poniedziałek, 23 września 2019 r.

"Dzień Papieski" - Gniezno

Wieczorną Mszą św. w intencji Ojca Świętego w kościele pw. NMP Królowej Polski w Gnieźnie, a po niej procesją fatimską zakończyły się w niedzielę 12 października br. obchody "Dnia Papieskiego" w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Ks. bp Bogdan Wojtuś, który przewodniczył Mszy św. przypomniał w homilii, że gdy w człowieku będzie jedność z Bogiem to również wtedy będzie zgodność w małżeństwie, rodzinie... - Apostołem tej jedności jest właśnie Jan Paweł II - wskazał ksiądz biskup życząc Ojcu Świętemu wielu łask Bożych w pełnieniu Piotrowej posługi. Po Mszy św. została otwarta wystawa fotograficzna pt. "Gdzie Piotr tam Kościół - pielgrzymki Jana Pawła II do Gniezna", a następnie wierni wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych przygotowanego przez chór Hemantus z Miejskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mogilnie.

O godz. 20.00 spod kościoła pw. NMP Królowej Polski wyruszyła pod przewodnictwem ks. abp. Henryka Muszyńskiego procesja fatimska połączona z żywym różańcem. Po przejściu ulicami miasta pod mury Katedry wierni wysłuchali słów Metropolity Gnieźnieńskiego, wskazującego na Maryję, która jest dla nas szczególnym znakiem. - Nikt tak nie znał Jezusa jak jego i nasza Matka - przypomniał ks. arcybiskup, dodając - Jan Paweł II naśladuje Maryję w miłowaniu Chrystusa... i również nas tego uczy.

Niedzielnym uroczystościom towarzyszyła zbiórka pieniędzy na stypendia dla zdolnej ale ubogiej młodzieży z małych i średnich miast. Kwestę zorganizowała Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

mm/Gniezno

Polecamy