czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Następca śp. ks. prał. Zygmunta Trybowskiego

Nowym proboszczem jednej z największych bydgoskich parafii, która 25 grudnia 2002 r. straciła swojego dotychczasowego duszpasterza, został ks. Przemysław Książek. Dekretem abpa Henryka Muszyńskiego obejmie on urząd proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Męczenników w Nowym Fordonie 12 stycznia 2003 r.

Nowa parafia różni się od tej, w której dotychczas ks. Przemysław Książek pełnił urząd proboszcza, strukturą społeczną, liczbą wiernych, ilością wspólnot parafialnych oraz tradycjami. Zmarły ks. prałat Zygmunt Trybowski był przyjacielem nowego proboszcza. "Nie liczyłem się z tym, że mogę być kiedykolwiek proboszczem tak licznej parafii, jak ta w Nowym Fordonie. Jest we mnie dużo obaw, jak to wszystko ogarnąć. Nie chciałbym pogubić tego wszystkiego, co pozostawił po sobie prałat Trybowski, bo mam dla niego wielki szacunek i spory dług wdzięczności" - powiedział w rozmowie z KAI ks. Książek. W miejsce ks. Książka został powołany do posługi proboszczowskiej ks. Andrzej Jasiński z Gniezna.

Ks. Przemysław Książek urodził się 12 kwietnia 1952 r. w Pleszewie. W 1971 rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Prymasowskim w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1977 r. Pierwszą placówką duszpasterską młodego wikariusza był kościół w Janikowie. Tam pracował 3 lata. Później przez 5 lat był wikariuszem i prefektem szkół średnich w parafii Ducha Św. we Wrześni. Stamtąd przeszedł w 1985 r. do bydgoskiej parafii Św. Trójcy, gdzie pełnił funkcję duszpasterza akademickiego. W końcu 1989 r. odwołano Go do Gniezna, jako referenta charytatywnego. Ks. Przemysław Książek był także pierwszym dyrektorem Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. 15 listopada 1992 r. został mianowany proboszczem parafii Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Starym Fordonie.

Autor: Marcin Jarzembowski - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy