poniedziałek, 6 lipca 2020 r.

Wakacyjny wyjazd...

Stypendyści Fundacji Episkopatu Polski " Dzieło Nowego Tysiąclecia" wyjechali na obóz wakacyjno - integracyjny do Krakowa. Od 13 do 25 sierpnia będą razem wypoczywać, bawić się i edukować.

Obecnie na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej programem stypendialnym objętych jest 21 uczniów, na obóz wyjechało 19 osób. W tym roku młodzież po raz pierwszy ma okazję spotkać się na obozie z blisko 1000 innych stypendystów z całej Polski. Będą odwiedzać miejsca, w których przebywał Ojciec Święty Jan Paweł II. Korzystają przecież z programu stypendialnego fundacji dla młodzieży szczególnie utalentowanej pochodzącej z najuboższych polskich wsi i małych miast, której powołanie przez Konferencję Episkopatu Polski zainspirowane zostało nauczaniem Jana Pawła II.

W trakcie obozu młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych będzie m.in. zwiedzać krakowskie muzea, Tyniec, krakowskie Sukiennice i Bazylikę Mariacką. Cała 1000 - osobowa grupa wejdzie na Kopiec Kościuszki. Wszyscy będą też uczestniczyć w grach terenowych prowadzonych we współpracy z Krakowskim Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej, w ramach nauki i poszerzania horyzontów będą m.in. mogli wysłuchać wykładu prof. Andrzeja Borowskiego w Collegium Maius na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Oprócz tych wszystkich atrakcji będą też uczestniczyć we wspólnych spotkaniach w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach ( tam także w programie spotkanie Nuncjuszem Apostolskim w Polsce) oraz Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie na młodzież czeka piknik z ks. prymasem Józefem Glempem.

W trakcie obozu wielu z tych uczniów, którzy są objęci programem stypendialnym, oprócz okazji do zabawy i nauki, okazji do zwiedzenia wielu miejsc związanych z życiem Ojca Świętego Jana Pawła II oraz związanych z historią naszego kraju będzie miała też okazję po raz pierwszy w życiu do wakacyjnego wypoczynku.

Autor: Lucyna Muniak - "Przewodnik Katolicki" Gniezno

Polecamy