czwartek, 19 września 2019 r.

Jan Paweł II - Apostoł Jedności

W tym roku - po raz trzeci - całej Polsce zostanie zorganizowany Dzień Papieski, upamiętniający wybór Papieża-Polaka na Stolicę Piotrową. Bydgoskie środowiska akademickie już przygotowują się do obchodów 25. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II. Podczas konferencji zorganizowanej przez Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak" podano wstępny program październikowych uroczystości.

Dzień Papieski powstał z inicjatywy Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Przypada on zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra. Najbardziej uroczyście obchodzony jest o w największych miastach Polski. Tegoroczne obchody w grodzie nad Brdą poprzedzi konkurs plastyczny "Bydgoski Dzień Papieski" przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, organizowany przez Komendę Hufca ZHP. Zwycięska praca zostanie wydana w formie kartki pocztowej - będzie ją można nabyć podczas Niedzieli Papieskiej. W ramach obchodów zaplanowano dwa spektakle: "Teologia nadziei" oraz "Przed sklepem jubilera" w wykonaniu Młodych Apostołów Różańca i Oazy Młodzieży. W sobotę, 11 października, odbędzie się rajd rowerowy - "Śladami Jana Pawła II". Ważnym akcentem będzie procesja różańcowa, która przejdzie z bydgoskiej bazyliki na Stary Rynek. W godzinach wieczornych odbędzie się koncert z udziałem zaproszonych gości. Na scenie wystąpią: "Trzecia Godzina Dnia", "40 i 30 na 70" oraz "Skaldowie". Całość zakończy się o godzinie 21.00 uroczystym Apelem Jasnogórskim.

Po raz pierwszy Dzień Papieski odbył się 14 października 2001 roku. Głównym hasłem był wówczas "Pontyfikat przełomów". W tym roku święto przypada 12 października - a przyświeca mu myśl: "Jan Paweł II - Apostoł Jedności". Obchody (oprócz aspektu duchowego i intelektualnego) mają także wymiar charytatywny - w tym czasie odbywa się ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych. Zebrane fundusze służyć będą w formie pomocy stypendialnej zdolnej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. Jak podkreślił sam Ojciec Święty: "Jest to "dzieło", które należy wspierać, dla dobra całego narodu".

Autor: Katarzyna Mamys - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy