środa, 3 czerwca 2020 r.

O rychłą beatyfikację ks. Ignacego Posadzego

Każdego 17-go dnia miesiąca w kościele pw. św. Bartłomieja w Szadłowicach proboszcz ks. Ireneusz Oliwkowski wraz z parafianami oraz zaproszonymi gośćmi modli się na Mszy św. o rychłą beatyfikację ks. Ignacego Posadzego. Ubiegłym tygodniu przypadła druga rocznica tych modlitw, która została połączona z obchodami ćwierćwiecza pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II oraz 25. rocznicy peregrynacji obrazu jasnogórskiego w naszej archidiecezji.

Tym razem we wspólnej modlitwie połączyli się nie tylko parafianie wraz z proboszczem,oraz zaproszonymi kapłanami naszej archidiecezji ale też ojcowie z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i siostry Misjonarki Chrystusa Króla z Moraska w Poznaniu, które włączyły się w oprawę liturgiczną nabożeństwa. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Kazimierz Kociński, a homilię wygłosił ks. Czesław Kamiński TChr., najbliższy współpracownik śp. ks. Ignacego Posadzego

Ks. Ignacy Posadzy urodził się 17 lutego 1898 w Szadłowicach, niedaleko Inowrocławia. Był wychowywany w rodzinie o głębokich tradycjach religijnych i patriotycznych. Studia ( od. 1917r.) odbywał w Munster i Fuldzie, a po zakończeniu wojny, w Seminarium w Gnieźnie i Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Wilhelma Kloske w katedrze gnieźnieńskiej, 19 lutego 1921r.

Już od czasów kleryckich był szczególnie uczulony na problemy religijne polskich emigrantów. W 1932 r. kard. August Hlond powierzył mu zorganizowanie nowego zgromadzenia zakonnego - Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. W ten sposób ks. Ignacy Posadzy został pierwszym nowicjuszem nowego Zgromadzenia. W następnym roku złożył pierwsze śluby zakonne na ręce kard. Augusta Hlonda. Ojciec Ignacy Posadzy założył też żeńskie Zgromadzenie zakonne Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla w Morasku k. Poznania, którego celem jest również praca wśród emigracji polskiej.

Ksiądz Ignacy Posadzy zmarł 17 stycznia 1984 r. w domu zakonnym w Puszczykowie w opinii świętości. Obecnie trwa gromadzenie dowodów świętości jego życia, a także spisywanie łask otrzymanych za jego wstawiennictwem.

Autor: Lucyna Muniak - "Przewodnik Katolicki" Gniezno

Polecamy