niedziela, 15 września 2019 r.

"Dzień Papieski" - Gniezno (1)

Gnieźnie uroczystości "Dnia Papieskiego" rozpoczęły się już w poniedziałek 6 października br. okolicznościową sesją Rady Miasta i Rady Powiatu, podczas której oficjalnie nadano Ojcu Świętemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gniezna. Zaprezentowano na niej również uroczysty dokument - akt nadania Ojcu św. Janowi Pawłowi II Honorowego Obywatelstwa Gniezna i okazały, symboliczny klucz, wykonany z posrebrzanego i pozłacanego metalu. W rękojeści znajduje się kamień ozdobny - carneol. Po jednej stronie kamienia widnieje herb miasta, po drugiej wizerunek św. Wojciecha. Klucz został zaprojektowany i wykonany przez artystów i rzemieślników z Gniezna.

O przyznaniu tego zaszczytnego tytułu Papieżowi zadecydowała Rada Miasta jednogłośnie, na posiedzeniu w dniu 29.sierpnia br. W uzasadnieniu swojej decyzji gnieźnieńscy radni napisali m.in. " W czasie minionych 25 lat charyzmatyczna postać naszego rodaka wywarła przemożny wpływ na losy milionów ludzi na całym świecie. Jan Paweł II jest ucieleśnieniem chrystianizmu i następca Świętego Piotra w Kościele katolickim, jest również niekwestionowanym autorytetem moralnym dla milionów ludzi pozostających poza Kościołem katolickim. Miłość, zgoda, wzajemne zrozumienie Świątobliwość poprawę losów ubogich Świątobliwość pokrzywdzonych, jednoznaczne potępienie wszystkich konfliktów zbrojnych to fundament, na którym Jan Paweł II trwa niezmiennie od 25 lat".

Na uroczystości obecny był także ks. abp Henryk Muszyński, który podkreślał dokonania Ojca Świętego w czasie jego 25 - letniego pontyfikatu, Jego ogromny wpływ na losy Polski, Europy, a także całego świata.

Autor: Lucyna Muniak - "Przewodnik Katolicki" Gniezno

Polecamy