środa, 3 czerwca 2020 r.

Muzyka i Słowo

Filharmonia Pomorska organizuje w dniach od 5 do 26 września Międzynarodowy Festiwal i Kongres Musica Antiqua Europae Orientalis. Tematem 13. edycji festiwalu jest "Muzyka i słowo wobec sacrum w kulturze świata zachodniego i wschodniego". Referaty wygłoszą naukowcy z największych ośrodków uniwersyteckich Europy - a podczas koncertów będzie można usłyszeć artystów, specjalizujących się w wykonawstwie dawnej i współczesnej muzyki Europy Środkowej i Wschodniej oraz bizantyjskiej i islamskiej.

Festiwal uroczyście zainauguruje dzieło Henryka Mikołaja Góreckiego "Salve Sidus Polonorum" oraz symfonia-kantata "Dzwony" Siergieja Rachmaninowa. W czwartek, 11 września, w drugą rocznicę tragicznego ataku na Nowy Jork i Waszyngton, by uczcić pamięć ofiar ludzkiej nienawiści, zostanie wykonana "III Symfonia pieśni żałosnych" - dzieło głęboko tragiczne i nasycone cierpieniem. Kolejny wieczór wypełni chorał gregoriański. To owoc wieloletnich poszukiwań dominikanów z konwentu św. Trójcy w Krakowie, którzy już od lat 80. starają się działać na rzecz odnowy i rozwoju śpiewu liturgicznego w Polsce. W niedzielę, 14 września, melomani przeniosą się do klasztoru benedyktynów w Mogilnie, gdzie bydgoscy kameraliści i śpiewacy Collegium Vocale zaprezentują pieśni Wacława z Szamotuł i Mikołaja Gomółki.

16 września monumentalne oratorium Josepha Haydna "Stworzenie świata" wykona najsłynniejszy polski chór z Poznania, działający od przeszło pół wieku pod kierunkiem wybitnego dyrygenta-chórmistrza, prof. Stefana Stuligrosza. Kolejne oratorium - "Eliasz" Mendelssohna zostanie wystawione na scenie filharmonii w sobotę, 20 września. Do udziału w koncercie zaproszony został chór z Frankfurtu nad Odrą, który wystąpi pod batutą Rudolfa Tierscha. Festiwal zwieńczy 26 września koncert dedykowany Andrzejowi Szwalbemu, wieloletniemu dyrektorowi Filharmonii Pomorskiej, organizatorowi pierwszych Międzynarodowych Festiwali i Kongresów MAEO. Program gali wypełni jedno dzieło - wielkie "Requiem" Giuseppe Verdiego.

Wśród gości spoza granic kraju pojawią się: holenderski zespół La Primavera, Hortus Musicus z Estonii, Męski Chór Prawosławny, którego członkami są najlepsi śpiewacy moskiewskich cerkwi i monasterów, Narodowa Litewska Orkiestra Kameralna i Chór pod dyrekcją Sauliusa Sondeckisa oraz wirujący derwisze z Turcji.

Kongres Muzykologiczny (10-14 września) poprowadzi prof. Irena Poniatowska z Uniwersytetu Warszawskiego. W programie przewidziano dyskusję panelową na temat koncepcji powstania świata w różnych kulturach i religiach z udziałem naukowców z Cambridge, Halle i Jerozolimy. "Słowiańszczyzna wobec sacrum" - to temat, który podejmą slawiści pod kierunkiem prof. Adama Bezwińskiego z UMK w Toruniu. Ich spotkania zaplanowano na 6 i 7 września. Bydgoski festiwal objął swoim patronatem Minister Kultury Waldemar Dąbrowski.

Autor: Katarzyna Mamys - Radio Plus Bydgoszcz

Polecamy