środa, 15 lipca 2020 r.

Różaniec akademicki w Bydgoszczy

Bydgoskie środowisko akademickie przyłączyło się do wspólnej modlitwy różańcowej studentów i naukowców z całej Europy, której przewodniczył papież Jan Paweł II. Z okazji Roku Różańca i 25. rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego sobota, 15 marca, została ogłoszona I Europejskim Dniem Świata Uniwersyteckiego.

Modlitwa, której z auli Pawła VI w Watykanie przewodniczył Ojciec Święty, połączyła wszystkie ośrodki akademickie Europy. Pięć z nich: Upsala (Szwecja), Bratysława (Słowacja), Kraków (Polska), Wiedeń (Austria) i Kolonia (Niemcy) oraz sanktuarium maryjne w Fatimie (Portugalia) pozostawało w bezpośredniej telewizyjnej łączności satelitarnej z Ojcem Świętym. Tegoroczne Spotkanie Modlitewne, transmitowane na żywo przez wiele stacji telewizyjnych, przebiegało pod hasłem "Caritas intellectualis" - "Miłosierdzie w wymiarze intelektualnym".

"Dla mnie największą radością jest to, że mogłem spędzić dzisiejszy wieczór wśród młodych ludzi - razem z nimi wsłuchiwać się w słowa Ojca Świętego, podziwiać Jego młodość, Jego mądrość i te wszystkie atuty, którymi zawsze potrafi podbić serca młodzieży" - przyznał Rektor Kościoła Akademickiego o. Zbigniew Nowakowski. Gospodarz spotkania zaprosił bydgoską młodzież do zabytkowego kościoła przy ul. Gdańskiej, gdzie od 10 lat posługę duszpasterską pełnią Bracia Mniejsi Kapucyni. Przed ołtarzem głównym ustawiono ekran telewizyjny, dzięki któremu studenci śledzili łączenia z kolejnymi miastami uniwersyteckimi. Razem z młodzieżą w modlitwie uczestniczył ks. Krzysztof Buchholz, duszpasterz akademicki. "Cieszę się, że mogliśmy tak bardzo realnie zjednoczyć się we wspólnej modlitwie z Ojcem Świętym, że mogliśmy Go usłyszeć i zobaczyć. Mam nadzieję, że młodzi odkryją na nowo, że różaniec to złoty łańcuch, który łączy człowieka z Bogiem" - podsumował duchowy wymiar spotkania ks. Buchholz.

Duszpasterstwo akademickie w Bydgoszczy sięga swoimi korzeniami 1964 roku. Przedstawicieli większości grup studenckich można było spotkać podczas sobotniej modlitwy różańcowej. Czym był dla młodych różaniec z Ojcem Świętym? "Dla mnie był chwilą oderwania od rzeczywistości i przypomnieniem, że Pan Bóg chce się z nami spotykać także na co dzień, nie tylko w niedzielę" - przyznał Maciej, student drugiego roku kompozycji Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W kościele rektorskim modlił się także ks. Darek Wesołek, na co dzień pracujący jako kapelan i katecheta w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej. Dla niego wspólny różaniec był również niezwykłym przeżyciem. "Jak zwykle Ojciec Święty zaskoczył nas głębią słów, ale także radością przeżywania tej modlitwy maryjnej - jakże Mu bliskiej. Tę bliskość wszyscy odczuliśmy. My i młodzi prawie całej Europy. Niech to wspaniałe przeżycie będzie rzeczywiście naszą drogą podczas wielkopostnych poszukiwań" - przyznał. O. Zbigniew Nowakowski zaprosił studentów z Akademii Muzycznej, którzy zagrali dla Ojca Świętego niecodzienny koncert - na marimbę i instrumenty perkusyjne.

Autor: Katarzyna Mamys/Marcin Jarzembowski - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy