czwartek, 27 lutego 2020 r.

VII Festiwal Młodych Organistów i Wokalistów

Rozpoczął się VII festiwal młodych organistów i wokalistów im. ks. Jerzego Popiełuszki.Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1996 r. z inicjatywy proboszcza parafii Świętych Polskich Braci Męczenników, ks. prałata Romualda Biniaka. Pierwszy kościół wybudowany w Bydgoszczy w latach powojennych został wówczas wyposażony w nowe, koncertowe organy. Ks. prałat chciał, by piękna muzyka organowa przemówiła w nauczaniu ks. Jerzego, który w kościele na Wyżynach sprawował swoją ostatnią Eucharystię.

"Chodziło o to, by dać młodym organistom możliwość zaprezentowania się, zmierzenia z różnymi utworami. Potem festiwal stracił tę myśl przewodnią i przekształcił się w cykl koncertów, podczas których występują już tylko wirtuozi" - przyznał inicjator ks. Romuald Biniak. 3 lata temu październikowe edycje, organizowane w tym czasie na pamiątkę uprowadzenia ks. Jerzego, zostały przeniesione na maj - miesiąc szczególnie poświęcony Maryi. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpili Maria i Roman Peruccy. Roman Perucki jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej, Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizuje m.in. najstarszy w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej. Razem z żoną wykonał m.in. "Preludia Maryjne" Juliusza Łuciuka oraz "Medytację" Julesa Masseneta. "Każdy instrumentalista odczuwa muzykę na swój sposób. We mnie rzeczywiście coś drga. Jeśli emocje, które uzewnętrzniam, łączą się z muzyką to bardzo dobrze! To znaczy, że przekazuję w danej chwili to, co czuję. Każda przestrzeń sakralna, każdy instrument wzbudza inne przeżycia, wyzwala inną ekspresję" - przyznał prof. Perucki.

Koncerty potrwają do 20 maja i przeniosą się do kościoła Św. Trójcy oraz kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Chrystusa Zbawiciela. Koncerty towarzyszące odbędą się również w Ostromecku, Inowrocławiu i Koronowie, gdzie znajdują się zabytkowe organy Voelknera. Wśród festiwalowych gości pojawią się wirtuozi i śpiewacy z całej Polski - Warszawy, Gdańska, Olsztyna, a nawet zagranicy - Japonii, Austrii i Niemiec.

Patronat honorowy nad VII Festiwalem Młodych Organistów i Wokalistów objęli m.in.: ks. abp Henryk Muszyński, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Waldemar Achramowicz oraz Prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.

Autor: Katarzyna Mamys - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy