poniedziałek, 23 września 2019 r.

Rekolekcje dla małżeństw ...

Rekolekcje dla małżeństw sakramentalnych i osób żyjących w związkach niesakramentalnych zainaugurował 24 marca bp Bogdan Wojtuś. Spotkania odbywały się w kościele o. Jezuitów, gdzie działa duszpasterstwo rodzin nie posiadających formalnego błogosławieństwa Kościoła.

"Łączymy rekolekcje dla małżeństw i osób żyjących poza związkiem, ponieważ mówimy o rodzinie, którą i jedni, i drudzy tworzą. Małżeństwo jest pomysłem Pana Boga - ci, którzy żyją z łaską sakramentalną, mogą liczyć na Jego szczególną pomoc. W spotkaniach uczestniczą też osoby, które nie mają ślubu kościelnego, a jednak odczuwają potrzebę bliskości Chrystusa" - podkreśla jeden z organizatorów ks. Piotr Wencel.

W tym roku rekolekcje przebiegały pod hasłem "Rodzina w dialogu z Bogiem". Dyskutowano nad wzajemnymi relacjami między małżonkami, wysłuchano świadków duchowej adopcji, czyli małżeństw, które służą dzieciom innych ludzi jako krótkoterminowa rodzina zastępcza. Na zakończenie dr Anna Gasiul wygłosiła prelekcję na temat dialogu między pokoleniami.

Ze szczególnym przesłaniem zwrócił się do uczestników rekolekcji bp Bogdan Wojtuś. "Trzeba pamiętać, że małżonkowie nie są sami - w ich związek wszedł Chrystus, który ubogaca miłość. Osoby żyjące w związkach niesakramentalnych także są w Kościele. Wprawdzie nie mogą przystąpić do komunii św., ale mogą się modlić, uczestniczyć w Eucharystii czy wychowywać dzieci". Ogólnobydgoskie rekolekcje odbyły się w tym roku po raz drugi.

Autor: Katarzyna Mamys/Marcin Jarzembowski - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy