niedziela, 31 maja 2020 r.

Laur dla ks. Krzysztofa Buchholza

20 stycznia, podczas wieczornego koncertu z okazji 83. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, w Filharmonii Pomorskiej została wręczona Nagroda Bydgoszczy im. Andrzeja Szwalbego. Zwycięzcą pierwszej edycji został dyrektor Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak" ks. Krzysztof Buchholz. Zwycięzca otrzymał nagrodę w postaci 2-miesięcznego stypendium naukowego we Florencji oraz 2003 zł.

Andrzej Szwalbe, zmarły 11 listopada ub. roku wieloletni dyrektor Filharmonii Pomorskiej, inicjator budowy Opery Nova i BWA był niestrudzonym organizatorem życia muzycznego w mieście. Podczas uroczystości pogrzebowych w bydgoskiej Konkatedrze abp Henryk Muszyński podziękował Temu, który "miał odwagę być wielkim w sprawach publicznych, a małym - w prywatnych." Tym samym musieli wykazać się laureaci. Wśród nominowanych znaleźli się m.in.: dyrygent Michał Dworzyński, lekarka Wiesława Czarra-Głowacka, neurochirurg prof. Marek Harat i szefowa stowarzyszenia pomocy bezrobotnym Barbara Grabla-Mściszewska.

"Krzysztof Buchholz to przede wszystkim człowiek niezwykle energiczny i operatywny, który potrafi - tak jak niegdyś pan Andrzej Szwalbe - skupić wokół siebie ludzi ciekawych życia, potrafiących działać wspólnie. To wzorzec dla wielu bydgoszczan" - tak werdykt kapituły w rozmowie z KAI skomentował prezydent miasta Konstanty Dombrowicz. Sam laureat był zaskoczony zwycięstwem. "Mój sukces jest nagrodą zbiorową. Nie mogę przy tej okazji nie wspomnieć ks. prałata Zygmunta Trybowskiego i parafii, którą jeszcze do niedawna prowadził. To on stworzył mi taką przestrzeń życia kapłańskiego, w której mogłem się zrealizować. Staram się służyć i moje życie dawać Bogu, a droga do Niego bardzo często wiedzie przez ludzi" - przyznał ks. Buchholz.

Ks. Krzysztof pełni posługę duszpasterską w parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w bydgoskim Fordonie. Jest też dyrektorem Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak" i inicjatorem budowy Domu Jubileuszowego.

Autor: Katarzyna Mamys/Marcin Jarzembowski - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy