środa, 8 lipca 2020 r.

Nie powtarzać przeszłości...

Grupa studentów uczestnicząca w międzynarodowym projekcie "Nauka o przeszłości, nauką dla przyszłości" wzięła udział w ubiegły wtorek w spotkaniu w auli Kolegium Europejskiego w Gnieźnie.

W ramach projektu studenci York Uniwersity z kanadyjskiego Toronto, Uniwersytetu z Tybingi w Niemczech oraz Uniwersytetu UAM z Poznania uczestniczą w cyklu wykładów, spotkań i szkoleń w ramach, których poznają społeczne, polityczne i gospodarcze przyczyny holokaustu. Młodzi Polacy, Niemcy i Kanadyjczycy zostają wyposażeni w interdyscyplinarną wiedzę na temat wielkiej zagłady Żydów w czasach II wojny światowej, jako wydarzenia, które nie znajduje porównania w dziejach cywilizacji europejskiej. Ten międzynarodowy program ma na celu opracowanie programów nauczania jak kształcić przeciwko ksenofobii i uprzedzeniom oraz przygotowanie do tego przyszłych nauczycieli i wychowawców.

- Próbujemy rozważać wszelkie kwestie związane z holokaustem na terenie Europy w oparciu o szerszy kontekst historyczno - polityczno - społeczny - tłumaczy dr Aleksandra Boroń z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu.

Spotkanie w Gnieźnie otworzył referat ks. Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, na temat stosunków polsko - żydowskich - Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział, że holokaust to rana, która ciągle krwawi. Takie spotkania, są potrzebne i pożyteczne dla poszczególnych stron, gdyż pogłębiają zrozumienie tej trudnej problematyki - tłumaczył ksiądz arcybiskup.
W przedsięwzięciu bierze udział 13 studentów z Kanady, 7 studentów niemieckich i tyle samo polskich. W ramach pobytu w Polsce biorą udział nie tylko w wykładach i cyklach szkoleń, ale też zwiedzają miejsca związane z kulturą żydowską na terenach polskich.

Autor: Lucyna Muniak - "Przewodnik Katolicki" Gniezno

Polecamy