poniedziałek, 23 września 2019 r.

Stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Za pośrednictwem "Przewodnika Katolickiego" i portalu internetowego Archidiecezji Gnieźnieńskiej chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy umożliwili nam wyjazd do Krakowa na obóz stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Dziękujemy przede wszystkim o. Tomaszowi Zamorskiemu, zastępcy dyrektora ds. programowych Fundacji za zorganizowanie naszego obozu. Gdyby nie Jego twórcza wyobraźnia, zaangażowanie i poświęcenie, nie przeżylibyśmy tylu wspaniałych przygód. - Ojcze Tomaszu, na Twoje ręce składamy gorące Bóg zapłać!

Chcielibyśmy również podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy zgodzili się wypełnić swoje wakacje ciężka pracą, po to, by pomagać przy organizacji i koordynacji tego wielkiego przedsięwzięcia.

Dziękujemy także kierownikowi naszego ośrodka, ks. Arkadiuszowi Ćwiklińskiemu i dominikaninowi, bratu Norbertowi Kuczko OP za duchową opiekę, dobre serce, pomocna dłoń i uśmiech na często zmęczonej trudami dnia, twarzy.

Swoje podziękowania kierujemy także do wychowawców, którzy opiekowali się nami oraz do wszystkich osób i instytucji, które zadbały, byśmy cali i zdrowi spędzili czas w królewskim mieście. Nie dotarlibyśmy tam, gdyby nie troska i opieka naszego koordynatora diecezjalnego ks. dr. Mieczysława Polaka, któremu chcemy podziękować płynącym z serca staropolskim Bóg zapłać.

Stypendyści Fundacji Episkopatu Polski
"Dzieło Nowego Tysiąclecia"
z Archidiecezji GnieźnieńskiejDzięki Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" wielu młodych, zdolnych ludzi z całej Polski otrzymuje w czasie roku szkolnego stypendia. Natomiast w czasie wakacji ma możliwość wyjazdu na letnie obozy. W tym roku zorganizowano obóz, który po raz pierwszy zgromadził wszystkich stypendystów. Miejscem zjazdu odbywającego się w dniach od 13 do 25 sierpnia br. był Kraków.

Uczestnictwo w tym prawie dwutygodniowym wydarzeniu było dla mnie wielkim przeżyciem. W jedenastu ośrodkach mieszkało około tysiąca stypendystów z całej Polski. Ośrodek nr 81 (w którym mieszkałam) zgromadził młodzież z okolic Gniezna, Pelplina, Elbląga i Malborka. Wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach psychologicznych, antropologicznych i muzyczno-liturgicznych. Wspólnie zwiedzaliśmy Kraków i wspólnie tańczyliśmy oraz śpiewaliśmy na cześć Jezusa na krakowskim Rynku. Innych uczestników obozu rozpoznawaliśmy, po noszonych obowiązkowo przez wszystkich, identyfikatorach i żółtych koszulkach, dzięki którym zyskaliśmy miano "żółtej armii Boga, "dzieci Papieża" lub po prostu "żółtków".

Miasto Kraka miało wiele do zaoferowania. Przede wszystkim Wawel będący siedzibą Królów Polski oraz miejscem ich koronacji i spoczynku. Dalej krakowski Rynek Główny, uważany za najpiękniejszy w Europie z Sukiennicami i Bazyliką Mariacką. Także Uniwersytet Jagielloński, Kopiec Kościuszki oraz piękne krakowskie kościoły. Odwiedziliśmy również Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską i wszędzie szukaliśmy śladów Ojca Świętego Jana Pawła II. W sanktuarium pasyjno-maryjnym w kalwarii Zebrzydowskiej spotkaliśmy się z ks. kard. Józefem Glempem, Prymasem Polski, w Wadowicach z ks. bp. Tadeuszem Pieronkiem, w Katedrze Wawelskiej ks. kard. Franciszkiem Macharskim, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach z ks. abp. Józefem Kowalczykiem, w Bazylice mariackiej z ks. abp. Tadeuszem Gocłowskim, a w Collegium Novum z prof. Andrzejem Borowskim.

Ja i moi koledzy - stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" nie zapomnimy gościnności Krakowa oraz wspaniałej atmosfery ciepła i serdeczności. A wszystko to dzięki wolontariuszom i wychowawcom, których praca i poświęcenie sprawiło, że chcemy dawać siebie innym, chcemy tworzyć cywilizację miłości. Teraz przed nami wielkie zadanie - przekazywać innym całą dobroć, jaka otrzymaliśmy w Krakowie.


Agnieszka Pawela ze Skarboszewa

Polecamy