poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Ożywić laikat

- Jesteście, teologicznie tymi, którzy otrzymali charyzmaty, by ożywiać Ducha Świętego - powiedział bp Bogdan Wojtuś witając członków Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, którzy zebrali się w sobotę 19 września br. w kurii metropolitalnej w Gnieźnie.

Właśnie nad sposobami pielęgnowania i ożywiania możliwości wspierania duchownych w ewangelizacji oraz wspierania współpracy między ruchami i stowarzyszeniami w dziedzinie ewangelizacji i apostolstwa rozmawiali liderzy poszczególnych ruchów z naszej archidiecezji. Jak można lepiej zaprezentować ruchy na terenie archidiecezji? Jak się zaprezentować nie tylko w samym kościele, ale również w społeczności laickiej? Jak zachęcić nowych członków do współpracy?, Co zrobić, aby ruch katolicki kojarzył się z profesjonalizmem? Odpowiedzi na te i inne pytania próbowali znaleźć uczestnicy spotkania. - Trzeba prowadzić szkolenia i grupy doradcze, które w swoim działaniu opierają się na wartościach chrześcijańskich, a poprzez swój profesjonalizm jak najlepiej służyć Kościołowi - przekonywał Edmund Andrzejczak z parafii pw. Chrystusa Króla w Bydgoszczy, który uczestniczył w Warsztatach Doradztwa Organizacyjnego dla Kościoła w Pułtusku.

Doskonałą promocją, oraz okazją do prezentacji, dla ruchów i stowarzyszeń katolickich są sympozja takie jak IV Zjazd Gnieźnieński "QUO vadis Europo?", który odbywał się w tym roku w Gnieźnie oraz kolejne takie sympozja, które są już planowane a najbliższe odbędzie się w przyszłym roku i jest zatytułowane "Europa Ducha".

Autor: Lucyna Muniak - "Przewodnik Katolicki" Gniezno

Polecamy