poniedziałek, 16 września 2019 r.

"Bigos nie zginie!... w rodzinnej Europie" - książka

Pod koniec lutego na półkach polskich księgarń pojawiła się nowa pozycja wydawnicza o metaforycznym acz bardzo wymownym tytule ,,Bigos nie zginie!... w rodzinnej Europie". Książka jest zapisem rozmowy, jaką ze znanym reżyserem i scenarzystą Krzysztofem Zanussim, przeprowadziła Dorota Maciejewska, dziennikarka i współautorka książki-wywiadu z bp Janem Chrapkiem.

Co to jest integracja?..., Jak wita nas Europa?..., Z czym do Unii?... Czy grozi nam utrata tożsamości i zanik wartości?..., Co z naszą kulturą?... to tylko niektóre z pytań, jakie autorka publikacji zadała twórcy "Opowieści weekendowych", "Cwału", "Suplementu" i blisko sześćdziesięciu innych filmów fobularnych i krótkometrażowych. Na ponad stu stronicach Zanussi dzieli się z czytelnikami swymi przemyśleniami na temat współczesnej Europy i naszego uczestnictwa w jej zjednoczeniu, mówi o tożsamości narodowej, wartościach duchowych, kulturze oraz jej obecnej i przyszłej kondycji. Podobnie jak wielu Polaków próbuje przewidzieć co zyskamy, a co stracimy włączając się w dzieło europejskiego zjednoczenia. Czy popiera integrację, czy jest przeciw...? Odpowiedź w książce.

Wydana przez gnieźnieńskie Prymasowskie Wydawnictwo "Gaudentinum" oraz warszawskie Wydawnictwo Studio "EMKA" publikacja otwiera, opatrzoną tytułem ,,Odnawianie Starego Kontynentu", serię w której ramach zaplanowano także opublikowanie rozmów z ks. abp Henrykiem Muszyńskim, Tadeuszem Mazowieckim oraz Janem Kułakowskim. Promocja inaugurującej ją pozycji, do której słowo wstępne napisał Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, odbyła się w połowie lutego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Z ramienia "Gaudentinum" w spotkaniu udział wzięli dyrektor wydawnictwa ks. Krzysztof Prus oraz Alicja Nowik i Joanna Braciszewska. Obecny był również ks. abp Henryk Muszyński oraz bohater wywiadu, Krzysztof Zanussi, który w najbliższy czwartek (27.03) przybędzie do Grodu Lecha by spotkać się z gnieźnieńskimi czytelnikami. Spotkanie, podczas którego zyskać będzie można jego odręczną dedykację, odbędzie się w godzinach od 16.30 do 18.00 w Empiku.
Autor: BERNADETA GOZDOWSKA

Polecamy