i tak najbardziej wygrane są dzieci. - Bardzo chcielibyśmy żeby najlepsza z bydgoskich podstawówek mogła jak najpełniej służyć swoim uczniom dlatego z niecierpliwością oczekujemy na głos pierwszego dzwonka w budowanej placówce. - podsumowuje ks. Dyrektor. Zanim jednak on zabrzmi Katolicka Szkoła Podstawowa może pochwalić się kolejnym wynikiem świadczącym o poziomie szkoły: - Przed momentem otrzymałem wyniki tegorocznego testu kompetencji. Ponownie otrzymaliśmy niemal 36 punktów - cieszy się ks. Tomasz.

Autor: Adam Jaworski - "Przewodnik Katolicki" Bydgoszcz

Polecamy