czwartek, 2 lipca 2020 r.

Pod prąd ludzkiej słabości

W sobotę, 9 sierpnia br., w Janowcu Wielkopolskim już po raz szósty odbył się Piknik Trzeźwości, zorganizowany w ramach miesiąca trzeźwości. W imprezie wzięły udział osoby dotknięte problemem alkoholizmu, oraz ich rodziny i przyjaciele. Organizatorzy akcji pomyśleli również o najmłodszych, przygotowując dla nich liczne konkursy i zabawy.

Idea Pikniku Trzeźwości powstała 1998 w roku. Od tego czasu odbywa on się corocznie i jest okazją do podsumowania działalności grup zajmujących się walką z nałogiem, który niszczy nie tylko osoby uzależnione, ale także ludzi im najbliższych. Organizatorów tegorocznej imprezy było wielu: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Grupa AA z Janowca Wlkp., Miłośnicy i Sympatycy Trzeźwego Życia, Urząd Miejski oraz Zarząd Główny Towarzystwa św. Wojciecha. Organizatorzy akcji zadbali o rodzinną atmosferę, a piękna, słoneczna pogoda sprzyjała wspaniałej zabawie.

Obchody janowieckiego dnia trzeźwości rozpoczęły się zawodami sportowymi na miejskim stadionie sportowym. Spośród różnorodnych konkurencji, każdy mógł wybrać coś dla siebie. Były, więc biegi na różne dystanse, rzut do kosza, rzut piłeczką palantową oraz konkurencja ciesząca się największym zainteresowaniem: rzut beretem. Aby sprawiedliwości stało się za dość zawody rozgrywano w trzech kategoriach wiekowych. Najlepsi zostali wyróżnieni medalami i pucharami ufundowanymi przez organizatorów - jednak upominków i słodyczy starczyło dla wszystkich. W nabraniu sił po wyczerpujących zawodach z pewnością pomogła wyśmienita grochówka z polowej kuchni. Po zakończeniu wszystkich konkurencji sportowych uczestnicy pikniku udali się na Mszę św. do kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja, odprawioną przez ks. Stanisława Trzepkowskiego w intencji "Życia w Trzeźwości". Nauką płynącą z homilii były słowa dziennikarza i członka zarządu głównego Towarzystwa św. Wojciecha, Jana Maćkowiaka o roli wspólnot AA w drodze do trzeźwości. Po zakończeniu Mszy św. ks. proboszcz Ignacy Mączyński, zwrócił się do zebranych przytaczając słowa Ojca Świętego Jana Pawła II- Nie wolno ci niszczyć siebie, bo nie żyjesz tylko dla siebie.

Ukoronowaniem pikniku, był otwarty mityng trzeźwości, na którym znaleźli się nie tylko uczestnicy grup AA z całego regionu, ale również przedstawiciele grup DDA, Al-Ateen i Al-Anon. Całość obchodów zakończyła wspólna zabawa.

Autor: MARCIN MAKOHOŃSKI

Polecamy