czwartek, 27 lutego 2020 r.

III Archidiecezjalny Kongres Misyjny

Ponad 600 dzieci i młodzieży wzięło udział w III Archidiecezjalnym Kongresie Misyjnym, który odbył się w sobotę 24 maja br. Spotkanie było jedną z inicjatyw przygotowujących do obchodów przyszłorocznego jubileuszu 30-lecia pracy misyjnej kapłanów naszej archidiecezji. W ramach planowanych uroczystości jubileuszowych w 2004 r. przybędą do Gniezna misjonarze pochodzący archidiecezji gnieźnieńskiej, zorganizowane zostanie sympozjum misjologiczne oraz wydana zostanie Księga Jubileuszowa.

W ubiegłą sobotę dzieci i młodzież ze szkolnych ognisk misyjnych działających na terenie archidiecezji zgromadziły się na spotkaniach tematycznych w kilku gnieźnieńskich parafiach (św. Trójcy, Kościele garnizonowym, oo. Franciszkanów oraz św. Wawrzyńca). Podczas tych spotkań dzieci i młodzież zapoznawały się ze specyfika pracy misjonarzy na poszczególnych kontynentach. Ta prezentacja została ubogacona wspólna modlitwą, śpiewem i różnymi zabawami. Dzieci przebrane w stroje z różnych kontynentów przeszły następnie do Katedry. Szacowne mury świątyni zapełniły się kolorowymi pióropuszami indiańskimi, japońskimi kimonami oraz charakterystycznymi spiczastymi kapeluszami Chińczyków.

Uroczystej Mszy św. w katedrze przewodniczył bp. Bogdan Wojtuś, zwrócił się do dzieci dziękując za trud włożony w Konkurs , na który przysłano 1200 prac - Bardzo pięknie pracowaliście, musieliście dotrzeć do informacji na temat pracy misjonarzy i za to wam pięknie dziękuję - powiedział ks. biskup. Konkurs odbywał się pod hasłem "Misja św. Wojciecha nadal trwa. 30-lecie pracy świętowojciechowych misjonarzy".

Prace konkursowe oceniano w kategoriach: praca plastyczna, album, album -praca zbiorowa, praca literacka (wiersz, opowiadanie), wywiad - reportaż oraz piosenka.

W Katedrze można zwiedzać wystawę złożoną z prac plastycznych przysłanych na konkurs a w Księdze Jubileuszowej wydanej w przyszłym roku zostaną zaprezentowane zwycięskie prace dzieci, które zostały nadesłane na tegoroczny konkurs.

Autor: Lucyna Muniak - "Przewodnik Katolicki" Gniezno

Polecamy