poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

W Bydgoszczy przedstawiciele różnych kościołów spotkali się na wspólnym nabożeństwie ekumenicznym.

Tegoroczny Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan rozpoczął się 18 stycznia nabożeństwem centralnym w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym w Bydgoszczy. Spotkania wiernych z siostrzanych kościołów zakończą się 25 stycznia w Toruniu. Hasłem Tygodnia jest fragment z Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian "Ten skarb przechowujemy w glinianych naczyniach".

Spotkania modlitewne przygotowali przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego oraz Kościoła prawosławnego i Kościołów protestanckich.

Tegoroczny Tydzień Powszechnej Modlitwy rozpoczął się w parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja. W spotkaniu ekumenicznym uczestniczyli duchowni z różnych Kościołów - w tym abp Henryk Muszyński. "Po raz pierwszy gościliśmy w bydgoskiej cerkwi Arcypasterza Kościoła rzymskokatolickiego. Cieszymy się, że do takiego spotkania doszło" - przyznał ks. Jarosław Dmitriuk, proboszcz parafii prawosławnej.

"Praktyka ekumenizmu jest doskonale widoczna i odczuwalna np. w ruchu Taize. Jadą tam ludzie różnej konfesji: ewangelicy, katolicy, prawosławni, ludzie poszukujący i wszyscy jakoś mogą znaleźć dla siebie miejsce. Z kolei, gdy popatrzymy na ruch ekumeniczny z punktu widzenia tylko hierarchii kościelnej, zawsze będziemy do niego podchodzić poprzez wielką teologię" - wyznaje ks. Marek Loskot, proboszcz parafii ewangelickiej w Bydgoszczy. Słowa tegorocznego hasła "Ten skarb przechowujemy w glinianych naczyniach" zostały zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Koryntian. "Odnoszą się one do nas, chrześcijan Podkreślają fakt, że nasze życie ma kształt takiego skromnego naczynia. Ale naczynie to zawiera w sobie Boży skarb, dar w postaci życia wiecznego, w postaci Chrystusowej mocy" - wyjaśnia ks. Janusz Olszański, pastor parafii kościoła ewangelicko-metodystycznego w Bydgoszczy, przewodniczący Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. "Czasami ekumenizm lepiej "wygląda" w słowach. Trudniej realizować go w działaniach praktycznych i w służbie wobec drugiego człowieka. Tygodnie ekumeniczne będą zmierzały w tym kierunku, by poprawić kontakt między wiernymi w życiu codziennym. Można czynić drobne rzeczy - niekoniecznie od razu sięgać do spektakularnych działań" - dodaje.

Ekumenizm, w dalszej perspektywie, dąży do przywrócenia pełnej jedności między chrześcijanami - czy jest to możliwe? "Nie możemy na razie odpowiedzieć na to pytanie - ale cieszymy się z jednego, prostego faktu, że Duch Św. wie i w tym kierunku poprowadzi wyznawców różnych Kościołów" - podsumował ks Janusz Olszański.

Autor: Marcin Jarzembowski - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy