poniedziałek, 16 września 2019 r.

Uroczystości nadania imienia SP nr 2 w Gnieźnie

Słodko jest i zaszczytnie umrzeć za ojczyznę - tymi słowami rozpoczęto 13 października br. w kościele farnym w Gnieźnie uroczystości poświęcenia sztandaru Szkoły Podstawowej nr 2 i nadania jej imienia ks. mjr. Mateusza Zabłockiego. Datę tego szczególnego wydarzenia wybrano nie przypadkowo. Uroczystość odbyła się bowiem w przeddzień kolejnej rocznicy męczeńskiej śmierci patrona szkoły, dwukrotnie skazanego na śmierć i rozstrzelanego 14 października 1939r. przez hitlerowców.

Decyzja o wyborze ks. mjr. Mateusza Zabłockiego na patrona szkoły zapadła już w listopadzie 2002 r. Następnie na VII Sesji Rady Miasta , która odbyła się 28 marca br. podjęto uchwałę o nadaniu szkole tego zaszczytnego imienia. Uroczystego poświęcenia sztandaru szkoły, który zaprojektował artysta-plastyk dr Artur Świtalski dokonał w czasie uroczystej Mszy św. w gnieźnieńskiej farze ks. abp Henryk Muszyński. Po poświęceniu sztandaru Prezydent Gniezna, Jaromir Dziel przekazał go Dyrekcji Szkoły. Słowo Boże wygłosił ks. kan. Jan Szrejter, przypominając o roli duszpasterza i nauczyciela, którego zadaniem jest być mądrym i światłym przewodnikiem pomagającym przezwyciężać trudy życia.

Po uroczystościach odbywających się w kościele zaproszeni goście, młodzież oraz nauczyciele przeszli ulicami miasta na cmentarz św. Piotra, aby przy grobie ks. mjr. Mateusza Zabłockiego złożyć hołd swemu Patronowi. Oprócz apelu poległych, któremu przewodniczył ks. podpułkownik Krzysztof Majsterek, młodzież szkolna zaprezentowała program artystyczny w trakcie którego recytowano wiersze i śpiewano patriotyczne pieśni. Uroczystościom towarzyszyła kompania honorowa WP z Powidza.

Autor: Marcin Makohoński - "Przewodnik Katolicki" Gniezno

Polecamy