środa, 3 czerwca 2020 r.

Malowane światłem...

Niemal każda świątynia może poszczycić się wspaniałymi witrażami. Zdobiąc kościoły, ilustrują sceny z Ewangelii i życia świętych. Jednak tym razem stały się one ozdobą klasztornego krużganku kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu. Stanowią one wystawę prac artystki Marii Powalisz-Bardońskiej, którą w murach pocysterskiego klasztoru zorganizował ks. proboszcz Edmund Karuk.

Wystawa, której otwarcie odbyło się w dniu odpustu parafialnego (15 sierpnia), składa się nie tylko z samych witraży, ale także z tzw. kartonów - będących projektami "słonecznych obrazów". Korzystając ze światła klasztornego wirydarza - które to ożywia kolorowe prace - wystawa została umieszczona w nowopowstałej galerii "Krużganek" i jest pierwszą z cyklu wystaw, których otwarcie zapowiada proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. Edmund Karuk.

Wystawione prace są dziełami poznańskiej artystki Marii Powalisz-Bardońskiej, pochodzącej z rodziny, która rzemiosłem witrażownictwa zajmuje się już od trzech pokoleń. Historia pracowni, w której powstają dzieła nie tylko sakralne ale i świeckie sięga okresu międzywojennego. Została założona w Poznaniu w roku 1936 przez artystę-plastyka Stanisława Powalisza (1898-1968), autora m.in. witraży do prezbiterium kościoła Bożego Ciała w Poznaniu czy kościoła OO. Pasjonistów w Przasnyszu. Obecnie pracownią kieruje syn pani Marii - Jakub Bardoński. Trud pracy twórczej Marii Powalisz-Bardońskiej zaowocował witrażami do północnych okien prezbiterium katedry w Poznaniu, przedstawiających: "Nadanie praw miejskich Poznaniowi" i "Chrzest Mieszka". Ponadto prace artystki z Poznania zdobią m.in. kosciół konkatedralny św. Bartłomieja w Gdańsku, kościół Świętej Trójcy w Strzelnie czy kościół św. Maksymiliana Kolbe w Gnieźnie. Artystka znana jest również za granicą - zaprojektowała witraże do kościoła św. Michała w Hamerfest (Norwegia).

Na wystawie w Jakubowym Grodzie można zobaczyć - oprócz wspaniałych, "malowanych światłem" obrazów - ciekawostkę w postaci projektów witraży w skali 1:1, m.in. do katedry gnieźnieńskiej. Pomysłodawca wystawy - ks. proboszcz Edmund Karuk - serdecznie zaprasza wszystkich do odwiedzenia pocysterskiego klasztoru i obejrzenia prac poznańskiej artystki. Osoby, które nie dojadą do Wągrowca, mogą obejrzeć wystawę za pośrednictwem internetu, na stronie www.parafia-internetowa.pl - do czego ks. proboszcz Edmund Karuk gorąco namawia.

Autor: Marcin Makohoński

Polecamy