środa, 18 września 2019 r.

W hołdzie odchodzącym pokoleniom...

We wtorek (21 października br.) w Młodzieżowym Domu Kultury w Gnieźnie odbyła się prezentacja książki pt. "Niemiecki obóz przesiedleńczy w Gnieźnie w latach 1939-1940" autorstwa Zenona Czesława Wartela. Publikacja wydana została z inicjatywy Koła Wielkopolskiego Związku Solidarności Kombatantów Polskich i zawiera opracowania oraz dokumenty traktujące o funkcjonowaniu na terenie dawnej Garbarni w Gnieźnie obozu dla przesiedleńców. Materiały te, jak podkreślił autor książki, w znacznym stopniu przyczyniły się do uznania tegoż obozu za obóz przesiedleńczy.

- Obóz ten, podobnie jak wiele innych w Wielkopolsce, funkcjonował w ramach okupacyjnej akcji przesiedleń Polaków z tak zwanego Kraju Warty i przez blisko pół wieku nie był uznawany za obóz przesiedleńczy. Zebrana i przedstawiona w książce dokumentacja pomogła nam tego dowieść - dodał Zenon Wartel.

Prace nad przygotowaniem książki trwały blisko dwa lata. Część pierwsza ukazuje sytuację ludności polskiej zamieszkującej powiat gnieźnieński przed wybuchem II wojny światowej oraz nowe "porządki" jakie zaprowadzili hitlerowcy w pierwszych miesiącach jej trwania. Część druga traktuje o wysiedleniach Polaków do obozu przesiedleńczego Gniezno-Garbarnia. Część trzecia natomiast zawiera wspomnienia osób wysiedlonych oraz opinie i opracowania historyków zajmujących się tą tematyką. Książka, jak podkreślają inicjatorzy jej wydania, jest nie tylko zbiorem dokumentów przybliżających te mało znane fakty, ale także hołdem złożonym odchodzącym pokoleniom, które doznały bólu i cierpień tylko dlatego, że nie wyrzekły się przynależności do Narodu Polskiego.

Autor: BERNADETA GOZDOWSKA - Przewodnik Katolicki

Polecamy