piątek, 3 lipca 2020 r.

Wrócimy tu za rok...

W Warsztatach Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Kłecku zakończono letni program pod hasłem "Wakacyjna szkoła życia". Przedsięwzięcie miało pomóc niepełnosprawnym młodym ludziom osiągnąć maksymalną samodzielność oraz ułatwić im nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami.

W trwających dziesięć dni programie uczestniczyło dwanaścioro młodych ludzi (upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym), którzy przy wsparciu opiekunów, terapeutów oraz wolontariuszy uczyli się samodzielnego funkcjonowania i gospodarowania z dala od rodzinnego domu. Zajęcia odbywały się w pracowniach; komputerowej, plastycznej i gospodarstwa domowego. Uczestnicy przedsięwzięcia sami przygotowywali sobie posiłki, sami sprzątali i pomagali w opracowywaniu planu każdego z dziesięciu dni "nauki". Ponadto odwiedzili kilka ciekawych miejsc m.in. Sanktuarium w Licheniu oraz poznańskie ZOO. Jak mówią, na początku było trudno, z czasem jednak wszystko się ułożyło i teraz trochę żal żegnać się z przyjaciółmi.

"Wakacyjna szkoła życia" była pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Kłecku i jak informuje kierownik placówki Wojciech Łuczak, zadanie swe spełniła. Uczestniczący w projekcie młodzi ludzie mieli okazję nie tylko przyswoić sobie szereg pożytecznych umiejętności, ale także nawiązać wiele nowych przyjaźni i dobrze wypocząć. Wypoczywali także, czuwający nad nimi na co dzień, rodzice i opiekunowie.

Organizatorzy zapowiadają, iż przedsięwzięcie będzie kontynuowane i na tyle, na ile pozwolą środki finansowe, rozbudowywane. Być może w roku przyszłym w "Wakacyjnej szkole życia" uczyć się będzie kilkoro, a nawet kilkanaścioro "uczniów" więcej, chętnych bowiem nie brakuje.

Autor: BERNADETA GOZDOWSKA - Przewodnik Katolicki

Polecamy