piątek, 27 listopada 2020 r.

Prymas o nowej diecezji

- Rozważane jest utworzenie jeszcze jednej diecezji wokół Bydgoszczy - ujawnił w rozmowie z KAI Prymas Polski kard. Józef Glemp. Dodał jednak, że wielkich rewolucji nie będzie.

W wywiadzie dla KAI Ks. Prymas przyznał, że "rozważane jest utworzenie jeszcze jednej diecezji wokół Bydgoszczy, może nastąpią jakieś drobne korekty jeszcze gdzie indziej".

Jak podkreślił nad korektami tymi czuwa Stolica Apostolska "jednak wielkich zmian, żadnej rewolucji nie będzie. Przecież w Polsce struktury diecezjalne są już dobrze uregulowane, szczególnie po pamiętnej reformie z 1992 roku". Według kard. Glempa, jeśli nastąpią jakieś zmiany, to jeszcze w czasie tego pontyfikatu.

Komentując doniesienia prasowe nt. zmian personalnych w polskim Episkopacie stwierdził, że są to "plotki i spekulacje". Dodał, że on sam w przyszłym roku, w marcu, kończy przewodniczenie Konferencji Episkopatu Polski i nie będzie kandydował w nowych wyborach.

Jednocześnie podkreślił, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego bowiem sprawy te są uregulowane statutem Konferencji Episkopatu Polski. Choć dojdzie do rozdziału funkcji Prymasa Polski i przewodniczącego KEP, jednak zdaniem nie musi to być trwały rozdział.

"Myślę, że mój następca w Warszawie zostanie przewodniczącym, bo najlepiej tę funkcję sprawować, będąc jednocześnie w stolicy. Natomiast prymasostwo zawsze będzie jakoś zakotwiczone w Gnieźnie. Nie sądzę, aby tytuł Prymasa był zlikwidowany, choć oczywiście decyzja należy do Stolicy Apostolskiej. Są pewne obszary w Kościele, ukształtowane historycznie, w których osoba Prymasa jest potrzebna, np. opieka nad Polonią czy zabieranie głosu w sprawach ważnych dla całego Kościoła w Polsce" - stwierdził Prymas.

KAI (bl //mr)

Polecamy