poniedziałek, 16 września 2019 r.

W trosce o duszpasterstwo powołań

Zadaniem Archidiecezjalnej Komisji ds. Powołań, utworzonej przez Arcybiskupa Metropolitę Gnieźnieńskiego, jest opracowywanie programu duszpasterstwa powołań, jego koordynacja z innymi inicjatywami pastoralnymi w diecezji, formacja referentów powołaniowych, oraz promowanie apostolatu powołań.

Na swoim ostatnim posiedzeniu, w dniu 27 lutego 2003 r. Archidiecezjalna Komisja ds. Powołań pozytywnie oceniła przebieg rekolekcji powołaniowych, w których podczas zimowych ferii szkolnych uczestniczyło blisko 200 dziewcząt i chłopców. Młodzież chętnie korzysta z tej formy kierownictwa duchowego i dzięki temu łatwiej może odnaleźć osobiste powołanie życiowe. W ciągu ostatnich lat ukonstytuowała się grupa osób kompetentnie zaangażowanych w dzieło rekolekcji powołaniowych (ks. Grzegorz Iwiński, ks. Tadeusz Kwitowski, ks. Wojciech Rzeszowski, ks. Tomasz Trzaskawka, ks. Artur Janowicz, ks. Andrzej Panasiuk, p. Magdalena Kaźmierska). Postanowiono kontynuować spotkania powołaniowe młodzieży. Jesienią bieżącego roku odbędzie się także spotkanie rekolekcyjne dla rodziców i rodzin osób powołanych.

Ojciec Święty Jan Paweł II przekazał nam w ostatnich miesiącach trzy ważne dary: oddanie świata Bożemu Miłosierdziu, rok 2003 jako Rok Różańca, orędzie na 40 Światowy Dzień Modlitw o Powołania ukazujące nasze powołanie: "do służenia na wzór Chrystusa". Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań odkryła w tych trzech darach program duszpasterstwa powołań na rok 2003. Program ten pod tytułem: "Medytacja różańcowa i służba miłosierdziu w wyborze drogi życiowej". Ukaże się w biuletynie na Tydzień Modlitw o Powołania (11-17 V 2003). Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej odnajduje we wspomnianym programie duszpasterstwa powołań na rok 2003 nowy impuls do modlitwy i służby na rzecz powołań. Podejmijmy ten program wspólnie! Gorąco zachęcam wszystkich członków Stowarzyszenia do wspólnej modlitwy w każdy czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca.

Włączmy się w naszą pielgrzymkę na Jasną Górą ( 10. V. 2003). Ufam, że wszyscy zaangażowani w działalność Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej znajdą czas na udział w dniu skupienia, który odbędzie się 14. VI. br. w kilku miejscach naszej archidiecezji (Gniezno, Bydgoszcz, Inowrocław, Żnin, Górka Klasztorna). Już dzisiaj gorąco, zapraszam do udziału w obchodach 10 - lecia naszego Stowarzyszenia. Uroczystości te odbędą się 27.X.br w Gnieźnie, a przewodniczyć im będzie ks. abp Henryk Muszyński.

Autor: Ks. kan. dr Jan Tadych

Polecamy