poniedziałek, 23 września 2019 r.

Rekolekcje dla WTZ

W bydgoskim kościele garnizonowym odbyły się nietypowe rekolekcje, w których uczestniczyły dzieci specjalnej troski i ich opiekunowie. Dzięki oryginalnym metodom przekazu wychowankowie warsztatów terapii zajęciowej mogli lepiej zrozumieć głębię Bożej miłości, która ogarnia każdego - niezależnie od stopnia sprawności umysłowej i fizycznej.

W Bydgoszczy działa siedem warsztatów terapii zajęciowej. W rekolekcjach wzięły udział prawie wszystkie - a to oznacza, że w murach jednego z najstarszych bydgoskich kościołów modliło się około 150-200 osób niepełnosprawnych. Takie rekolekcje są trudnym wyzwaniem - potrzeba wielu metod aktywizujących, by przekazywane treści rzeczywiście dotarły do słuchaczy, często dotkniętych różnymi dysfunkcjami. "Podczas tych spotkań skupiamy się wokół akceptowania "inności" drugiego człowieka. Pragniemy pokazać, że Bóg kocha w nas także niepełnosprawność i wszystkie inne wady. Przekazujemy tę prawdę nie tylko podczas Eucharystii, ale także podczas specjalnej Drogi Krzyżowej, którą odgrywamy w postaci scenek" - tłumaczy ks. Janusz Tomczak, Diecezjalny Duszpasterz Niepełnosprawnych.

Warsztat terapii zajęciowej działający przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury po raz pierwszy wziął udział w rekolekcjach dla osób niepełnosprawnych. "Podejrzewam, że dla większości dzieci będzie to zupełnie nowe przeżycie. Spotkania rekolekcyjne przygotowane są na ich poziomie, dzięki czemu mogą więcej zrozumieć i doświadczyć" - przyznała Ewa Niewidowska, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy bydgoskim WOK-u.

Autor: Katarzyna Mamys/Marcin Jarzembowski - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy