czwartek, 19 września 2019 r.

Wielkanocna akcja "Caritas"

Wzorem lat ubiegłych Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej przygotowała wielkanocną akcję na rzecz pomocy ludziom ubogim i bezdomnym. Od Wielkiego Czwartku w parafiach rozprowadzane będą Chleby św. Antoniego i paschaliki.

Chleb jest podstawowym pokarmem, którego najczęściej brakuje biednym i bezdomnym. Także Chrystus pozostał z nami pod postacią Chleba. 50 000 chlebków upieczonych w piekarniach Tosta w Bydgoszczy oraz w Brzozie, Solcu Kujawskim, Szubinie, Nakle i wielu innych piekarniach naszej Archidiecezji trafi za pośrednictwem bydgoskiej Caritas do parafii. Tam będzie można je kupić i jednocześnie wesprzeć ubogich. "Nie ma wśród nas nikogo, kto nie zetknąłby się z problemem bezdomności i ubóstwa - mówi ks. Roman Mrosczok, dyrektor bydgoskiej Caritas. - Oni czekają na naszą pomoc. Wiem, że na mieszkańców naszej Archidiecezji można liczyć."

Każdy chlebek będzie zapakowany w specjalne pudełko. Pragnieniem Caritas jest, aby zamienić je w "całoroczną skarbonkę dobroci". "Zachęcamy, aby znalazła ona "swój kąt" w domu i aby wrzucać każdy grosz pochodzący z osobistych wyrzeczeń i ofiar, a zgromadzone w ten sposób środki składać w Adwencie na tzw. "tacę" zbieraną podczas Mszy św., przekazywać na pomoc bliźniemu lub wspierać dzieła charytatywne. Pomoc nie może ograniczać się tylko do Świat, ale powinna trwać cały rok" - dodaje ks. Roman.

Paschał symbolizuje światło Chrystusa Zmartwychwstałego. Podczas liturgii Wielkiej Soboty kapłan, zwrócony do paschału, śpiewa Orędzie Wielkanocne - Exultet, stąd paschaliki, czyli świece wielkanocne.

Cena chlebka zapakowanego w skarbonkę to 2 złote. Paschalika - 3 zł. Złotówka wraca do Caritas na przygotowanie śniadania wielkanocnego dla podopiecznych Centrum Pomocy Bezdomnym i paczek. Pozostała kwota zasili parafialne działania charytatywne. Dzięki temu pomoc trafi do większej liczby potrzebujących.

Autor: Monika Jaworska

Polecamy