poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Honorowy Obywatel Miasta Gniezna

W Sali Kryształowej Ratusza Miejskiego w Gnieźnie rozległy się oklaski, kiedy radna Maria Wichniewicz ogłosiła, że uchwałę Rady Miasta Gniezna z dnia 29 sierpnia br. w sprawie "nadania Jego Świątobliwości Papieżowi Janowi II Honorowego Obywatelstwa Miasta Gniezna" przyjęto, w tajnym głosowaniu, jednogłośnie.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in. "Jego Świątobliwość cieszy się wielkim autorytetem moralnym w świecie, sławiąc dobre imię Polski. Ogrom zadań, które podejmuje budzi powszechny szacunek i poważanie. Papież Jan Paweł II dwukrotnie pielgrzymował do Gniezna, co podkreśliło historyczna i religijną rangę naszego miasta, oraz uczyniło je ważnym ośrodkiem na politycznej mapie jednoczącej się Europy.

Przyznanie wielkiemu Polakowi - Orędnikowi Pokoju Honorowego Obywatelstwa Miasta Gniezna jest ogromnym zaszczytem dla jego mieszkańców i historycznym wydarzeniem upamiętniającym ćwierćwiecze pontyfikatu Papieża Jana Pawła II".

W październiku br. odbędą się oficjalne uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gniezna dla Ojca Świętego Jana Pawła II i z tej okazji, w rocznicę 25 -lecia Jego pontyfikatu odbędzie się uroczysta, połączona sesja Rady Miasta i Radą Powiatu.

Samo wręczenie tytułu zostanie dokonane w Rzymie. Radni miejscy na własny koszt odbędą pielgrzymkę do Wiecznego Miasta i wtedy to wręczą Papieżowi Janowi Pawłowi II symboliczny klucz do bram miasta Gniezna. - Nadanie tytułu honorowego obywatela Miasta Gniezna jest przede wszystkim zaszczytem dla miasta i jego mieszkańców - mówi Robert Gaweł, Przewodniczący Rady Miasta Gniezna - Papież jest tak wielką osobistością, że każdy komentarz jest tutaj niewystarczający.

Autor: Lucyna Muniak - "Przewodnik Katolicki" Gniezno

Polecamy